Odprawa pieniężna dla pracownika przy zwolnieniach grupowych
REKLAMA
REKLAMA
Pracownikowi, w związku z rozwiązaniem stosunku pracy w ramach grupowego zwolnienia, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości:
REKLAMA
- jednomiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 2 lata;
- dwumiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy od 2 do 8 lat;
- trzymiesięcznego wynagrodzenia, jeżeli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy ponad 8 lat.
Odprawa przy zwolnieniach grupowych przysługuje wszystkim pracownikom zwalnianym z przyczyn ich niedotyczących, na podstawie wypowiedzenie lub porozumienia stron, w ramach zwolnień grupowych.
Otrzymanie odprawy ma charakter bezwzględny. Oznacza to, że nic nie może pracownika zwalnianego pozbawić odprawy.
Zobacz: Tryb dokonywania zwolnień grupowych
Obliczenie wysokości odprawy
Odprawę pieniężną ustala się według zasad obowiązujących przy obliczaniu ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy.
Pracodawca, aby prawidłowo obliczyć ekwiwalent musi ustalić dwie rzeczy podstawę wymiaru ekwiwalentu za urlop oraz przeciętne wynagrodzenie pracownika za jeden dzień pracy i za jedną godzinę pracy.
Obliczanie podstawy wymiaru ekwiwalentu, w tym celu pracodawca musi podzielić składniki wynagrodzenia na:
- składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości - uwzględnia się je w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu ustania zatrudnienia;
- składniki przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, które nie są określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości - a zostały uzyskane przez pracownika w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc ustania zatrudnienia. Uwzględnia się je w przeciętnej wysokości z okresu 3 miesięcy;
- składniki wypłacane za okresy dłuższe niż jeden miesiąc - uwzględnia się je przy ustalaniu ekwiwalentu w średniej wysokości z okresu 12 miesięcy bezpośrednio poprzedzających miesiąc ustania zatrudnienia.
Do obliczenia ekwiwalentu za niewykorzystany urlop pracodawca musi obliczyć tzw. współczynnik do ustalenia ekwiwalentu. Współczynnikiem takim jest przeciętna liczba dni pracy w każdym miesiącu danego roku kalendarzowego. Ustala się go poprzez odjęcie od liczby dni w danym roku kalendarzowym łącznej liczby przypadających w tym roku niedziel i świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy. Otrzymany wynik dzieli się poprzez 12.
Zobacz serwis: Wypowiedzenie umowy o pracę
Ekwiwalent za urlop oblicza się:
- dzieląc podstawę ekwiwalentu za urlop przez współczynnik ekwiwalentu,
- następnie dzieli się ten wynik za jeden dzień urlopu przez 8,
- następnie mnoży się ten wynik za jedną godzinę urlopu przez liczbę godzin niewykorzystanego urlopu.
Wysokość odprawy pieniężnej nie może przekraczać kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników
( Dz. U. z 2003 Nr 90 poz. 844, z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat