REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cel na 2024: walka o demokrację

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Cel na 2024: walka o demokrację
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Cel na 2024: walka o demokrację - tak postuluje ITUC. Okazuje się, że demokracja ma wiele wspólnego z prawem pracy, a szczególnie ze zbiorowym prawem pracy i związkami zawodowymi. Poniżej rekomendacje wydane przez Międzynarodową Konfederację Związków Zawodowych. 

Czym jest ITUC - International Trade Union Confederation?

ITUC - International Trade Union Confederation to Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (dalej: ITUC). Jest konfederacją krajowych ośrodków związkowych, z których każdy łączy związki zawodowe w danym kraju. To globalny głos ludzi pracy na całym świecie. ITUC reprezentuje 200 milionów pracowników w 163 krajach i ma około 332 filie krajowe. W ostatnim czasie sześć organizacji zostało przyjętych do Stowarzyszenia ITUC: Confederación General de Trabajadores de Colombia (CGT), Confederación Ecuatoriana de Organizaciones Sindicales Libres (CEOSL, Ekwador), Konfederasi Serikat Pekerja Seluruh Indonesia (KSPSI), Kongres Związków Zawodowych Papui-Nowej Gwinei (PNGTUC), Unione Sammarinese Lavoratori (San Marino, USL) oraz Rada Związków Zawodowych Wysp Salomona (SICTU).

Autopromocja

Demokracja jest atakowna! Cel na 2024 rok i kolejne lata osiągnąć pełną demokrację

Ważne

Rada Generalna ITUC, której przewodniczy prezydent Akiko Gono, obradująca w Brukseli w dniach 12-14 grudnia 2023 roku, zatwierdziła propozycję umieszczenia obrony i promowania demokracji w centrum działań ITUC w 2024 r. i później.

Sekretarz generalny ITUC wskazał, że: "Demokracja jest atakowana w każdym regionie świata, a my, jako największy ruch demokratyczny na świecie, opracowujemy wraz z naszymi organizacjami członkowskimi kompleksowy plan kampanii w obronie demokracji tam, gdzie jest ona zagrożona i rozszerzania jej tam, gdzie prawa demokratyczne są tłumione. Demokracja działająca poprzez wolność zrzeszania się i rokowania zbiorowe ma zasadnicze znaczenie dla każdej prawdziwej i zdrowej demokracji. Tam, gdzie prawa pracownicze są tłumione, cierpi demokracja i nie jest przypadkiem, że siły autorytarne i skrajnie prawicowe atakują te prawa, aby móc ubiegać się o władzę i ją utrzymać". Rada ITUC planuje kontynuować realizację mandatu dotyczącego nowej umowy społecznej przyjętej na kongresie ITUC w Melbourne, ściśle związanej z kampanią na rzecz demokracji. 

"Tam, gdzie prawa pracownicze są tłumione, cierpi demokracja" - polski kontekst

W Polsce, zagadnienie demokracji w kontekście prawa pracy - jest znane nie od dzisiaj. Szeroka historia m.in. ruchu związkowego "Solidarność" pokazała jak długa, trudna i burzliwa była droga, aby stać się NSZZ "Solidarność". Aż do 1997 r. kiedy to uchwalono konstytucję musieliśmy czekać, aby uznać, że społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej. Dzięki właśnie dialogowi, wolności słowa, rokowaniom, możliwości tworzenia i zrzeszania się w wolnych, niezależnych i samorządnych związkach zawodowych - urzeczywistnia się demokracja. Jednym z podstawowych praw człowieka jest prawo do pracy. To prawo może być chronione w zbiorowym aspekcie, poprzez przynależność do związku czy wystąpienie do niego z wniosek o ochronę np. przed wypowiedzeniem umowy. Demokratyczny aspekt w kontekście zbiorowego prawa pracy jest widoczny w takich aspektach:

  • Zapewnia się wolność zrzeszania się w związkach zawodowych, organizacjach społeczno-zawodowych rolników oraz w organizacjach pracodawców.
  • Związki zawodowe oraz pracodawcy i ich organizacje mają prawo do rokowań, w szczególności w celu rozwiązywania sporów zbiorowych, oraz do zawierania układów zbiorowych pracy i innych porozumień.
  • Związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie. Ze względu na dobro publiczne ustawa może ograniczyć prowadzenie strajku lub zakazać go w odniesieniu do określonych kategorii pracowników lub w określonych dziedzinach.
  • Zakres wolności zrzeszania się w związkach zawodowych i organizacjach pracodawców oraz innych wolności związkowych może podlegać tylko takim ograniczeniom ustawowym, jakie są dopuszczalne przez wiążące Rzeczpospolitą Polską umowy międzynarodowe.

Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej - co to oznacza?

Jak wynika z komentarzy wybitnych ekspertów i znawców prawa: "Zasada państwa demokratycznego stanowi podstawę ustroju wielu państw współczesnych. Wyrażona ona jest wprost w Konstytucjach państw członkowskich UE. Współczesne Konstytucje większości państw europejskich, amerykańskich i azjatyckich wskazują na naród polityczny jako podmiot władzy państwowej, demokratyczną formę rządów, podział władzy i odpowiedni system rządowy oraz katalog praw człowieka i system ich ochrony. Te dwa ostatnie elementy mają gwarantować odpowiednią pozycję osoby w państwie demokratycznym. Ten standard jest na tyle rozpowszechniony, że nie ma potrzeby przywoływania konkretnych przepisów dla jego uzasadnienia. Należy jednak pamiętać, że tradycje ustrojowe, ustrojowa praktyka oraz inne czynniki powodują zróżnicowane rozwiązania w zakresie standardu demokratycznego w poszczególnych państwach" (zob. M. Safjan, L. Bosek (red.), Konstytucja RP. Tom I. Komentarz do art. 1–86, Warszawa 2016).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składki KRUS 2024. Termin mija 30 kwietnia

Zostały ostatnie 2 dni. Termin płatności KRUS mija 30 kwietnia 2024 r. – rolnicy opłacają składki za II kwartał. Tabela składek KRUS 2024 wskazuje wysokość składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, wypadkowe, chorobowe, macierzyńskie. Jaka jest kwota łączna składek KRUS? Ile wynosi składka pomocnika rolnika w każdym miesiącu?

Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

REKLAMA

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

ZUS wypłaca w 2024 roku zasiłek przedemerytalny, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

REKLAMA

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

REKLAMA