REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obowiązki pracodawcy wobec pracownicy w ciąży

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca zatrudniający pracownice w ciąży musi liczyć się z wieloma ograniczeniami. Prawo pracy szczególnie chroni pracownice w ciąży. Pracodawcy muszą im stworzyć odpowiednie warunki zatrudnienia.

Spis treści:

REKLAMA

Autopromocja

1. Ochrona przed zwalnianiem z pracy

2. Zakaz zatrudniania w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych

3. Podróż służbowa

4. Zwolnienie na badania lekarskie

Dalszy ciąg materiału pod wideo

5. Wykaz prac wzbronionych


1. Ochrona przed zwalnianiem z pracy

REKLAMA

Pracownice w ciąży należą do grupy pracowników podlegających szczególnej ochronie przed zwolnieniem. Ochrona pracownic przed zwolnieniem dotyczy pracownic zatrudnionych na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony oraz umowy o pracę na czas określony, z wyjątkiem umowy na okres próbny nieprzekraczający jednego miesiąca. W przypadku, kiedy pracownica zatrudniona jest na podstawie umowy na czas określony lub na czas wykonywania określonej pracy lub na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, która to umowa uległaby rozwiązaniu po upływie trzeciego miesiąca ciąży umowa o pracę ulega przedłużeniu do dnia porodu. O tej zasadzie powinien pamiętać pracodawca, który zechce zwolnić pracownicę w ciąży, zatrudnioną na podstawie umowy terminowej. Zasady nie stosujemy w przypadku umów o pracę zawartych w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy.

Pracodawca, który narusza zakaz zwalania pracownicy w ciąży musi się liczyć z negatywnymi konsekwencjami. Pracownica w ciąży bezprawnie zwolniona ma prawo do wniesienia pozwu. W pozwie może domagać się przywrócenia do pracy lub zapłaty odszkodowania za niezgodne z prawem rozwiązanie umowy o pracę.

Zobacz serwis: Ochrona przed wypowiedzeniem

Pracodawca w określonych sytuacjach będzie miał możliwość zwolnienia pracownicy w ciąży, pomimo zakazu. Dotyczy to:

  • zwolnienia dyscyplinarnego – pracodawca może zwolnić dyscyplinarnie pracownice, jeśli zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z winy pracownicy. Reprezentująca pracownicę w ciąży zakładowa organizacja związkowa musi wyrazić zgodę na rozwiązanie z pracownicą umowy o pracę w trybie dyscyplinarnym;
  • upadłości lub likwidacji pracodawcy wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy o pracę z ciężarną pracownicą jest możliwe w przypadku upadłości lub likwidacji pracodawcy. Pracodawca powinien zapewnić pracownicy do czasu rozwiązania umowy inne zatrudnienie, odpowiednie ze względu na jej kwalifikacje i stan ciąży. Jeśli nie może tego uczynić, pracownicy przysługuje do dnia porodu zasiłek równy zasiłkowi macierzyńskiemu.

2. Zakaz zatrudniania w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych

REKLAMA

Pracodawca nie może skierować kobiety w ciąży do pracy w godzinach nocnych. Od momentu kiedy pracodawca otrzyma od pracownicy informację o tym, że jest w ciąży, natychmiast musi podjąć stosowne działania. Pracodawca musi tak zmienić rozkład pracy przyszłej matki, aby swoją pracę mogła wykonywać tylko w dzień. W przypadku, kiedy jest to niemożliwe lub bezcelowe pracodawca musi przenieść pracownicę w ciąży do innej pracy, która nie jest wykonywana w porze nocnej. Jeśli pracodawca nie ma możliwości przeniesienia pracownicy do pracy w dzień, musi zwolnić ją z obowiązku świadczenia pracy.

Zakazana jest praca kobiet w ciąży w godzinach nadliczbowych. Naruszenie takiego zakazu przez pracodawcę stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika.
Pracodawca nie może zatrudnić pracownicy w ciąży nawet za zgodą pracownicy. Jeśli pracownica wyrazi zgodę na pozostawanie w pracy po godzinach, jej zgoda nie będzie skuteczna. Odmowa wykonywania tego rodzaju pracy nie może pociągać dla pracownicy żadnych negatywnych skutków.

Zobacz: Okresy wypowiedzenia

Kobieta w ciąży nie może pracować dłużej niż 8 godzin. Pracodawca będzie zmuszony odpowiednio zmienić pracownicy godziny pracy. Jeżeli jest to niemożliwe, musi przenieść ją na inne stanowisko. Jeśli i to jest niemożliwe, pracodawca musi zwolnić pracownicę w ciąży z obowiązku świadczenia pracy z prawem do zachowania dotychczasowego wynagrodzenia.


3. Podróż służbowa

Pracownicy w ciąży nie można bez jej zgody delegować poza stałe miejsce pracy ani zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy. Zakaz ma charakter względny, ponieważ pracownica może zostać delegowana, jeżeli wyrazi na to zgodę.
Delegowanie poza stałe miejsce zatrudnienia oznacza nie tylko delegowanie do innej miejscowości, ale także delegowanie do innego miejsca wykonywania obowiązków pracowniczych położonego w tej samej miejscowości.

Zobacz: Rozwiązanie bez wypowiedzenia


4. Zwolnienie na badania lekarskie

Pracodawca ma obowiązek udzielać ciężarnej pracownicy zwolnień od pracy na czas wykonania zleconych przez lekarza badań, jeżeli można je wykonać tylko w godzinach pracy. Korzystając z takiego zwolnienia, pracownica w ciąży zachowuje prawo do wynagrodzenia.

Pracownicom w ciąży przysługują płatne zwolnienia od pracy, jeżeli spełnione są następujące warunki:

  • badania są zalecone przez lekarza,
  • badania pozostają w związku z ciążą,
  • badania nie mogą być przeprowadzone poza godzinami pracy.

5. Wykaz prac wzbronionych

Pracownicy w ciąży nie można zatrudniać przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Do prac szczególnie uciążliwych zaliczymy:

  • prace w mikroklimacie zimnym, gorącym i zmiennym w tym prace w środowisku, w którym występują nagłe zmiany temperatury powietrza w zakresie przekraczającym 15O C,
  • prace w warunkach narażenia na hałas, prace w warunkach narażenia na hałas infradźwiękowy, prace w warunkach narażenia na hałas ultradźwiękowy,
  • prace w zasięgu pól elektromagnetycznych o natężeniach przekraczających wartości dla strefy bezpiecznej,
  • prace w środowisku, w którym występuje przekroczenie 1/4 wartości najwyższych dopuszczalnych natężeń promieniowania nadfioletowego, 
  • prace w warunkach narażenia na promieniowanie jonizujące określonych w przepisach prawa atomowego,
  • prace przy obsłudze monitorów ekranowych - powyżej 4 godzin na dobę,
  • praca na wysokości - poza stałymi galeriami, pomostami, podestami i innymi stałymi podwyższeniami, posiadającymi pełne zabezpieczenie przed upadkiem (bez potrzeby stosowania środków ochrony indywidualnej przed upadkiem), oraz wchodzenie i schodzenie po drabinach i klamrach,
  • prace w wykopach oraz w zbiornikach otwartych,
  • prace w podwyższonym lub obniżonym ciśnieniu, w tym prace nurków oraz wszystkie prace w warunkach podwyższonego lub obniżonego ciśnienia,
  • prace stwarzające ryzyko zakażenia: wirusem zapalenia wątroby typu B, wirusem ospy wietrznej i półpaśca, wirusem różyczki, wirusem HIV, wirusem cytomegalii, pałeczką listeriozy, toksoplazmozą,
  • prace przy obsłudze zwierząt dotkniętych chorobami zakaźnymi i inwazyjnymi,
  • prace w narażeniu na działanie czynników rakotwórczych i o prawdopodobnym działaniu rakotwórczym,
  • prace w wymuszonym rytmie pracy (na przykład na taśmie),
  • prace wewnątrz zbiorników i kanałów,
  • prace stwarzające ryzyko ciężkiego urazu fizycznego lub psychicznego, np. gaszenie pożarów, udział w akcjach ratownictwa chemicznego, usuwanie skutków awarii, prace z materiałami wybuchowymi, prace przy uboju zwierząt hodowlanych oraz obsłudze rozpłodników.

Zobacz: Świadectwo pracy

Jeżeli pracodawca zatrudnia kobietę na stanowisku pracy stwarzającym zagrożenie dla zdrowia lub życia, pracodawca jest zobowiązany przenieść pracownicę do innej pracy, a jeżeli jest to niemożliwe, zwolnić ją na czas niezbędny z obowiązku świadczenia pracy z zachowaniem wynagrodzenia.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA