| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wypowiedzenie > Okresy wypowiedzenia > Dni wolne od pracy na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia

Dni wolne od pracy na poszukiwanie pracy w okresie wypowiedzenia

W okresie wypowiedzenia pracownik ma prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy. Jest to ukłon w stronę pracownika, który traci zatrudnienie i musi szukać nowej pracy. Pracodawca nie może pracownikowi odmówić prawa do takich dni.

Komu przysługują dni na poszukiwanie pracy

Prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy zależy od spełnienia trzech warunków, które co ważne muszą zostać spełnione jednocześnie. Po pierwsze umowa o pracę musi zostać rozwiązana przez wypowiedzenie ze strony pracodawcy. Z dni wolnych na poszukiwanie pracy nie skorzysta wiec pracownik, który rozstał się z pracodawca za porozumieniem stron, czy pracownik, który sam wypowiedział umowę. Po drugie okres wypowiedzenia umowy o pracę musi wynosić minimum 2 tygodnie. Po trzecie zaś to pracownik musi złożyć wniosek o udzielenie mu dni wolnych na poszukiwanie pracy.

W okresie co najmniej dwutygodniowego wypowiedzenia umowy o prace dokonanego przez pracodawcę pracownikowi przysługuje zwolnienie na poszukiwanie pracy, z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.

W sytuacji, gdy wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nie określony następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo z innych przyczyn niedotyczących pracowników, pracodawca może, w celu wcześniejszego rozwiązania umowy o pracę, skrócić okres trzymiesięcznego wypowiedzenia, najwyżej jednak do 1 miesiąca. W takim przypadku pracownikowi również przysługuje prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy.

Polecamy produkt: Kodeks pracy 2016 z komentarzem + poradnik w prezencie

Pracownik ma prawo do wynagrodzenia za dni wolne na poszukiwanie pracy. Jeśli pracodawca nie wypłaci mu wynagrodzenia pracownik ma prawo domagać się spełnienia roszczenia w terminie 3 lat.

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę

Ile dni na poszukiwanie pracy

Liczba dni wolnych na poszukiwanie pracy zależy od okresy wypowiedzenia umowy o pracę. Pracownikowi przysługują zwolnienia w wymiarze:

  • 2 dni robocze – w okresie dwutygodniowego i jednomiesięcznego wypowiedzenia,
  • 3 dni robocze – w okresie trzymiesięcznego wypowiedzenia.

Pracownikowi przysługują 3 dni robocze na poszukiwanie pracy w przypadku, kiedy wypowiedzenie pracownikowi umowy o prace nastąpiło z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy lub z innych przyczyn niedotyczących pracowników.

Zadaj pytanie na FORUM

W związku z tym, że dni na poszukiwanie pracy przysługują tylko, gdy okres wypowiedzenia wynosi przy najmniej 2 tygodnie. W związku z tym, z takich dni będzie mógł skorzystać pracownik zatrudniony na podstawie: umowy o pracę na czas nieokreślony, umowy na czas określony zawartej na ponad 6 miesięcy i zawierającej klauzulę dopuszczającą wypowiedzenie umowy oraz umowy na okres próbny wynoszący 3 miesiące. Tylko bowiem w przypadku, tych umów okres wypowiedzenia wynosi co najmniej 2 tygodnie.

Dni wolne na poszukiwanie pracy

Podstawa prawna: Art. 37 Kodeksu pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Kutyma

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »