REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Cel na 2024: walka o demokrację

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Kinga Piwowarska
Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa Uniwersytetu Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego
Cel na 2024: walka o demokrację
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Cel na 2024: walka o demokrację - tak postuluje ITUC. Okazuje się, że demokracja ma wiele wspólnego z prawem pracy, a szczególnie ze zbiorowym prawem pracy i związkami zawodowymi. Poniżej rekomendacje wydane przez Międzynarodową Konfederację Związków Zawodowych. 

Czym jest ITUC - International Trade Union Confederation?

ITUC - International Trade Union Confederation to Międzynarodowa Konfederacja Związków Zawodowych (dalej: ITUC). Jest konfederacją krajowych ośrodków związkowych, z których każdy łączy związki zawodowe w danym kraju. To globalny głos ludzi pracy na całym świecie. ITUC reprezentuje 200 milionów pracowników w 163 krajach i ma około 332 filie krajowe. W ostatnim czasie sześć organizacji zostało przyjętych do Stowarzyszenia ITUC: Confederación General de Trabajadores de Colombia (CGT), Confederación Ecuatoriana de Organizaciones Sindicales Libres (CEOSL, Ekwador), Konfederasi Serikat Pekerja Seluruh Indonesia (KSPSI), Kongres Związków Zawodowych Papui-Nowej Gwinei (PNGTUC), Unione Sammarinese Lavoratori (San Marino, USL) oraz Rada Związków Zawodowych Wysp Salomona (SICTU).

REKLAMA

Demokracja jest atakowna! Cel na 2024 rok i kolejne lata osiągnąć pełną demokrację

Ważne

Rada Generalna ITUC, której przewodniczy prezydent Akiko Gono, obradująca w Brukseli w dniach 12-14 grudnia 2023 roku, zatwierdziła propozycję umieszczenia obrony i promowania demokracji w centrum działań ITUC w 2024 r. i później.

Sekretarz generalny ITUC wskazał, że: "Demokracja jest atakowana w każdym regionie świata, a my, jako największy ruch demokratyczny na świecie, opracowujemy wraz z naszymi organizacjami członkowskimi kompleksowy plan kampanii w obronie demokracji tam, gdzie jest ona zagrożona i rozszerzania jej tam, gdzie prawa demokratyczne są tłumione. Demokracja działająca poprzez wolność zrzeszania się i rokowania zbiorowe ma zasadnicze znaczenie dla każdej prawdziwej i zdrowej demokracji. Tam, gdzie prawa pracownicze są tłumione, cierpi demokracja i nie jest przypadkiem, że siły autorytarne i skrajnie prawicowe atakują te prawa, aby móc ubiegać się o władzę i ją utrzymać". Rada ITUC planuje kontynuować realizację mandatu dotyczącego nowej umowy społecznej przyjętej na kongresie ITUC w Melbourne, ściśle związanej z kampanią na rzecz demokracji. 

"Tam, gdzie prawa pracownicze są tłumione, cierpi demokracja" - polski kontekst

W Polsce, zagadnienie demokracji w kontekście prawa pracy - jest znane nie od dzisiaj. Szeroka historia m.in. ruchu związkowego "Solidarność" pokazała jak długa, trudna i burzliwa była droga, aby stać się NSZZ "Solidarność". Aż do 1997 r. kiedy to uchwalono konstytucję musieliśmy czekać, aby uznać, że społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej. Dzięki właśnie dialogowi, wolności słowa, rokowaniom, możliwości tworzenia i zrzeszania się w wolnych, niezależnych i samorządnych związkach zawodowych - urzeczywistnia się demokracja. Jednym z podstawowych praw człowieka jest prawo do pracy. To prawo może być chronione w zbiorowym aspekcie, poprzez przynależność do związku czy wystąpienie do niego z wniosek o ochronę np. przed wypowiedzeniem umowy. Demokratyczny aspekt w kontekście zbiorowego prawa pracy jest widoczny w takich aspektach:

  • Zapewnia się wolność zrzeszania się w związkach zawodowych, organizacjach społeczno-zawodowych rolników oraz w organizacjach pracodawców.
  • Związki zawodowe oraz pracodawcy i ich organizacje mają prawo do rokowań, w szczególności w celu rozwiązywania sporów zbiorowych, oraz do zawierania układów zbiorowych pracy i innych porozumień.
  • Związkom zawodowym przysługuje prawo do organizowania strajków pracowniczych i innych form protestu w granicach określonych w ustawie. Ze względu na dobro publiczne ustawa może ograniczyć prowadzenie strajku lub zakazać go w odniesieniu do określonych kategorii pracowników lub w określonych dziedzinach.
  • Zakres wolności zrzeszania się w związkach zawodowych i organizacjach pracodawców oraz innych wolności związkowych może podlegać tylko takim ograniczeniom ustawowym, jakie są dopuszczalne przez wiążące Rzeczpospolitą Polską umowy międzynarodowe.

Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej - co to oznacza?

Jak wynika z komentarzy wybitnych ekspertów i znawców prawa: "Zasada państwa demokratycznego stanowi podstawę ustroju wielu państw współczesnych. Wyrażona ona jest wprost w Konstytucjach państw członkowskich UE. Współczesne Konstytucje większości państw europejskich, amerykańskich i azjatyckich wskazują na naród polityczny jako podmiot władzy państwowej, demokratyczną formę rządów, podział władzy i odpowiedni system rządowy oraz katalog praw człowieka i system ich ochrony. Te dwa ostatnie elementy mają gwarantować odpowiednią pozycję osoby w państwie demokratycznym. Ten standard jest na tyle rozpowszechniony, że nie ma potrzeby przywoływania konkretnych przepisów dla jego uzasadnienia. Należy jednak pamiętać, że tradycje ustrojowe, ustrojowa praktyka oraz inne czynniki powodują zróżnicowane rozwiązania w zakresie standardu demokratycznego w poszczególnych państwach" (zob. M. Safjan, L. Bosek (red.), Konstytucja RP. Tom I. Komentarz do art. 1–86, Warszawa 2016).

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

Zmiany w stażu pracy od 2026 roku. Więcej praw dla 5 mln pracowników

Zmiany w stażu pracy, które wejdą w życie 1 stycznia 2026 roku to więcej praw dla nawet 5 mln pracowników w Polsce. Nowe przepisy oznaczają też realny wzrost kosztów pracy. Działy kadr i płac już powinny przygotowywać się do zmian.

REKLAMA

Zmiana branży w 2025 – od czego zacząć i gdzie znaleźć ogłoszenia pracy?

Rynek pracy, jaki znaliśmy, właśnie przestaje istnieć. Dzieje się to na naszych oczach i tak naprawdę tempo zmian jest znacznie szybsze, niż przypuszczali eksperci. Choć brzmi to aż nadto dramatycznie, to jednak nie można zaprzeczyć, że wielu pracowników zmaga się aktualnie z poważnymi problemami zawodowymi, a pracodawcy dwoją się i troją, aby stworzyć nowe systemy zarządzania w rzeczywistości AI. Niektóre zawody już przestają istnieć lub przechodzą intensywne zmiany, u podstaw których znajdziemy wdrożenie czata GPT do codziennych obowiązków. Dla niektórych osób jedynym rozwiązaniem okazała się zmiana pracy, dla innych w grę wchodzi tylko zmiana branży. Przebranżowienie to współczesny odpowiednik ucieczki z tonącego statku - tylko w tym wypadku pracownik sam buduje swoją szalupę ratunkową. Zatem jak aktualnie wygląda temat zmiany branży? Jakie są powody? W którą stronę iść i gdzie szukać nowych zawodowych wyzwań?

Składka zdrowotna 2025: ryczałt, karta podatkowa, podatek liniowy, zasady ogólne. Jaka jest podstawa wymiaru? Ile procent?

Jaka jest podstawa wymiaru składki oraz kwota składki zdrowotnej w 2025 roku dla niektórych grup ubezpieczonych? ZUS informuje o wysokości składki na ryczałcie, karcie podatkowej, przy zasadach ogólnych, podatku liniowym, podatku od kwalifikowanego dochodu z kwalifikowanych praw własności intelektualnej oraz dla osób współpracujących.

Do kiedy jest nabór firm i instytucji do pilotażu skróconego tygodnia pracy?

Pilotaż skróconego tygodnia pracy jest konieczny. Może się okazać, że powszechny zapis o krótszym czasie pracy będzie tragiczny dla polskiej gospodarki, firm i społeczeństwa. Do kiedy trwa nabór firm i instytucji do projektu?

2,5 tys. euro za pracę na magazynie w Szwecji i Norwegii. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego?

Szwecja, Norwegia, Niemcy i Czechy to opłacalne kierunki na podjęcie pracy w wakacje. W państwach skandynawskich na magazynie można zarobić 2,5 tys. euro miesięcznie. Ile zarobi pracownik produkcji i operator wózka widłowego? Bardzo dobre zarobki są też w Niemczech i Czechach.

REKLAMA

Zmieniasz adres podczas zwolnienia lekarskiego (tzw. L4)? Masz tylko 3 dni na zgłoszenie. Sprawdź, co grozi za spóźnienie

Planujesz wyjechać do rodziny, będąc na zwolnieniu lekarskim albo zmieniłeś miejsce pobytu w trakcie choroby? Zgodnie z przepisami masz tylko trzy dni na zgłoszenie. W przeciwnym razie możesz stracić prawo do zasiłku chorobowego.

Dłuższe urlopy jednak nie dla wszystkich lecz dla wybranych, czyli dla kogo dodatkowe świadczenia. Nie będzie rewolucji w kodeksie pracy

Czas pracy skrócony do 35 godzin w tygodniu, a urlopy wydłużone z 20 dni i 26 dni do dni 35 – i to dla wszystkich. Takie niedawno były zapowiedzi odnośnie dwóch wielkich reform w kodeksie pracy. Rewolucje odwołane, o dłuższych urlopach należy zapomnieć. A krótszy tydzień pracy?

REKLAMA