Łatwiej o pracę zdalną w Hiszpanii – nowe wizy – mniej formalności
REKLAMA
REKLAMA
- Kim są nomadzi cyfrowi?
- Jakie prace wykonują cyfrowi nomadzi?
- Wiza dla pracowników – cyfrowych nomadów
- W jakich krajach można uzyskać wizę jako cyfrowy nomad?
- Pracuj i mieszkaj przez rok w Hiszpanii – bez formalności
- Jak starać się o wizę?
- Ile kosztuje wiza Digital Nomad?
Kim są nomadzi cyfrowi?
Cyfrowi nomadzi (ang. digital nomads) to pracownicy zdalni, którzy pracują z różnych miejsc świata. Jednocześnie podróżują i pracują, przemieszczają się, choć niekiedy w jednym miejscu są pół roku czy rok. Są zatrudnieni na różnych podstawach prawnych, zarówno w ramach umowy o pracę, kontraktów cywilnoprawnych czy mają współprace (B2B) z przedsiębiorcami – prowadząc własną działalność gospodarczą. Cechuje ich życiowa wolność, w tym wolność pracy, swoboda przemieszczania się (np. kamperem) i prowadzenia działalności. Oczywiście przeszkodą są zawsze regulacje prawne w danym kraju, które określają zasady zatrudniania – jednak coraz więcej krajów dostrzega konieczność regulacji statusu prawnego nomadów i wydaje dla nich specjalne wizy.
REKLAMA
Jakie prace wykonują cyfrowi nomadzi?
Cyfrowi nomadzi muszą wykonywać prace, które da się świadczyć zdalnie zwykle za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, najczęściej są to: cyfrowy przedsiębiorca, twórca treści, programista stron internetowych, marketer mediów społecznościowych, influencer, yotuber, fotograf.
Wiza dla pracowników – cyfrowych nomadów
Mobilny tryb życia i pracy staje się coraz bardziej popularny. Wiąże się to z trendem work – life – balance. Praca dla współczesnego pokolenia jest bardzo ważna, jednak istotne są też przyjemności, podróże czy czas dla rodziny i przyjaciół.
W wielu krajach UE wizy dla cyfrowych nomadów regulują zasady legalnego pobytu, pracy, ubezpieczenia społecznego, dostęp do szerokiej gamy usług rządowych, edukacji, opieki zdrowotnej jak i ulg podatkowych. Szczególnie ulgi podatkowe są ważne, bowiem często przebywając w danym kraju powyżej 183 dni można być uznanym za rezydenta podatkowego, ze względu na „centrum interesów życiowych”. Jak tego uniknąć?
Wiza Digital Nomad to wiza, która umożliwia przez określony czas mieszkać i pracować w danym kraju. Zwykle wymaga się, aby pracownik pracował dla pracodawcy lub przedsiębiorstwa poza krajem przyjmującym lub aby posiadać status samozatrudnionego, mieć działalność którą można zarządzać z dowolnego miejsca na świecie. Wizy Digital Nomad są zwykle krótkoterminowe i nie zapewniają możliwości uzyskania obywatelstwa.
Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami"
W jakich krajach można uzyskać wizę jako cyfrowy nomad?
W tych krajach można uzyskać Wiza Digital Nomad: Argentyna, Kostaryka, Chorwacja, Czechy, Estonia, Niemcy, Islandia, Meksyk, Norwegia, Portugalia, Hiszpania.
Oczywiście kryteria czasowe i przesłanki uzyskania w każdym kraju są inne, jednak zwykle należy:
- mieć ukończone 18 lat
- określić miesięczny minimalny dochód,
- posiadać pracę, którą można wykonywać z dowolnego miejsca na świecie.
Wspólnym mianownikiem jest to, że wizy umożliwiają bycie zatrudnionym w jednym kraju, ale mieszkać i faktycznie pracować w innym kraju
Pracuj i mieszkaj przez rok w Hiszpanii – bez formalności
REKLAMA
Hiszpańska wiza dla cyfrowych nomadów, będąca częścią ustawy o start-upach, została przyjęta w grudniu 2022 r. przez hiszpański rząd. Wiza daje możliwość zagranicznym pracownikom zdalnym spoza UE, spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), zagranicznym korporacjom czy osobom prowadzącym działalność gospodarczą zamieszkanie w Hiszpanii bez konieczności posiadania tradycyjnej wizy pracowniczej – której wydanie związane jest z pracą na rzecz konkretnego przedsiębiorstwa. Dotychczas dane pozwolenie na pacę czy wiza była wydawana w związku z nawiązaniem stosunku pracy czy kontraktów z konkretnym podmiotem gospodarczym. Cyfrowi nomadzi często jednak nie są związani jednym stosunkiem prawnym czy jedną umową – mają współprace z różnymi kontrahentami. Wizja prac pod palmami jest więc coraz bliższa.
Aktualnie w Hiszpanii pracownicy zdalni z paszportami UE lub goście z krajów strefy Schengen mogą pracować zdalnie w kraju przez okres do sześciu miesięcy w roku bez konieczności rejestracji. Nowa hiszpańska wiza dla cyfrowych nomadów daje możliwość mieszkać i pracować w Hiszpanii przez rok, z możliwością przedłużenia o kolejne dwa lata. Celem takich regulacji jest:
- zwiększenie wykwalifikowanych pracowników i inwestycji w Hiszpanii
- wzmocnienie reputacji tego kraju jako globalnej potęgi handlowej
- zmniejszenie barier administracyjnych
- wprowadzenie ulg podatkowych ma pobudzić inwestycje w przedsiębiorstwa oparte na rozwijających się technologiach.
Jak starać się o wizę?
Nie ma generalnych zasad, ponieważ wszystko zależy od regulacji w danym kraju, jednak zwykle należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (wniosek o wizę), umówić się na spotkanie w ambasadzie lub w konsulacie, posiadać niezbędne dokumenty – niekiedy wymagane jest ich tłumaczenie, czy poświadczenie pieczęcią apostille, wnieść opłatę wizową.
Jakie dokumenty mogą być potrzebne? Formularz wniosku wizowego Digital Nomad, ważny paszport, zdjęcia tożsamości, zaświadczenie o dochodach finansowych, dowody pracy zdalnej (klienci, licencja na prowadzenie działalności, umowa o pracę itp.), dokumenty stanu cywilnego (akt urodzenia, kwalifikacje itp.). Niektóre kraje dopuszczają relokowanie całych rodzin.
Ile kosztuje wiza Digital Nomad?
To zależy. Wizy Digital Nomad różnią się znacznie pod względem ceny. Niektóre kraje mogą bezpłatnie przyznać Wizę Cyfrowego Nomada, aby przyciągnąć więcej kandydatów, ale w innych może być konieczne zapłacenie od 200 do 2100 euro.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat