reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Okresy wypowiedzenia > Okres wypowiedzenia przy wypowiedzeniu zmieniającym

Okres wypowiedzenia przy wypowiedzeniu zmieniającym

Ustalenie okresu wypowiedzenia przy wypowiedzeniu zmieniającym ma doniosłe skutki prawne. Jest ono niezbędne dla określenia terminu złożenia przez pracownika oświadczenia w przedmiocie odmowy przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego, a także ustalenia daty wejścia w życie nowych warunków pracy i płacy lub rozwiązania stosunku pracy.

Ustawodawca w art. 42 § 3 k.p. związał określone zdarzenia prawne z biegiem okresu wypowiedzenia warunków pracy i płacy. Z rzeczonego przepisu wynika, iż do połowy okresu wypowiedzenia pracownik powinien złożyć oświadczenie w przedmiocie odmowy przyjęcia wypowiedzenia zmieniającego. Jeżeli pracownik nie złoży przedmiotowego oświadczenia we wskazanym terminie, uważa się, że wyraził zgodę na zaproponowane mu warunki (tzw. zgoda domniemana).

Brak w piśmie zawierającym wypowiedzenie warunków pracy i płacy pouczenia o terminie, w jakim pracownik powinien złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia proponowanych warunków i skutkach odmowy, ma ten skutek, że pracownik do końca okresu wypowiedzenia może złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2017 - praktyczny komentarz z przykładami

Z upływem okresu wypowiedzenia warunków pracy i płacy powstają określone skutki prawne, tj. zmiana warunków zatrudnienia lub rozwiązanie stosunku pracy. Zmiana warunków pracy i płacy następuje jedynie w sytuacji, gdy pracownik wyraził zgodę na wypowiedzenie zmieniające. Natomiast rozwiązanie stosunku pracy jest skutkiem odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych w wypowiedzeniu zmieniającym warunków. W wyniku odmowy wypowiedzenie zmieniające przekształca się bowiem w wypowiedzenie definitywne. Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z dnia 22 maja 1975 r. wyjaśnił, iż „jeśli więc pracownik odmawia przyjęcia nowych warunków płacy, umowa o pracę ulega rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia, przy czym rozwiązanie takie pociąga za sobą wszystkie skutki rozwiązania dokonanego przez zakład pracy” (zob. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 maja 1975 r., sygn. akt I PRN 9/75).

Sposób liczenia okresu wypowiedzenia

Art. 42 § 1 k.p. przewiduje odpowiednie  stosowanie do wypowiedzenia zmieniającego przepisów o wypowiedzeniu umowy o pracę. Tym samym do ustalenia biegu okresu wypowiedzenia oraz momentu, w którym upływa połowa tego okresu, zastosowanie mają przepisy o wypowiedzeniu umów o pracę.

Ustalenie długości okresu wypowiedzenia powinno nastąpić z uwzględnieniem art. 34 k.p., który określa okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny, oraz art. 36 § 1 k.p., który wskazuje okresy wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony i na czas nieokreślony.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na okres próbny związany jest z czasem, na jaki umowa została zawarta, i wynosi:

reklama

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama