| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Wypowiedzenie umowy o pracę > Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

Umowa na okres próbny może być zawarta maksymalnie na 3 miesiące. Istnieje możliwość rozwiązania umowy przed upływem tego terminu. Jak wypowiedzieć umowę na okres próbny?

3-dniowy okres wypowiedzenia mija z upływem trzeciego dnia roboczego, z tym że nie liczy się dnia złożenia oświadczenia o wypowiedzeniu umowy. Tygodniowy oraz dwutygodniowy okres wypowiedzenia kończy się zawsze w sobotę.

Polecamy także: Skuteczne doręczenie wypowiedzenia

Forma wypowiedzenia umowy

Wypowiedzenie umowy na okres próbny powinno nastąpić w formie pisemnej (dotyczy to także rozwiązania umowy za porozumieniem oraz bez wypowiedzenia) z zachowaniem stosownego okresu wypowiedzenia. Nie ma konieczności uzasadniania decyzji o wypowiedzeniu umowy oraz konsultacji jej ze związkami zawodowymi.

Oświadczenie o wypowiedzeniu umowy uznaje się za złożone drugiej stronie w chwili, gdy mogła ona zapoznać się z jego treścią. To czynność jednostronna, dlatego do jej ważności nie jest wymagana zgoda drugiej strony. Jednak cofnięcie wypowiedzenia wymaga zgody drugiej strony, chyba że doszło do adresata jednocześnie z oświadczeniem o wypowiedzeniu kontraktu o pracę albo wcześniej.

Pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na okres próbny wynoszący 3 miesiące. Znalazł w tym czasie inną pracę i chciałby rozwiązać łączący go stosunek pracy. W umowie nie ma informacji o możliwościach jej wcześniejszego rozwiązania. Jak wypowiedzieć umowę przed jej zakończeniem? Pracownikowi przysługuje 2-tygodnowy okres wypowiedzenia. Należy w tym celu złożyć na piśmie do pracodawcy wypowiedzenie umowy o pracę.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Dr Krystian Ziemski & Partners Kancelaria Prawna sp.k. w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »