| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Zatrudnienie > Umowa o pracę > Kiedy pracownik musi zwrócić koszty szkolenia?

Kiedy pracownik musi zwrócić koszty szkolenia?

Pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie. W niektórych przypadkach pracownik będzie jednak zobowiązany do ich zwrotu.

Jeżeli pracodawca chce zobowiązać pracownika do pozostania w zatrudnieniu przez pewien okres po zakończeniu szkolenia (tzw. „lojalka”), musi zawrzeć z pracownikiem umowę na dofinansowanie konkretnego szkolenia lub studiów. Umowa taka określa podstawowe prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy, w tym między innymi okres, w jakim pracownik musi pozostawać w zatrudnieniu. W innym wypadku zawieranie umowy nie jest obowiązkowe.

Polecamy: Zgoda pracownika na lepsze warunki pracy

Pracownik podnoszący kwalifikacje zawodowe jest obowiązany do zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę na ten cel z tytułu dodatkowych świadczeń gdy:
• bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji;
pracodawca rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, albo po jego ukończeniu w terminie wskazanym w umowie; termin ten nie może być dłuższy niż 3 lata od zakończenia szkolenia;
• rozwiąże stosunek pracy za wypowiedzeniem w terminie określonym w umowie, który nie może być dłuższy niż 3 lata od zakończenia szkolenia (z wyjątkiem rozwiązania umowy o pracy w związku z mobbingiem);
• rozwiąże stosunek pracy bez wypowiedzenia pomimo braku przyczyn takiego wypowiedzenia (w przypadku mobbingu i w przypadku gdy pracodawca nie przeniesie pracownika na inne stanowisko pracy w sytuacji, gdy stwierdzony zostanie szkodliwy wpływ wykonywanej pracy na zdrowie pracownika).

Zwrot poniesionych przez pracodawcę kosztów następuje w wysokości proporcjonalnej do okresu zatrudnienia po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub okresu zatrudnienia w czasie ich podnoszenia – w zależności od tego czy strony zawarły tzw. „lojalkę” czy nie.

Polecamy: Czym jest i jak działa związek zawodowy?

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Patrycja Kubiesa

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »