REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podwyżki dla pracowników cywilnych policji

Doktor nauk prawnych, adwokat, adiunkt na Wydziale Prawa, Administracji i Stosunków Międzynarodowych Krakowskiej Akademii im. A.F. Modrzewskiego w Katedrze Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego.
Podwyżki dla pracowników cywilnych policji
Podwyżki dla pracowników cywilnych policji
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim czasie policjantom udało się uzyskać podwyżki, co spowodowało, że w marcu 2023 r. nie było tak masowych odejść na emeryturę mundurowych jak się tego spodziewano. Niestety sytuacja pracowników cywilnych zatrudnionych w policji również nie jest najlepsza – ich płace są bardzo niskie, a ścieżka kariery zawodowej nie jest uregulowana. Czy będą wreszcie podwyżki dla pracowników cywilnych policji?
rozwiń >

Dyskryminacja płacowa pracowników cywilnych w policji?

Zdaniem pracowników cywilnych zatrudnionych wiele lat w policji ich płace są takie same a nawet niższe niż nowo zatrudnianych pracowników, z mniejszym stażem, doświadczeniem i kwalifikacjami. Pracownicy cywilni czują się dyskryminowani płacowo. Przepisy prawa pracy jasno wskazują, że pracownicy powinni otrzymywać jednakowe wynagrodzenie za jednakową pracę lub pracę tej samej wartości. Jeżeli więc na danym stanowisku wymagane są porównywalne kwalifikacje zawodowe i odpowiedzialność związana z danym rodzajem pracy to wynagrodzenie nie może być różnicowane. Jeżeli nie ma obiektywnego kryterium, które dopuszczałoby podwyższanie wynagrodzenia na danym stanowisku, zarówno nowo zatrudniony pracownik, np. znacznie młodszy niż np. pracownik z 20-letnim stażem, mogą zarabiać tyle samo. 

Autopromocja

Sprawa trafiła do RPO, który  podkreśla, że w trakcie wizytacji jednostek Policji reprezentanci pracowników cywilnych wskazywali przedstawicielom RPO, że osoby przyjmowane do pracy mają wyższe wynagrodzenie niż osoby z wieloletnim stażem. Może to wynikać po części z tego, że osoby do 26. roku życia są zwolnione z podatku. Faktyczne zrównanie zarobków wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników z zarobkami osób dopiero rozpoczynających karierę działa demotywująco. 

RPO interweniuje do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji

W związku z licznymi petycjami i skargami policjantów, które trafiały m.in. od związków zawodowych policjantów i samych policjantów sprawą postanowił zająć się sam Rzecznik Praw Obywatelskich. Wystosował pismo do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Kamińskiego z zapytaniem w sprawie płac pracowników cywilnych zatrudnionych w policji. Rzecznik chciał się dowiedzieć czy są szczegółowe regulacje ustawowe dotyczące statusu prawnego pracowników cywilnych i jak są w rzeczywistości stosowane, w szczególności co do wynagrodzeń. 

Jakie stanowiska zajmują pracownicy cywilni w policji?

Rzecznik Praw Obywatelskich został poinformowany przez przedstawicieli związków zawodowych pracowników Policji (ZZPP oraz NSZZ PP), że w policji jest zatrudnionych około 25 tys. pracowników cywilnych, są oni zatrudnieni jako grupa pracowników administracji państwowej. Zajmują się różnymi sprawami i są zatrudnieni na różnych stanowiskach. Jak wskazali związkowcy w tej grupie pracowników są osoby zajmujące się sprawami kadrowymi, ochroną informacji niejawnych, budżetu, zamówień publicznych. Są to także osoby odpowiedzialne za pozyskiwanie funduszy unijnych, nadzór budowlany, zajmujące się obsługą policyjnych baz danych, logistyką oraz zagadnieniami z dziedziny prewencji czy ruchu drogowego, księgowi, urzędnicy prowadzący postępowania administracyjne, obsługujący kancelarie tajne i archiwa, radcowie prawni, piloci, biegli, eksperci i technicy, psycholodzy, specjaliści od sieci teleinformatycznych i systemów radiokomunikacyjnych czy telefonii IP, programiści, serwisanci, zaopatrzeniowcy, kierowcy czy mechanicy. Ponadto cywile prowadzą postępowania administracyjne, np. w sprawie pozwoleń na broń, prowadzą obsługę kancelarii tajnej i archiwum Policji, są ekspertami i technikami w laboratorium kryminalistycznym.

Problem płac cywili Policji

Jak podają przedstawiciele związków zawodowych policji pracownicy cywilni są najgorzej uposażoną grupą pracowników administracji państwowej. Według szacunków ZZPP w 2023 r. około 70% pracowników otrzymuje wynagrodzenia na poziomie płacy minimalnej. Pracownicy cywilni zarabiają więc 3 490 zł brutto a od 1 lipca 2023 r. ich wynagrodzenie wzrośnie do 3 600 zł brutto. Mając na uwadze zakres odpowiedzialności, rodzaj pracy, wykonywane czynności, specyfikę podległości służbowej, konieczność posiadania specjalistycznej wiedzy i kwalifikacji zawodowych – wysokość tego wynagrodzenia jest zdecydowanie za niska. Nie dziwi, że pracownicy czują się niesprawiedliwie traktowani, w porównaniu do innych grup zawodowych, które zarabiają więcej czy tyle samo. Cywile w policji podkreślają wręcz, że ich wynagrodzenie jest niegodne. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Problem niskich wynagrodzeń trwa już od kilku lat. W 2021 r. poseł Ireneusz Raś wnosił interpelację do ministra spraw wewnętrznych i administracji w sprawie podwyżek dla pracowników cywilnych Policji, której wskazywał, że: „Znając specyfikę zawodu policjanta, pracownicy Policji w swoich apelach nie domagają się wynagrodzeń w wysokości uposażeń funkcjonariuszy. Chcą otrzymać godne wynagrodzenie adekwatne do zadań, które wykonują zgodnie z opisami stanowisk pracy. Apelują, aby zarobki pracowników Policji zbliżone były do wynagrodzeń pracowników innych sektorów administracji publicznej, np. pracowników Krajowej Administracji Skarbowej, którzy obecnie zarabiają więcej od pracowników Policji o około 2500 zł miesięcznie.”. Jak widać ta sprawa, jak i wiele innych została „zamieciona pod dywan”. 

Brak ścieżki rozwoju zawodowego

Kolejnym problemem jest to, że brakuje jasnej i transparentnej ścieżki rozwoju zawodowego. Co gorsza da się zauważyć w policji tendencję mającej na celu obsadzenie pracownikami cywilnymi niektórych stanowisk policyjnych, co jest wątpliwe pod względem prawnym. Zdaniem związków zawodowych policjantów sytuację taką spotęgował i przyspieszył Program modernizacji Policji na lata 2022-2025, który zwiększył liczbę etatów policyjnych o 5600, natomiast w ogóle nie przewidział zwiększenia etatów pracowniczych.

Brak regulacji prawnych

Innych ważnym zagadnieniem przedstawionym Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji był brak szczegółowych i jednorodnych regulacji ustawowych dotyczących statusu prawnego pracowników cywilnych zatrudnionych w policji. Połowę zatrudnionych wszystkich szczebli stanowią pracownicy korpusu służby cywilnej, a pozostałą część pracownicy nieobjęci mnożnikowym systemem wynagradzania, zatrudnieni na podstawie Kodeksu pracy i ustawy o pracownikach urzędów państwowych. Powoduje to bezzasadne różnicowanie tej grupy pracowników. Konieczne jest więc jednolite, jednorodne i szczegółowe ustawowe uregulowanie sytuacji zawodowej wszystkich pracowników cywilnych policji – tak aby nie dochodziło do dyskryminacji.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(6)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Bida
  2023-04-04 21:51:46
  Mam 33 lata pracy z czego 23 w policji zarabiam "na rękę " 3100 zł i dojeżdżam do pracy. Pracowałam na kilku stanowiskach więc mam duże doświadczenie korzystają z niego na co dzień policjanci. Moja pensja nie wystarcza mi obecnie na życie. Gdyby nie kredyty o karta kredytowa to było by kiepsko ale jak długo tak pociągnę 🤔 nie wiem ale chyba nie za długo bo przecież kredyty trzeba z czegoś spłacać. Rząd ma mnie głęboko w d.... a ja ciągle zastanawiam się z czego zapłacę kolejne coraz większe rachunki i wciąż nowe podatki tak hojnie darowane mi przed rządzących 😭😡🤬
  1
 • Kaszka
  2023-04-02 19:35:29
  Uwaga to samo dotyczy pracowników Cywilnych Straży Granicznej. Mają ten sam problem tylko nikt tego tak bardzo nie nagłośnił
  0
  pokażodpowiedzi (1)
 • Cywilek
  2023-04-02 22:04:46
  Jeżeli chodzi o pracowników do 26 roku życia to ta różnica to trochę ponad 100 zł. Także nie ma czego brać pod uwagę.
  0
 • Pracownik
  2023-04-24 12:07:25
  A co z podwyżkami dla pracowników policji z Planu Modernizacji Policji 2022-2025? W tym roku cisza jak makiem zasiał na ten temat...
  0
 • Flint
  2023-12-18 15:38:27
  Nie rozumiem, dlaczego taki pracownik nie rzuci w diabły tej roboty i nie pójdzie do normalnego biura, czy firmy prywatnej za wyższe wynagrodzenie.
  0
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna przedsiębiorcy 2024 - podstawa wymiaru
Podwyżki dla pracowników sfery budżetowej. Będzie wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.

Fala podwyżek dla pracowników sfery budżetowej przybiera na sile. Trwają prace nad zmianą rozporządzenia w sprawie zasad wynagradzania pracowników niebędących członkami korpusu służby cywilnej zatrudnionych w urzędach administracji rządowej i pracowników innych jednostek.

Pracownicy zatrudnieni na część etatu: Praca ponad wymiar czasu pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych

Normy czasu pracy nie ulegają proporcjonalnemu obniżeniu w razie zatrudnienia pracownika w niepełnym wymiarze czasu pracy. Ma to zasadnicze znaczenie przy ustalaniu rekompensaty za pracę ponad wymiar czasu pracy.

Dodatek pielęgnacyjny 2024

Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

REKLAMA

Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

REKLAMA

Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

REKLAMA