REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Wiele osób na całym świecie, w tym tutaj w Europie, straciło zaufanie do swoich instytucji." - znamienne słowa Dyrektora generalnego MOP

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja na rynku pracy, w tym ekonomiczna, gospodarcza, jak i polityczna - nie tylko w Polsce, ale i w wielu innych krajach jest niezwykle skomplikowana. Czy możemy mówić o kryzysie demokratycznym, kryzysie sądownictwa i o końcu praworządności? Zdaniem sceptyków - tak. Co więcej jak podkreśla dyrektor generalny MOP: "Wiele osób na całym świecie, w tym tutaj w Europie, straciło zaufanie do swoich instytucji".

Sprawiedliwość społeczna - podstawą do stabilizacji

Promowanie sprawiedliwości społecznej ma zasadnicze znaczenie dla trwałej i sprawiedliwej odbudowy na rynku pracy - tak podkreślali unijni ministrowie współpracujący z Międzynarodową Organizacją Pracy (MOP). Zresztą sam dyrektor generalny MOP podkreśla, że: "Wiele osób na całym świecie, w tym tutaj w Europie, straciło zaufanie do swoich instytucji. Ze znużeniem patrzą w przyszłość, która jest najeżona niepewnością, która może zagrozić ich źródłom utrzymania i przyszłości ich dzieci". Konieczne jest przywrócenie zaufania do instytucji, w tym poprzez zapewnienie sprawiedliwej społecznie transformacji cyfrowej i ekologicznej oraz ponowne umieszczenie sprawiedliwości społecznej w centrum kształtowania polityki. Odbudowanie roli i znaczenia tych instytucji, właśnie poprzez aktywne włączenie społeczeństwa w rozwój na ryku pracy niewątpliwie wiele może zmienić. W ostatnim czasie szczególnie ważne jest podejmowanie tematu migracji, w tym walka o zagwarantowanie podstawowych praw pracowniczych i zabezpieczenia społecznego dla osób poszukujących pracy w innych krajach.

Autopromocja

Dyrektor generalny MOP, Gilbert F. Houngbo, powiedział ministrom ds. zatrudnienia i spraw społecznych Unii Europejskiej (UE), że wzajemne oddziaływanie między kryzysami geopolitycznymi, klimatycznymi i kosztami utrzymania pogłębia istniejące nierówności społeczne i wpływa na źródła utrzymania pracowników znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji i ich rodzin.

Polski kontekst sprawiedliwości społecznej a zaufanie do państwa

Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. Jednak co to w praktyce oznacza? Jak podkreślają czołowi przedstawiciele, w tym J. Rawls w: Teoria sprawiedliwości: zasadniczym przedmiotem sprawiedliwości jest struktura społeczna, sposób, w jaki główne instytucje społeczne rozdzielają zasadnicze prawa i obowiązki, oraz określają korzyści płynące z kooperacji społecznej. Co ważne, odnosząc powyższe na polski grunt trzeba stwierdzić, że zasada sprawiedliwości nie ma jednolitego charakteru, nie da się jej jednoznacznie zdefiniować, ponieważ wszystko zależy od kontekstu o jakim mówimy. Bez wątpienia z zasadą sprawiedliwości należy łączyć inne aksjologiczne wartości takie jak: równość praw, solidarność społeczna, minimum bezpieczeństwa socjalnego oraz zabezpieczenie podstawowych warunków egzystencji dla osób pozostających bez pracy nie z własnej woli.

Ważne
Demokratyczne państwo prawne

Trybunał Konstytucyjny wskazuje, że sprawiedliwość społeczna nie da się sprowadzić do prostej normatywnej formuły: "Art. 2 Konstytucji wyraża dwie zasady – zaufania do państwa i stanowionego przezeń prawa oraz sprawiedliwości społecznej – których nie należy sobie przeciwstawiać, bowiem sprawiedliwość społeczna jest celem, który ma urzeczywistniać demokratyczne państwo prawne" (zob. wyr. TK z 17 czerwca 2003 r., P 24/02). Do elementów konstytuujących sprawiedliwość społeczną TK zalicza m.in.: tworzenie warunków zdrowego i stabilnego rozwoju gospodarczego, równowagę budżetową, prawo obywateli i ich wybranych przedstawicieli do ustalania kierunków i priorytetów polityki społecznej oraz gospodarczej na drodze procedur demokratycznych. Mając na uwadze aktualne wydarzenia polityczne w Polsce - jest to bardzo potrzebne.

 

Raport MOP - w 2024 roku dodatkowe dwa miliony pracowników będzie szukać pracy 

Dyrektor generalny MOP Uczestniczył w drugim posiedzeniu plenarnym, na którym dyskutowano o sytuacji społecznej i sprawiedliwości społecznej poza granicami UE. Dyrektor poinformował też ministrów o raporcie MOP Światowe perspektywy zatrudnienia i życia społecznego: trendy 2024 . W raporcie szacuje się, że w 2024 roku dodatkowe dwa miliony pracowników będzie szukać pracy i stwierdza, że globalna luka w zatrudnieniu – która mierzy niezaspokojone zapotrzebowanie na zatrudnienie – wynosiła 435 milionów na koniec 2023 roku. W ubiegłym roku płace realne spadły w większości krajów G20, ponieważ podwyżki płac nie nadążały za inflacją.

Sprawiedliwość społeczna w UE

Jak podkreśla sama UE: Obywatele UE mogą korzystać z wielu swobód i rozmaitych form ochrony. Chodzi tu między innymi o prawa osobiste, pracownicze, obywatelskie, polityczne, gospodarcze i socjalne, ochronę danych osobowych, przepisy zabraniające dyskryminacji, jak również prawo do swobodnego przemieszczania się w obrębie większości krajów UE. Każdemu obywatelowi UE przysługują takie same prawa, u podstaw których leżą takie wartości jak równość, zakaz dyskryminacji, integracja społeczna oraz poszanowanie godności ludzkiej, wolności i demokracji. Wartości te umacnia i chroni zasada praworządności określona w traktatach UE oraz Karcie praw podstawowych. Pomimo tych wielu działań, dyrektor generalny MOP wezwał UE i jej państwa członkowskie do wspierania globalnej koalicji na rzecz sprawiedliwości społecznej, inkluzywnej, wielostronnej inicjatywy. Jak podkreśal: "Aby zmniejszyć nierówności w świecie pracy i im zapobiegać, MOP nadaje priorytet politykom promującym zarówno dystrybucję, jak i redystrybucję, prawa, możliwości i wyniki, a także godną pracę dla wszystkich pracowników, niezależnie od ich płci lub statusu społecznego, w tym pracowników nieformalnych. (…) Nasza odpowiedź na rzecz sprawiedliwości społecznej obejmuje również Globalny Akcelerator na rzecz Zatrudnienia i Ochrony Socjalnej na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, potężny mechanizm zapewniający osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju na całym świecie" – powiedział Houngbo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA