REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy powierzenie innej pracy może spowodować obniżenie wynagrodzenia?

Ewa Ryś
Obniżenie wynagrodzenia przy powierzeniu innej pracy.
Obniżenie wynagrodzenia przy powierzeniu innej pracy.

REKLAMA

Pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie innej pracy w razie uzasadnionych potrzeb zakładu pracy. W sytuacji gdy dotychczasowa praca zagraża zdrowiu lub życiu pracownika, pracodawca jest zobowiązany przenieść go do innej pracy.

Co do zasady tymczasowa zmiana rodzaju pracy nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia pracownika. Niestety od tej zasady prawo pracy przewiduje wyjątki.

Autopromocja

Potrzeby pracodawcy

Pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie innej pracy. Dzieje się tak w sytuacjach uzasadnionych potrzebami zakładu pracy. Istnieje jeden warunek: praca taka musi odpowiadać posiadanym przez pracownika kwalifikacjom. Nie może ponadto przekracza trzech miesięcy w roku kalendarzowym i powodować obniżenia dotychczasowego wynagrodzenia.

Wynagrodzenie pracownika, któremu powierzono inną pracę nie może być niższe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zwiększyć wynagrodzenie.

Zobacz: Jakie zarobki za świąteczne prace?

Praca zagraża zdrowiu

Na pracodawcy spoczywa obowiązek powierzenia innej pracy pracownicy w ciąży lub karmiącej dziecko piersią, jeśli jest zatrudniona przy pracy wzbronionej kobietom w ciąży lub karmiącym dziecko piersią.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy lekarz wyda zaświadczenie potwierdzające przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownicę w ciąży, a dostosowanie warunków pracy lub skrócenie czasu pracy jest niemożliwe lub niecelowe, pracodawca ma obowiązek przenieść pracownicę do innej pracy. Jeśli pracodawca nie ma możliwości powierzenia pracownicy innej pracy, powinien ją zwolnić z obowiązku świadczenia pracy.

Jeżeli przeniesienia do innej pracy pracownicy spowoduje obniżenie dotychczasowego wynagrodzenia, ma ona prawo do dodatku wyrównawczego. Wysokość tego dodatku stanowi różnicę pomiędzy wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie do innej pracy, a wynagrodzeniem osiąganym na nowym stanowisku.

W przypadku zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownica zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.

Obowiązek przeniesienia do innej pracy dotyczy także pracownika, u którego stwierdzono objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej. Ponadto pracodawca ma obowiązek przeniesienia do innej pracy wobec pracownika, u którego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, a nie ma on prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Jeśli przeniesienie takie spowoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy przez okres nieprzekraczający sześciu miesięcy.

Niezawiniony przestój

W czasie przestoju pracodawca nie ma obowiązku powierzenia pracownikowi innej pracy. Ma takie uprawnienie, nie jest to natomiast jego obowiązek.

Na wynagrodzenie pracownika za inną pracę wykonywaną podczas przestoju ma wpływ przyczyna, które go spowodowała.

Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia

Autopromocja

Uprawnienia rodziców w pracy

Publikacja prezentuje zasady korzystania przez pracowników z uprawnień rodzicielskich oraz pracodawcy w tym zakresie
Kup książkę

W przypadku jeśli przestój powstał z przyczyn niezawinionych przez pracownika, przysługuje mu wynagrodzenie przewidziane za tę pracę. Wynagrodzenie takie nie może być niższe od wynagrodzenia przysługującego za czas nieświadczenia pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy.

W sytuacji gdy przestój nastąpił z winy pracownika, przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną bez powyższej gwarancji.

W sytuacji, gdy przestój spowodowały warunki atmosferyczne pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju?

  Czy w 2024 przysługuje dodatek za czas przestoju? Jeśli tak, to ile w 2024 wnosi wynagrodzenie za czas przestoju w zakładzie pracy? Czym jest gotowość do pracy? Jak zgłosić gotowość do pracy? Czy w okresie przestoju można wykonywać inną pracę?

  Dyżur 2024

  Czy za czas dyżuru w 2024 r. przysługuje wynagrodzenie? Ile za dyżur w 2024? Dyżur domowy czy przysługuje wynagrodzenie? Jak jest traktowany dyżur pod telefonem? Gdzie w ramach dyżuru pracownik powinien pozostawać w gotowości?

  Odszkodowanie za nierówne traktowanie pracowników wzrasta od 1 stycznia 2024 r. Można dostać co najmniej 4242 zł. W lipcu 2024 r. kolejna podwyżka – do 4300 zł

  Nierówne traktowanie pracowników to podstawa odpowiedzialności odszkodowawczej pracodawcy. Przepisy Kodeksu pracy zakazują nierównego traktowania i określają minimalną wysokość odszkodowania należnego pracownikowi, wobec którego pracodawca naruszył zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Ile wynosi minimalne odszkodowanie za nierówne traktowanie? Wyjaśniamy. 

  Też się pogubiłeś z niedzielami w grudniu? Kiedy otwarte Biedronka, Kaufland, Lidl, Tesco? [Kalendarz handlowy dla Wigilii, Świąt, Sylwestra]

  3 grudnia, 10 grudnia, 17 grudnia, 24 grudnia i 31 grudnia 2023 r. Niedziele Świąteczne i "Sylwestrowa". Które sklepy otwarte. Kiedy zakaz handlu w Święta i Sylwestra? 

  REKLAMA

  Wigilia już zawsze bez handlu? Sejm przyjął nowelę

  Debaty nad Wigilią wypadającą w niedzielę handlową nie ustają. Sejm przyjął w środę nowelę Polski 2050-TD, zgodnie z którą, gdy niedziela przypada 24 grudnia, to handel pracuje w dwie kolejne niedziele poprzedzające Wigilię.

  ZUS: Ponad 16,1 mln ubezpieczonych, w tym 1,1 mln cudzoziemców. To 6,9 proc. ogółu zgłoszonych do ubezpieczeń

  Ubezpieczeni w ZUS to 16 184 tys. osób. Spośród zgłoszonych do ubezpieczeń jest 1 112 tys. obywateli innych państw. Cudzoziemcy stanowią zatem 6,9 proc. osób objętych ubezpieczeniem społecznym w Polsce. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podał dane za koniec września 2023 r.

  ZUS zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do FUS na 2023 r. Składki pokrywają wydatki w 84 proc.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych zrezygnował z 8 mld zł dotacji z budżetu państwa do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych na 2023 rok. Stabilna sytuacja na rynku pracy przełożyła się na dobrą kondycję finansową FUS – takie informacje przekazało kierownictwo ZUS.

  Zmiana warunków zatrudnienia na wniosek pracownika

  Pracownicy mają prawo do wnioskowania do pracodawcy o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę na czas nieokreślony. Kiedy takie prawo przysługuje i jakie obowiązki wobec tego ma pracodawca? Podpowiadamy. 

  REKLAMA

  Urlop na żądanie 2024

  Urlop na żądanie w 2024 roku - ile dni przyznaje Kodeks pracy? Czy urlop na żądanie jest płatny? Czy pracodawca może odmówić urlopu? Jakie są zasady korzystania z urlopu na żądanie? Oto wzór wniosku do pobrania.

  Styczeń 2024 – godziny pracy, dni wolne

  Styczeń 2024 - godziny pracy i dni wolne od pracy czyli jaka jest norma godzin w tym miesiącu. Sprawdź kalendarz stycznia 2024 roku. Do końca stycznia pracodawca musi oddać dodatkowy dzień wolny za święto wypadające w sobotę czyli 6 stycznia – Święto Trzech Króli.

  REKLAMA