Czy zawsze pracownikowi przysługuje odprawa pieniężna przy zwolnieniach grupowych
REKLAMA
REKLAMA
Kiedy przysługuje odprawa pieniężna przy zwolnieniach grupowych
Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna. Wysokość odprawy jest uzależniona od długości okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy i wynosi wysokość:
REKLAMA
- jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata,
- dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat,
- trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Zobacz także: Jakie są obowiązki pracodawcy przy zwolnieniach grupowych?
Brak zwolnienia grupowego
Prawo do odprawy pieniężnej przysługuje tylko w razie rozwiązania stosunku pracy w ramach zwolnienia grupowego. Jeśli więc pracownik został zwolniony przez pracodawcę, ale nie w ramach zwolnienia grupowego prawo do odprawy mu nie przysługuje. Ze zwolnieniem grupowym mamy do czynienia, gdy pracodawca zatrudniający minimum 20 pracowników będzie musiał zwolnić z przyczyn niedotyczących pracowników – w okresie nieprzekraczającym 30 dni – za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron grupę obejmującą co najmniej:
- 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej ni 100 pracowników,
- 10 proc. pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, ale mniej ni 300
- pracowników,
- 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.
Pracodawcy zatrudniający do 20 pracowników
Przepisy dotyczące zwolnień grupowych dotyczą pracowników, którzy zatrudniają powyżej 20 pracowników. W związku z tym pracodawca zatrudniający mniej niż 20 pracowników nie musi wypłacać pracownikom odpraw pieniężnych, w przypadku rozwiązania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Pozbawienie pracowników, których pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników prawo do odpraw, nie pozbawia ich możliwości uzyskania takiego świadczenia. Pracodawca może bowiem sam zdecydować o wprowadzeniu w swoim zakładzie pracy takiej regulacji.
O odprawę nie mogą się ubiegać pracownicy mianowani oraz pracownicy tymczasowi osoby wykonujące pracę na podstawie umów cywilnoprawnych.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 marca 2003r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. z 2003r. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat