REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cel na 2024: walka o demokrację

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Cel na 2024: walka o demokrację
Cel na 2024: walka o demokrację
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Cel na 2024: walka o demokrację - tak postuluje ITUC. Okazuje się, że demokracja ma wiele wspólnego z prawem pracy, a szczególnie ze zbiorowym prawem pracy i związkami zawodowymi. Poniżej rekomendacje wydane przez Międzynarodową Konfederację Związków Zawodowych. 

Czym jest ITUC - International Trade Union Confederation?

ITUC - International Trade Union Confederation to Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (dalej: ITUC). Jest konfederacją krajowych ośrodków związkowych, z których każdy łączy związki zawodowe w danym kraju. To globalny głos ludzi pracy na całym świecie. ITUC reprezentuje 200 milionów pracowników w 163 krajach i ma około 332 filie krajowe. W ostatnim czasie sześć organizacji zostało przyjętych do Stowarzyszenia ITUC: Confederación General de Trabajadores de Colombia (CGT), Confederación Ecuatoriana de Organizaciones Sindicales Libres (CEOSL, Ekwador), Konfederasi Serikat Pekerja Seluruh Indonesia (KSPSI), Kongres Związków Zawodowych Papui-Nowej Gwinei (PNGTUC), Unione Sammarinese Lavoratori (San Marino, USL) oraz Rada Związków Zawodowych Wysp Salomona (SICTU).

Autopromocja

Demokracja jest atakowna! Cel na 2024 rok i kolejne lata osiągnąć pełną demokrację

Ważne

Rada Generalna ITUC, której przewodniczy prezydent Akiko Gono, obradująca w Brukseli w dniach 12-14 grudnia 2023 roku, zatwierdziła propozycję umieszczenia obrony i promowania demokracji w centrum działań ITUC w 2024 r. i później.

Sekretarz generalny ITUC wskazał, że: "Demokracja jest atakowana w każdym regionie świata, a my, jako największy ruch demokratyczny na świecie, opracowujemy wraz z naszymi organizacjami członkowskimi kompleksowy plan kampanii w obronie demokracji tam, gdzie jest ona zagrożona i rozszerzania jej tam, gdzie prawa demokratyczne są tłumione. Demokracja działająca poprzez wolność zrzeszania się i rokowania zbiorowe ma zasadnicze znaczenie dla każdej prawdziwej i zdrowej demokracji. Tam, gdzie prawa pracownicze są tłumione, cierpi demokracja i nie jest przypadkiem, że siły autorytarne i skrajnie prawicowe atakują te prawa, aby móc ubiegać się o władzę i ją utrzymać". Rada ITUC planuje kontynuować realizację mandatu dotyczącego nowej umowy społecznej przyjętej na kongresie ITUC w Melbourne, ściśle związanej z kampanią na rzecz demokracji. 

"Tam, gdzie prawa pracownicze są tłumione, cierpi demokracja" - polski kontekst

W Polsce, zagadnienie demokracji w kontekście prawa pracy - jest znane nie od dzisiaj. Szeroka historia m.in. ruchu związkowego "Solidarność" pokazała jak długa, trudna i burzliwa była droga, aby stać się NSZZ "Solidarność". Aż do 1997 r. kiedy to uchwalono konstytucję musieliśmy czekać, aby uznać, że społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej. Dzięki właśnie dialogowi, wolności słowa, rokowaniom, możliwości tworzenia i zrzeszania się w wolnych, niezależnych i samorządnych związkach zawodowych - urzeczywistnia się demokracja. Jednym z podstawowych praw człowieka jest prawo do pracy. To prawo może być chronione w zbiorowym aspekcie, poprzez przynależność do związku czy wystąpienie do niego z wniosek o ochronę np. przed wypowiedzeniem umowy. Demokratyczny aspekt w kontekście zbiorowego prawa pracy jest widoczny w takich aspektach:

 • Zapewnia się wolność zrzeszania się w związkach zawodowych, organizacjach społeczno-zawodowych rolników oraz w organizacjach pracodawców.
 • Związki zawodowe oraz pracodawcy i ich organizacje mają prawo do rokowań, w szczególności w celu rozwiązywania sporów zbiorowych, oraz do zawierania układów zbiorowych pracy i innych porozumień.
 • Związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie. Ze względu na dobro publiczne ustawa może ograniczyć prowadzenie strajku lub zakazać go w odniesieniu do określonych kategorii pracowników lub w określonych dziedzinach.
 • Zakres wolności zrzeszania się w związkach zawodowych i organizacjach pracodawców oraz innych wolności związkowych może podlegać tylko takim ograniczeniom ustawowym, jakie są dopuszczalne przez wiążące Rzeczpospolitą Polską umowy międzynarodowe.

Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej - co to oznacza?

Jak wynika z komentarzy wybitnych ekspertów i znawców prawa: "Zasada państwa demokratycznego stanowi podstawę ustroju wielu państw współczesnych. Wyrażona ona jest wprost w Konstytucjach państw członkowskich UE. Współczesne Konstytucje większości państw europejskich, amerykańskich i azjatyckich wskazują na naród polityczny jako podmiot władzy państwowej, demokratyczną formę rządów, podział władzy i odpowiedni system rządowy oraz katalog praw człowieka i system ich ochrony. Te dwa ostatnie elementy mają gwarantować odpowiednią pozycję osoby w państwie demokratycznym. Ten standard jest na tyle rozpowszechniony, że nie ma potrzeby przywoływania konkretnych przepisów dla jego uzasadnienia. Należy jednak pamiętać, że tradycje ustrojowe, ustrojowa praktyka oraz inne czynniki powodują zróżnicowane rozwiązania w zakresie standardu demokratycznego w poszczególnych państwach" (zob. M. Safjan, L. Bosek (red.), Konstytucja RP. Tom I. Komentarz do art. 1–86, Warszawa 2016).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

  Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

  1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

  Okazjonalna praca zdalna. Pracodawca nie zapewni narzędzi pracy ani nie poniesie kosztów

  Okazjonalna praca zdalna może być wykonywana na wniosek pracownika. Przepisy regulują ten rodzaj pracy zdalnej w sposób specyficzny. W szczególności zakres obowiązków, jakie obciążają pracodawcę jest węższy niż w pozostałych przypadkach pracy zdalnej. 

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy - bez wynagrodzenia i dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych. Czy zawsze?

  Czas pracy pracowników zarządzających zakładem pracy w pewnych aspektach jest inaczej regulowany przez Kodeks pracy. Pracownikom tym nie przysługuje prawo do rekompensaty za pracę w godzinach nadliczbowych. Są jednak sytuacje, gdy pracownik zarządzający taką rekompensatę otrzyma.

  REKLAMA

  4-dniowy tydzień pracy - badanie opinii polskich pracodawców

  4-dniowy tydzień pracy dla niektórych pracodawców jest niewykonalny ze względu na specyfikę branży. Sprawdź, którzy pracodawcy rozważają 4-dniowy tydzień pracy dla swoich pracowników.

  PFRON dofinansuje nawet 85% ceny zakupu samochodu. Masz pytania? Zadzwoń do PFRON!

  Od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 można składać wnioski o dofinansowanie ze środków PFRON do ceny zakupu samochodu osobowego. Pracownicy PFRON udzielą odpowiedzi na pytania zainteresowanych. Przedstawiamy listę numerów telefonów do Oddziałów PFRON.

  Wyższe emerytury, renty, dodatki z KRUS już od 1 marca 2024 r.

  Już od jutra, 1 marca 2024 roku, emerytury i renty z KRUS będą wyższe. Podwyżka dotknie również takich świadczeń KRUS: najniższa emerytura, emerytura matczyna, świadczenie dla sołtysa, świadczenia uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji, świadczenia wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych oraz dodatki do emerytur np. dodatek pielęgnacyjny.

  Ponad 15160 tys. osób pracowało w Polsce we wrześniu 2023 r. GUS podał dane

  Według stanu na ostatni dzień września 2023 r. 15160,3 tys. osób pracowało w gospodarce narodowej. Było to o 58,1 tys. osób więcej niż w sierpniu 2023 r. Średnia wieku pracujących wyniosła – jak w poprzednich miesiącach – 42,6 roku, a mediana wieku – 42,0 lata. Dane dotyczące średniej wieku i mediany wieku pracujących były podobne dla kobiet jak i mężczyzn. Główny Urząd Statystyczny opublikował raport dotyczący sytuacji na rynku pracy we wrześniu 2023 r. 

  REKLAMA

  Bezrobocie będzie wzrastać tylko sezonowo. Wskaźnik Rynku Pracy poszedł w górę

  Wskaźnik Rynku Pracy wzrósł w lutym 2024 r. do 67,7 pkt. z 67,5 pkt. w stosunku do stycznia. Wskaźnik ten informuje, jak wielkość bezrobocia będzie zmieniała się w przyszłości. Stopa bezrobocia wzrosła w styczniu 2024 r. do 5,4 proc., miesiąc wcześniej była o 0,3 pkt. proc. niższa. Zdaniem ekspertów Biura Inwestycji i Ekonomicznych Cykli wzrost bezrobocia ma charakter sezonowy.

  Od 1 marca 2024 r. wynagrodzenie pracowników młodocianych wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł

  Od 1 marca 2024 r. wzrasta wynagrodzenie pracowników młodocianych odbywających naukę zawodu oraz przyuczanych do wykonywania określonej pracy. Wysokość ich wynagrodzenia wyniesie od 527,83 zł do 754,04 zł.

  REKLAMA