REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Łatwiej o pracę zdalną w Hiszpanii – nowe wizy – mniej formalności

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Łatwiej o pracę zdalną w Hiszpanii – nowe wizy – mniej formalności

REKLAMA

REKLAMA

Od 2023 r. Hiszpania wprowadzi nową wizę dla cyfrowych pracowników, tzw. nomadów – którzy się przemieszczają i jednocześnie pracują w różnych krajach. Czy pracownicy zdalni muszą się ubiegać o pozwolenie na pracę czy wizę? Kim są nomadzi cyfrowi i jakie mają prawa? Jak uzyskać Wiza Digital Nomad?
rozwiń >

Kim są nomadzi cyfrowi?

Cyfrowi nomadzi (ang. digital nomads) to pracownicy zdalni, którzy pracują z różnych miejsc świata. Jednocześnie podróżują i pracują, przemieszczają się, choć niekiedy w jednym miejscu są pół roku czy rok. Są zatrudnieni na różnych podstawach prawnych, zarówno w ramach umowy o pracę, kontraktów cywilnoprawnych czy mają współprace (B2B) z przedsiębiorcami – prowadząc własną działalność gospodarczą. Cechuje ich życiowa wolność, w tym wolność pracy, swoboda przemieszczania się (np. kamperem) i prowadzenia działalności. Oczywiście przeszkodą są zawsze regulacje prawne w danym kraju, które określają zasady zatrudniania – jednak coraz więcej krajów dostrzega konieczność regulacji statusu prawnego nomadów i wydaje dla nich specjalne wizy.

REKLAMA

Autopromocja

Jakie prace wykonują cyfrowi nomadzi?

Cyfrowi nomadzi muszą wykonywać prace, które da się świadczyć zdalnie zwykle za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, najczęściej są to: cyfrowy przedsiębiorca, twórca treści, programista stron internetowych, marketer mediów społecznościowych, influencer, yotuber, fotograf.

Wiza dla pracowników – cyfrowych nomadów

Mobilny tryb życia i pracy staje się coraz bardziej popularny. Wiąże się to z trendem work – life – balance. Praca dla współczesnego pokolenia jest bardzo ważna, jednak istotne są też przyjemności, podróże czy czas dla rodziny i przyjaciół.

W wielu krajach UE wizy dla cyfrowych nomadów regulują zasady legalnego pobytu, pracy, ubezpieczenia społecznego, dostęp do szerokiej gamy usług rządowych, edukacji, opieki zdrowotnej jak i ulg podatkowych. Szczególnie ulgi podatkowe są ważne, bowiem często przebywając w danym kraju powyżej 183 dni można być uznanym za rezydenta podatkowego, ze względu na „centrum interesów życiowych”. Jak tego uniknąć?

Wiza Digital Nomad to wiza, która umożliwia przez określony czas mieszkać i pracować w danym kraju. Zwykle wymaga się, aby pracownik pracował dla pracodawcy lub przedsiębiorstwa poza krajem przyjmującym lub aby posiadać status samozatrudnionego, mieć działalność którą można zarządzać z dowolnego miejsca na świecie. Wizy Digital Nomad są zwykle krótkoterminowe i nie zapewniają możliwości uzyskania obywatelstwa. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: „Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami"
 

W jakich krajach można uzyskać wizę jako cyfrowy nomad?

W tych krajach można uzyskać Wiza Digital Nomad: Argentyna, Kostaryka, Chorwacja, Czechy, Estonia, Niemcy, Islandia, Meksyk, Norwegia, Portugalia, Hiszpania. 

Oczywiście kryteria czasowe i przesłanki uzyskania w każdym kraju są inne, jednak zwykle należy:

  • mieć ukończone 18 lat
  • określić miesięczny minimalny dochód,
  • posiadać pracę, którą można wykonywać z dowolnego miejsca na świecie.

Wspólnym mianownikiem jest to, że wizy umożliwiają bycie zatrudnionym w jednym kraju, ale mieszkać i faktycznie pracować w innym kraju

Pracuj i mieszkaj przez rok w Hiszpanii – bez formalności

REKLAMA

Hiszpańska wiza dla cyfrowych nomadów, będąca częścią ustawy o start-upach, została przyjęta w grudniu 2022 r. przez hiszpański rząd. Wiza daje możliwość zagranicznym pracownikom zdalnym spoza UE, spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), zagranicznym korporacjom czy osobom prowadzącym działalność gospodarczą zamieszkanie w Hiszpanii bez konieczności posiadania tradycyjnej wizy pracowniczej – której wydanie związane jest z pracą na rzecz konkretnego przedsiębiorstwa. Dotychczas dane pozwolenie na pacę czy wiza była wydawana w związku z nawiązaniem stosunku pracy czy kontraktów z konkretnym podmiotem gospodarczym. Cyfrowi nomadzi często jednak nie są związani jednym stosunkiem prawnym czy jedną umową – mają współprace z różnymi kontrahentami. Wizja prac pod palmami jest więc coraz bliższa.

Aktualnie w Hiszpanii pracownicy zdalni z paszportami UE lub goście z krajów strefy Schengen mogą pracować zdalnie w kraju przez okres do sześciu miesięcy w roku bez konieczności rejestracji. Nowa hiszpańska wiza dla cyfrowych nomadów daje możliwość mieszkać i pracować w Hiszpanii przez rok, z możliwością przedłużenia o kolejne dwa lata. Celem takich regulacji jest:

  1. zwiększenie wykwalifikowanych pracowników i inwestycji w Hiszpanii
  2. wzmocnienie reputacji tego kraju jako globalnej potęgi handlowej
  3. zmniejszenie barier administracyjnych
  4. wprowadzenie ulg podatkowych ma pobudzić inwestycje w przedsiębiorstwa oparte na rozwijających się technologiach.

Jak starać się o wizę?

Nie ma generalnych zasad, ponieważ wszystko zależy od regulacji w danym kraju, jednak zwykle należy wypełnić formularz zgłoszeniowy (wniosek o wizę), umówić się na spotkanie w ambasadzie lub w konsulacie, posiadać niezbędne dokumenty – niekiedy wymagane jest ich tłumaczenie, czy poświadczenie pieczęcią apostille, wnieść opłatę wizową.

Jakie dokumenty mogą być potrzebne? Formularz wniosku wizowego Digital Nomad, ważny paszport, zdjęcia tożsamości, zaświadczenie o dochodach finansowych, dowody pracy zdalnej (klienci, licencja na prowadzenie działalności, umowa o pracę itp.), dokumenty stanu cywilnego (akt urodzenia, kwalifikacje itp.). Niektóre kraje dopuszczają relokowanie całych rodzin.

Ile kosztuje wiza Digital Nomad?

To zależy. Wizy Digital Nomad różnią się znacznie pod względem ceny. Niektóre kraje mogą bezpłatnie przyznać Wizę Cyfrowego Nomada, aby przyciągnąć więcej kandydatów, ale w innych może być konieczne zapłacenie od 200 do 2100 euro.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA