| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Zwolnienia grupowe > Jakie są obowiązki pracodawcy przy zwolnieniach grupowych?

Jakie są obowiązki pracodawcy przy zwolnieniach grupowych?

Zwolnienie grupowe ma miejsce, jeśli dochodzi do rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników, stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Zwolnienie ma miejsce w drodze wypowiedzenia dokonanego przez pracodawcę, a także na mocy porozumienia stron.

O zwolnieniach grupowych możemy mówić jedynie wtedy, gdy w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje:

  • co najmniej 10 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 pracowników,
  • 10 proc. pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 100, jednakże mniej niż 300 pracowników oraz 
  • 30 pracowników, gdy pracodawca zatrudnia co najmniej 300 lub więcej pracowników.

Dowiedz się: Czym są zwolnienia grupowe?

Czym są zwolnienia grupowe?

Pracodawca w pierwszej kolejności musi skonsultować zamiar wypowiedzenia umów większej grupie pracowników z działającymi na terenie jego zakładu organizacjami związkowymi. Zaczynając procedurę zwolnień, pracodawca musi więc zawiadomić na piśmie zakładowe organizacje związkowe lub innych przedstawicieli pracowników o:

  • przyczynach zamierzonego grupowego zwolnienia,
  • liczbie zatrudnionych pracowników i grupach zawodowych, do których oni należą,
  • grupach zawodowych pracowników objętych zamiarem grupowego zwolnienia,
  • okresie, w ciągu którego nastąpi takie zwolnienie,
  • proponowanych kryteriach doboru pracowników do grupowego zwolnienia,
  • kolejności dokonywania zwolnień pracowników,
  • propozycjach rozstrzygnięcia spraw pracowniczych związanych z zamierzonym grupowym zwolnieniem, a jeżeli obejmują one świadczenia pieniężne, pracodawca jest obowiązany dodatkowo przedstawić sposób ustalania ich wysokości.

Informacje dotyczące planowanych zwolnień pracodawca musi przekazać także radzie pracowników działającej na podstawie przepisów ustawy o informowaniu pracowników i przeprowadzaniu z nimi konsultacji.

Od dnia wysłania przez pracodawcę zawiadomienia o którym mowa wyżej, strony mają 20 dni na zawarcie porozumienia w sprawie zwolnień grupowych. W takim porozumieniu określone powinny być zasady postępowania w sprawach dotyczących pracowników objętych zamiarem zwolnienia grupowego, a także obowiązki pracodawcy w zakresie niezbędnym do rozstrzygnięcia innych spraw pracowniczych.

Zawiadomienie urzędu pracy

Dodatkowym obowiązkiem pracownika jest zawiadomienie właściwego miejscowo urzędu pracy o planowanych zwolnieniach. Pracodawca ma obowiązek poinformować o przyjętych ustaleniach dotyczących zwolnień, liczbie zatrudnionych i zwalnianych pracowników oraz o przyczynach ich zwolnienia, okresie, w ciągu którego nastąpi takie zwolnienie, a także o przeprowadzonej konsultacji zamierzonego grupowego zwolnienia z zakładowymi organizacjami związkowymi lub z przedstawicielami pracowników.

Polecamy serwis: Kodeks pracy

Nie można wręczać pracownikom wypowiedzeń przed zawiadomieniem urzędu pracy. Wypowiedzenie nie może dojść do skutku wcześniej, niż po upływie 30 dni od dnia zawiadomienia urzędu pracy.

Przy dokonywaniu zwolnień grupowych pracodawca musi liczyć się także z obowiązkiem ponownego zatrudnienia zwolnionego pracownika. W razie bowiem ponownego zatrudniania pracowników w tej samej grupie zawodowej pracodawca powinien zatrudnić pracownika, z którym rozwiązał stosunek pracy w ramach grupowego zwolnienia.

Czytaj także

Ekspert:

Magdalena Golińska

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pracodawca musi skonsultować zamiar wypowiedzenia umów większej grupie pracowników z działającymi na terenie jego zakładu organizacjami związkowymi.
Pracodawca musi skonsultować zamiar wypowiedzenia umów większej grupie pracowników z działającymi na terenie jego zakładu organizacjami związkowymi.

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Dittmajer i Wspólnicy sp. k.

Kancelaria prawna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »