Telepraca sposobem na kryzys
REKLAMA
REKLAMA
Kim jest pracownik?
W myśl przepisów kodeksu pracy, pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Tym samym osoby zatrudnione na umowę o dzieło lub umowę zlecenia, nie są pracownikami mimo, że wykonują określoną pracę. Wiąże się to również z ograniczeniem przywilejów, które przysługują pracownikom.
REKLAMA
Pojęcie telepracownika
Telepracownikiem jest pracownik, który regularnie wykonuje pracę poza zakładem pracy, z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej w rozumieniu przepisów o świadczeniu usług drogą elektroniczną (telepraca) oraz przekazuje pracodawcy wyniki pracy.
Umowa pracodawcy z telepracownikiem
Warunki stosowania telepracy przez pracodawcę określa się w porozumieniu zawieranym miedzy pracodawcą i zakładową organizacją związkową, w przypadku gdy u pracodawcy działa kilka zakładowych organizacji związkowych – w porozumieniu między pracodawcą a tymi organizacjami.
Gdyby u pracodawcy nie działały zakładowe organizacje związkowe, wówczas warunki stosowania telepracy określa się w regulaminie sporządzanym przez pracodawcę. Określenie warunków powinno odbyć po konsultacjach z przedstawicielami pracowników wyłonionymi w trybie przyjętym przez pracodawcę.
Zobacz: Jak można rozpocząć telepracę?
Telepracownik
Uzgodnienie miedzy stronami umowy o pracę, że praca będzie wykonywana w warunkach telepracy może nastąpić w momencie zawarcia umowy o pracę lub w trakcie trwania zatrudnienia.
Pracodawca nie może zmusić pracownika do świadczenia swojej pracy w warunkach telepracy.
W trakcie zatrudnienia zmiana warunków pracy na telepracę może nastąpić na mocy porozumienia stron, z inicjatywy pracownika lub pracodawcy. Jeżeli pracownik wystąpi z wnioskiem o świadczenie pracy w formie telepracy, pracodawca w miarę możliwości powinien wniosek uwzględnić. Nie oznacza to jednak, że pracodawca wyrazi zgodę na taką zmianę.
Zobacz serwis: Zatrudnienie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat