reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Zlecenie > Kontynuowanie ubezpieczeń społecznych po ustaniu umowy zlecenia

Kontynuowanie ubezpieczeń społecznych po ustaniu umowy zlecenia

Osoby wykonujące pracę na podstawie umowy-zlecenia, agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, podlegające obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tego tytułu, mogą po ustaniu ubezpieczeń kontynuować je dobrowolnie.

Dzięki temu przepisowi zapewniono możliwość ciągłości ubezpieczeń emerytalnego i rentowych tym osobom, które utraciły dotychczasowy tytuł do tych ubezpieczeń. Ubezpieczenia emerytalne i rentowe mogą być jednakże kontynuowane tylko przez osobę, która nie posiada innych tytułów rodzących obowiązek ubezpieczeń.

Od 1 września 2009 r. osoby, które chcą kontynuować ubezpieczenia emerytalne i rentowe mogą przystąpić do tych ubezpieczeń niezależnie od okresu jaki upłynął od ustania ich poprzedniego okresu ubezpieczenia z tytułu umowy-zlecenia (agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług). Przy ustalaniu okresu podlegania ubezpieczeniom z tytułu kontynuacji przez te osoby należy stosować zasady dotyczące objęcia i ustania dobrowolnych ubezpieczeń, tj. art. 14 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Oznacza to, że objęcie ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu kontynuacji następuje od dnia wskazanego we wniosku o objęcie tymi ubezpieczeniami, nie wcześniej jednak niż od dnia, w którym wniosek został zgłoszony.

Zobacz: Czym jest umowa agencyjna?

Zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu kontynuacji na formularzu ZUS ZUA jest równocześnie zgłoszeniem płatnika składek. Osoby kontynuujące ubezpieczenia nie dokonują zatem zgłoszenia siebie, jako płatnika składek, na formularzu ZUS ZFA „Zgłoszenie płatnika składek osoby fizycznej”.

 Podstawę wymiaru składek dla osób kontynuujących ubezpieczenia emerytalne i rentowe stanowi kwota zadeklarowana, nie niższa jednak niż kwota minimalnego wynagrodzenia.

Składki za dany miesiąc powinny być opłacane w terminie do 10 dnia następnego miesiąca. W tym terminie osoby kontynuujące ubezpieczenia społeczne przekazują również deklarację rozliczeniową ZUS DRA. Składki na ubezpieczenie emerytalne (19,52%) i ubezpieczenia rentowe (6,00%) finansują w całości sami ubezpieczeni.

Trzeba pamiętać, że:

  • prawo kontynuacji ubezpieczeń emerytalnego i rentowych nie przysługuje osobom mającym inne tytuły do tych ubezpieczeń,
  • możliwość kontynuacji opłacania składek dotyczy jedynie ubezpieczeń emerytalnego i rentowych; brak jest tym samym takiej możliwości w stosunku do ubezpieczeń chorobowego i wypadkowego,
  • w sytuacji gdy okres kontynuacji ubezpieczeń przekroczy 10 lat, nie obowiązuje gwarancja wypłaty minimalnego świadczenia jeżeli stan własnego konta ubezpieczonego nie będzie go zapewniał.

Zobacz serwis: Zatrudnienie

Źródło: www.zus.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu kontynuacji na formularzu ZUS ZUA jest równocześnie zgłoszeniem płatnika składek.
Zgłoszenie do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych z tytułu kontynuacji na formularzu ZUS ZUA jest równocześnie zgłoszeniem płatnika składek.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych

OPZZ jest reprezentatywną organizacją pracowniczą w rozumieniu ustawy o Radzie Dialogu Społecznego, konsekwentnie dążącą do realizacji w Polsce fundamentalnych zasad: wolności, równości, solidaryzmu społecznego, demokracji, tolerancji, sprawiedliwości społecznej, a także – pozbawionego jakichkolwiek wykluczeń – prawa do godnego życia, godnej pracy i płacy oraz godnej emerytury.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama