REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łatwiej o pracę zdalną w Hiszpanii – nowe wizy – mniej formalności

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Łatwiej o pracę zdalną w Hiszpanii – nowe wizy – mniej formalności
Łatwiej o pracę zdalną w Hiszpanii – nowe wizy – mniej formalności

REKLAMA

REKLAMA

Od 2023 r. Hiszpania wprowadzi nową wizę dla cyfrowych pracowników, tzw. nomadów – którzy się przemieszczają i jednocześnie pracują w różnych krajach. Czy pracownicy zdalni muszą się ubiegać o pozwolenie na pracę czy wizę? Kim są nomadzi cyfrowi i jakie mają prawa? Jak uzyskać Wiza Digital Nomad?
rozwiń >

Kim są nomadzi cyfrowi?

Cyfrowi nomadzi (ang. digital nomads) to pracownicy zdalni, którzy pracują z różnych miejsc świata. Jednocześnie podróżują i pracują, przemieszczają się, choć niekiedy w jednym miejscu są pół roku czy rok. Są zatrudnieni na różnych podstawach prawnych, zarówno w ramach umowy o pracę, kontraktów cywilnoprawnych czy mają współprace (B2B) z przedsiębiorcami – prowadząc własną działalność gospodarczą. Cechuje ich życiowa wolność, w tym wolność pracy, swoboda przemieszczania się (np. kamperem) i prowadzenia działalności. Oczywiście przeszkodą są zawsze regulacje prawne w danym kraju, które określają zasady zatrudniania – jednak coraz więcej krajów dostrzega konieczność regulacji statusu prawnego nomadów i wydaje dla nich specjalne wizy.

Autopromocja

Jakie prace wykonują cyfrowi nomadzi?

Cyfrowi nomadzi muszą wykonywać prace, które da się świadczyć zdalnie zwykle za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, najczęściej są to: cyfrowy przedsiębiorca, twórca treści, programista stron internetowych, marketer mediów społecznościowych, influencer, yotuber, fotograf.

Wiza dla pracowników – cyfrowych nomadów

Mobilny tryb życia i pracy staje się coraz bardziej popularny. Wiąże się to z trendem work – life – balance. Praca dla współczesnego pokolenia jest bardzo ważna, jednak istotne są też przyjemności, podróże czy czas dla rodziny i przyjaciół.

W wielu krajach UE wizy dla cyfrowych nomadów regulują zasady legalnego pobytu, pracy, ubezpieczenia społecznego, dostęp do szerokiej gamy usług rządowych, edukacji, opieki zdrowotnej jak i ulg podatkowych. Szczególnie ulgi podatkowe są ważne, bowiem często przebywając w danym kraju powyżej 183 dni można być uznanym za rezydenta podatkowego, ze względu na „centrum interesów życiowych”. Jak tego uniknąć?

Wiza Digital Nomad to wiza, która umożliwia przez określony czas mieszkać i pracować w danym kraju. Zwykle wymaga się, aby pracownik pracował dla pracodawcy lub przedsiębiorstwa poza krajem przyjmującym lub aby posiadać status samozatrudnionego, mieć działalność którą można zarządzać z dowolnego miejsca na świecie. Wizy Digital Nomad są zwykle krótkoterminowe i nie zapewniają możliwości uzyskania obywatelstwa. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami"
 

W jakich krajach można uzyskać wizę jako cyfrowy nomad?

W tych krajach można uzyskać Wiza Digital Nomad: Argentyna, Kostaryka, Chorwacja, Czechy, Estonia, Niemcy, Islandia, Meksyk, Norwegia, Portugalia, Hiszpania. 

Oczywiście kryteria czasowe i przesłanki uzyskania w każdym kraju są inne, jednak zwykle należy:

 • mieć ukończone 18 lat
 • określić miesięczny minimalny dochód,
 • posiadać pracę, którą można wykonywać z dowolnego miejsca na świecie.

Wspólnym mianownikiem jest to, że wizy umożliwiają bycie zatrudnionym w jednym kraju, ale mieszkać i faktycznie pracować w innym kraju

Pracuj i mieszkaj przez rok w Hiszpanii – bez formalności

Hiszpańska wiza dla cyfrowych nomadów, będąca częścią ustawy o start-upach, została przyjęta w grudniu 2022 r. przez hiszpański rząd. Wiza daje możliwość zagranicznym pracownikom zdalnym spoza UE, spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), zagranicznym korporacjom czy osobom prowadzącym działalność gospodarczą zamieszkanie w Hiszpanii bez konieczności posiadania tradycyjnej wizy pracowniczej – której wydanie związane jest z pracą na rzecz konkretnego przedsiębiorstwa. Dotychczas dane pozwolenie na pacę czy wiza była wydawana w związku z nawiązaniem stosunku pracy czy kontraktów z konkretnym podmiotem gospodarczym. Cyfrowi nomadzi często jednak nie są związani jednym stosunkiem prawnym czy jedną umową – mają współprace z różnymi kontrahentami. Wizja prac pod palmami jest więc coraz bliższa.

Aktualnie w Hiszpanii pracownicy zdalni z paszportami UE lub goście z krajów strefy Schengen mogą pracować zdalnie w kraju przez okres do sześciu miesięcy w roku bez konieczności rejestracji. Nowa hiszpańska wiza dla cyfrowych nomadów daje możliwość mieszkać i pracować w Hiszpanii przez rok, z możliwością przedłużenia o kolejne dwa lata. Celem takich regulacji jest:

 1. zwiększenie wykwalifikowanych pracowników i inwestycji w Hiszpanii
 2. wzmocnienie reputacji tego kraju jako globalnej potęgi handlowej
 3. zmniejszenie barier administracyjnych
 4. wprowadzenie ulg podatkowych ma pobudzić inwestycje w przedsiębiorstwa oparte na rozwijających się technologiach.

Jak starać się o wizę?

Nie ma generalnych zasad, ponieważ wszystko zależy od regulacji w danym kraju, jednak zwykle należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (wniosek o wizę), umówić się na spotkanie w ambasadzie lub w konsulacie, posiadać niezbędne dokumenty – niekiedy wymagane jest ich tłumaczenie, czy poświadczenie pieczęcią apostille, wnieść opłatę wizową.

Jakie dokumenty mogą być potrzebne? Formularz wniosku wizowego Digital Nomad, ważny paszport, zdjęcia tożsamości, zaświadczenie o dochodach finansowych, dowody pracy zdalnej (klienci, licencja na prowadzenie działalności, umowa o pracę itp.), dokumenty stanu cywilnego (akt urodzenia, kwalifikacje itp.). Niektóre kraje dopuszczają relokowanie całych rodzin.

Autopromocja

Ile kosztuje wiza Digital Nomad?

To zależy. Wizy Digital Nomad różnią się znacznie pod względem ceny. Niektóre kraje mogą bezpłatnie przyznać Wizę Cyfrowego Nomada, aby przyciągnąć więcej kandydatów, ale w innych może być konieczne zapłacenie od 200 do 2100 euro.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA