REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łatwiej o pracę zdalną w Hiszpanii – nowe wizy – mniej formalności

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Łatwiej o pracę zdalną w Hiszpanii – nowe wizy – mniej formalności

REKLAMA

REKLAMA

Od 2023 r. Hiszpania wprowadzi nową wizę dla cyfrowych pracowników, tzw. nomadów – którzy się przemieszczają i jednocześnie pracują w różnych krajach. Czy pracownicy zdalni muszą się ubiegać o pozwolenie na pracę czy wizę? Kim są nomadzi cyfrowi i jakie mają prawa? Jak uzyskać Wiza Digital Nomad?
rozwiń >

Kim są nomadzi cyfrowi?

Cyfrowi nomadzi (ang. digital nomads) to pracownicy zdalni, którzy pracują z różnych miejsc świata. Jednocześnie podróżują i pracują, przemieszczają się, choć niekiedy w jednym miejscu są pół roku czy rok. Są zatrudnieni na różnych podstawach prawnych, zarówno w ramach umowy o pracę, kontraktów cywilnoprawnych czy mają współprace (B2B) z przedsiębiorcami – prowadząc własną działalność gospodarczą. Cechuje ich życiowa wolność, w tym wolność pracy, swoboda przemieszczania się (np. kamperem) i prowadzenia działalności. Oczywiście przeszkodą są zawsze regulacje prawne w danym kraju, które określają zasady zatrudniania – jednak coraz więcej krajów dostrzega konieczność regulacji statusu prawnego nomadów i wydaje dla nich specjalne wizy.

REKLAMA

Autopromocja

Jakie prace wykonują cyfrowi nomadzi?

Cyfrowi nomadzi muszą wykonywać prace, które da się świadczyć zdalnie zwykle za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, najczęściej są to: cyfrowy przedsiębiorca, twórca treści, programista stron internetowych, marketer mediów społecznościowych, influencer, yotuber, fotograf.

Wiza dla pracowników – cyfrowych nomadów

Mobilny tryb życia i pracy staje się coraz bardziej popularny. Wiąże się to z trendem work – life – balance. Praca dla współczesnego pokolenia jest bardzo ważna, jednak istotne są też przyjemności, podróże czy czas dla rodziny i przyjaciół.

W wielu krajach UE wizy dla cyfrowych nomadów regulują zasady legalnego pobytu, pracy, ubezpieczenia społecznego, dostęp do szerokiej gamy usług rządowych, edukacji, opieki zdrowotnej jak i ulg podatkowych. Szczególnie ulgi podatkowe są ważne, bowiem często przebywając w danym kraju powyżej 183 dni można być uznanym za rezydenta podatkowego, ze względu na „centrum interesów życiowych”. Jak tego uniknąć?

Wiza Digital Nomad to wiza, która umożliwia przez określony czas mieszkać i pracować w danym kraju. Zwykle wymaga się, aby pracownik pracował dla pracodawcy lub przedsiębiorstwa poza krajem przyjmującym lub aby posiadać status samozatrudnionego, mieć działalność którą można zarządzać z dowolnego miejsca na świecie. Wizy Digital Nomad są zwykle krótkoterminowe i nie zapewniają możliwości uzyskania obywatelstwa. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami"
 

W jakich krajach można uzyskać wizę jako cyfrowy nomad?

W tych krajach można uzyskać Wiza Digital Nomad: Argentyna, Kostaryka, Chorwacja, Czechy, Estonia, Niemcy, Islandia, Meksyk, Norwegia, Portugalia, Hiszpania. 

Oczywiście kryteria czasowe i przesłanki uzyskania w każdym kraju są inne, jednak zwykle należy:

  • mieć ukończone 18 lat
  • określić miesięczny minimalny dochód,
  • posiadać pracę, którą można wykonywać z dowolnego miejsca na świecie.

Wspólnym mianownikiem jest to, że wizy umożliwiają bycie zatrudnionym w jednym kraju, ale mieszkać i faktycznie pracować w innym kraju

Pracuj i mieszkaj przez rok w Hiszpanii – bez formalności

REKLAMA

Hiszpańska wiza dla cyfrowych nomadów, będąca częścią ustawy o start-upach, została przyjęta w grudniu 2022 r. przez hiszpański rząd. Wiza daje możliwość zagranicznym pracownikom zdalnym spoza UE, spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), zagranicznym korporacjom czy osobom prowadzącym działalność gospodarczą zamieszkanie w Hiszpanii bez konieczności posiadania tradycyjnej wizy pracowniczej – której wydanie związane jest z pracą na rzecz konkretnego przedsiębiorstwa. Dotychczas dane pozwolenie na pacę czy wiza była wydawana w związku z nawiązaniem stosunku pracy czy kontraktów z konkretnym podmiotem gospodarczym. Cyfrowi nomadzi często jednak nie są związani jednym stosunkiem prawnym czy jedną umową – mają współprace z różnymi kontrahentami. Wizja prac pod palmami jest więc coraz bliższa.

Aktualnie w Hiszpanii pracownicy zdalni z paszportami UE lub goście z krajów strefy Schengen mogą pracować zdalnie w kraju przez okres do sześciu miesięcy w roku bez konieczności rejestracji. Nowa hiszpańska wiza dla cyfrowych nomadów daje możliwość mieszkać i pracować w Hiszpanii przez rok, z możliwością przedłużenia o kolejne dwa lata. Celem takich regulacji jest:

  1. zwiększenie wykwalifikowanych pracowników i inwestycji w Hiszpanii
  2. wzmocnienie reputacji tego kraju jako globalnej potęgi handlowej
  3. zmniejszenie barier administracyjnych
  4. wprowadzenie ulg podatkowych ma pobudzić inwestycje w przedsiębiorstwa oparte na rozwijających się technologiach.

Jak starać się o wizę?

Nie ma generalnych zasad, ponieważ wszystko zależy od regulacji w danym kraju, jednak zwykle należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (wniosek o wizę), umówić się na spotkanie w ambasadzie lub w konsulacie, posiadać niezbędne dokumenty – niekiedy wymagane jest ich tłumaczenie, czy poświadczenie pieczęcią apostille, wnieść opłatę wizową.

Jakie dokumenty mogą być potrzebne? Formularz wniosku wizowego Digital Nomad, ważny paszport, zdjęcia tożsamości, zaświadczenie o dochodach finansowych, dowody pracy zdalnej (klienci, licencja na prowadzenie działalności, umowa o pracę itp.), dokumenty stanu cywilnego (akt urodzenia, kwalifikacje itp.). Niektóre kraje dopuszczają relokowanie całych rodzin.

Ile kosztuje wiza Digital Nomad?

To zależy. Wizy Digital Nomad różnią się znacznie pod względem ceny. Niektóre kraje mogą bezpłatnie przyznać Wizę Cyfrowego Nomada, aby przyciągnąć więcej kandydatów, ale w innych może być konieczne zapłacenie od 200 do 2100 euro.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa o pracę bez formy pisemnej, uproszczone zatrudnianie cudzoziemców – jaką deregulację postulują przedsiębiorcy?

Konfederacja Lewiatan od lat przedstawia propozycje zmian, które mają zmniejszyć liczbę skomplikowanych regulacji. Odejście od obowiązku stosowania umowy pisemnej w przepisach prawa pracy czy też skrócenie czasu trwania procedur legalizujących pobyt i pracę cudzoziemców oraz uproszczenie wymogów przy zmianie warunków ich zatrudnienia – to tylko niektóre z postulatów deregulacyjnych.

Komunikat ZUS: Wysokość stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe 2025/2026

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że wysłał płatnikom zawiadomienia o wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na rok składkowy 2025/2026.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA

BHP: Komu przysługuje obuwie ochronne?

Obuwie ochronne BHP – kto powinien je stosować i dlaczego jest niezbędne? Odgrywa kluczową rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa w miejscu pracy. W wielu branżach stanowi podstawowy środek ochrony indywidualnej, zabezpieczając pracowników przed poważnymi urazami. Dobrze dobrane buty nie tylko chronią stopy przed uderzeniami, przecięciami czy przebiciami, ale także zapewniają stabilność, wygodę i odporność na czynniki środowiskowe. W jakich zawodach obuwie ochronne jest konieczne i jakie zagrożenia może ograniczyć?

Czy dodatek motywacyjny będzie dla wszystkich pracowników? Obecne rozwiązania są krzywdzące

Związek Miast Polskich przyjął stanowisko w sprawie dofinansowania wynagrodzeń pracowników pomocy społecznej. Zdaniem samorządowców włączenie wszystkich pracowników realizujących zadania z zakresu szeroko rozumianej pomocy społecznej do programu dodatku motywacyjnego przełoży się na jakość świadczonych usług.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS w 2025 r. Ile wynoszą i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Komu przysługuje renta wdowia i w jakiej wysokości? ZUS zaprasza na dyżur telefoniczny

Od 1 lipca 2025 r. osoby owdowiałe będą mogły pobierać swoją emeryturę oraz powiększyć ją o część renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Alternatywnie będą mogły pobierać rentę rodzinną wraz z częścią swojej emerytury. Jak starać się o rentę wdowią odpowiedzą eksperci ZUS podczas dyżuru telefonicznego.

REKLAMA

Komunikat ZUS: Wdrożenie nowej metryki programu Płatnik

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o planowanym wdrożeniu nowej metryki 307 dla wersji 10.02.002 programu Płatnik.

Polacy żyją coraz dłużej - GUS opublikował tablicę średniego dalszego trwania życia. Czy ZUS przeliczy emerytury?

Nowa tablica średniego dalszego trwania życia kobiet i mężczyzn wskazuje, że Polacy żyją coraz dłużej. Czy warto składać wnioski o ponowne przeliczenie już otrzymywanej emerytury?

REKLAMA