REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

"Wiele osób na całym świecie, w tym tutaj w Europie, straciło zaufanie do swoich instytucji." - znamienne słowa Dyrektora generalnego MOP

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
"Wiele osób na całym świecie, w tym tutaj w Europie, straciło zaufanie do swoich instytucji." - znamienne słowa Dyrektora generalnego MOP
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Sytuacja na rynku pracy, w tym ekonomiczna, gospodarcza, jak i polityczna - nie tylko w Polsce, ale i w wielu innych krajach jest niezwykle skomplikowana. Czy możemy mówić o kryzysie demokratycznym, kryzysie sądownictwa i o końcu praworządności? Zdaniem sceptyków - tak. Co więcej jak podkreśla dyrektor generalny MOP: "Wiele osób na całym świecie, w tym tutaj w Europie, straciło zaufanie do swoich instytucji".

Sprawiedliwość społeczna - podstawą do stabilizacji

Promowanie sprawiedliwości społecznej ma zasadnicze znaczenie dla trwałej i sprawiedliwej odbudowy na rynku pracy - tak podkreślali unijni ministrowie współpracujący z Międzynarodową Organizacją Pracy (MOP). Zresztą sam dyrektor generalny MOP podkreśla, że: "Wiele osób na całym świecie, w tym tutaj w Europie, straciło zaufanie do swoich instytucji. Ze znużeniem patrzą w przyszłość, która jest najeżona niepewnością, która może zagrozić ich źródłom utrzymania i przyszłości ich dzieci". Konieczne jest przywrócenie zaufania do instytucji, w tym poprzez zapewnienie sprawiedliwej społecznie transformacji cyfrowej i ekologicznej oraz ponowne umieszczenie sprawiedliwości społecznej w centrum kształtowania polityki. Odbudowanie roli i znaczenia tych instytucji, właśnie poprzez aktywne włączenie społeczeństwa w rozwój na ryku pracy niewątpliwie wiele może zmienić. W ostatnim czasie szczególnie ważne jest podejmowanie tematu migracji, w tym walka o zagwarantowanie podstawowych praw pracowniczych i zabezpieczenia społecznego dla osób poszukujących pracy w innych krajach.

Autopromocja

Dyrektor generalny MOP, Gilbert F. Houngbo, powiedział ministrom ds. zatrudnienia i spraw społecznych Unii Europejskiej (UE), że wzajemne oddziaływanie między kryzysami geopolitycznymi, klimatycznymi i kosztami utrzymania pogłębia istniejące nierówności społeczne i wpływa na źródła utrzymania pracowników znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji i ich rodzin.

Polski kontekst sprawiedliwości społecznej a zaufanie do państwa

Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej. Jednak co to w praktyce oznacza? Jak podkreślają czołowi przedstawiciele, w tym J. Rawls w: Teoria sprawiedliwości: zasadniczym przedmiotem sprawiedliwości jest struktura społeczna, sposób, w jaki główne instytucje społeczne rozdzielają zasadnicze prawa i obowiązki, oraz określają korzyści płynące z kooperacji społecznej. Co ważne, odnosząc powyższe na polski grunt trzeba stwierdzić, że zasada sprawiedliwości nie ma jednolitego charakteru, nie da się jej jednoznacznie zdefiniować, ponieważ wszystko zależy od kontekstu o jakim mówimy. Bez wątpienia z zasadą sprawiedliwości należy łączyć inne aksjologiczne wartości takie jak: równość praw, solidarność społeczna, minimum bezpieczeństwa socjalnego oraz zabezpieczenie podstawowych warunków egzystencji dla osób pozostających bez pracy nie z własnej woli.

Ważne
Demokratyczne państwo prawne

Trybunał Konstytucyjny wskazuje, że sprawiedliwość społeczna nie da się sprowadzić do prostej normatywnej formuły: "Art. 2 Konstytucji wyraża dwie zasady – zaufania do państwa i stanowionego przezeń prawa oraz sprawiedliwości społecznej – których nie należy sobie przeciwstawiać, bowiem sprawiedliwość społeczna jest celem, który ma urzeczywistniać demokratyczne państwo prawne" (zob. wyr. TK z 17 czerwca 2003 r., P 24/02). Do elementów konstytuujących sprawiedliwość społeczną TK zalicza m.in.: tworzenie warunków zdrowego i stabilnego rozwoju gospodarczego, równowagę budżetową, prawo obywateli i ich wybranych przedstawicieli do ustalania kierunków i priorytetów polityki społecznej oraz gospodarczej na drodze procedur demokratycznych. Mając na uwadze aktualne wydarzenia polityczne w Polsce - jest to bardzo potrzebne.

 

Raport MOP - w 2024 roku dodatkowe dwa miliony pracowników będzie szukać pracy 

Dyrektor generalny MOP Uczestniczył w drugim posiedzeniu plenarnym, na którym dyskutowano o sytuacji społecznej i sprawiedliwości społecznej poza granicami UE. Dyrektor poinformował też ministrów o raporcie MOP Światowe perspektywy zatrudnienia i życia społecznego: trendy 2024 . W raporcie szacuje się, że w 2024 roku dodatkowe dwa miliony pracowników będzie szukać pracy i stwierdza, że globalna luka w zatrudnieniu – która mierzy niezaspokojone zapotrzebowanie na zatrudnienie – wynosiła 435 milionów na koniec 2023 roku. W ubiegłym roku płace realne spadły w większości krajów G20, ponieważ podwyżki płac nie nadążały za inflacją.

Sprawiedliwość społeczna w UE

Jak podkreśla sama UE: Obywatele UE mogą korzystać z wielu swobód i rozmaitych form ochrony. Chodzi tu między innymi o prawa osobiste, pracownicze, obywatelskie, polityczne, gospodarcze i socjalne, ochronę danych osobowych, przepisy zabraniające dyskryminacji, jak również prawo do swobodnego przemieszczania się w obrębie większości krajów UE. Każdemu obywatelowi UE przysługują takie same prawa, u podstaw których leżą takie wartości jak równość, zakaz dyskryminacji, integracja społeczna oraz poszanowanie godności ludzkiej, wolności i demokracji. Wartości te umacnia i chroni zasada praworządności określona w traktatach UE oraz Karcie praw podstawowych. Pomimo tych wielu działań, dyrektor generalny MOP wezwał UE i jej państwa członkowskie do wspierania globalnej koalicji na rzecz sprawiedliwości społecznej, inkluzywnej, wielostronnej inicjatywy. Jak podkreśal: "Aby zmniejszyć nierówności w świecie pracy i im zapobiegać, MOP nadaje priorytet politykom promującym zarówno dystrybucję, jak i redystrybucję, prawa, możliwości i wyniki, a także godną pracę dla wszystkich pracowników, niezależnie od ich płci lub statusu społecznego, w tym pracowników nieformalnych. (…) Nasza odpowiedź na rzecz sprawiedliwości społecznej obejmuje również Globalny Akcelerator na rzecz Zatrudnienia i Ochrony Socjalnej na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, potężny mechanizm zapewniający osiągnięcie celów zrównoważonego rozwoju na całym świecie" – powiedział Houngbo.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA