REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy powierzenie innej pracy może spowodować obniżenie wynagrodzenia?

Ewa Ryś
Obniżenie wynagrodzenia przy powierzeniu innej pracy.
Obniżenie wynagrodzenia przy powierzeniu innej pracy.

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie innej pracy w razie uzasadnionych potrzeb zakładu pracy. W sytuacji gdy dotychczasowa praca zagraża zdrowiu lub życiu pracownika, pracodawca jest zobowiązany przenieść go do innej pracy.

Co do zasady tymczasowa zmiana rodzaju pracy nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia pracownika. Niestety od tej zasady prawo pracy przewiduje wyjątki.

Autopromocja

Potrzeby pracodawcy

Pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie innej pracy. Dzieje się tak w sytuacjach uzasadnionych potrzebami zakładu pracy. Istnieje jeden warunek: praca taka musi odpowiadać posiadanym przez pracownika kwalifikacjom. Nie może ponadto przekracza trzech miesięcy w roku kalendarzowym i powodować obniżenia dotychczasowego wynagrodzenia.

Wynagrodzenie pracownika, któremu powierzono inną pracę nie może być niższe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zwiększyć wynagrodzenie.

Zobacz: Jakie zarobki za świąteczne prace?

Praca zagraża zdrowiu

Na pracodawcy spoczywa obowiązek powierzenia innej pracy pracownicy w ciąży lub karmiącej dziecko piersią, jeśli jest zatrudniona przy pracy wzbronionej kobietom w ciąży lub karmiącym dziecko piersią.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdy lekarz wyda zaświadczenie potwierdzające przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownicę w ciąży, a dostosowanie warunków pracy lub skrócenie czasu pracy jest niemożliwe lub niecelowe, pracodawca ma obowiązek przenieść pracownicę do innej pracy. Jeśli pracodawca nie ma możliwości powierzenia pracownicy innej pracy, powinien ją zwolnić z obowiązku świadczenia pracy.

Jeżeli przeniesienia do innej pracy pracownicy spowoduje obniżenie dotychczasowego wynagrodzenia, ma ona prawo do dodatku wyrównawczego. Wysokość tego dodatku stanowi różnicę pomiędzy wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie do innej pracy, a wynagrodzeniem osiąganym na nowym stanowisku.

W przypadku zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownica zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.

Obowiązek przeniesienia do innej pracy dotyczy także pracownika, u którego stwierdzono objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej. Ponadto pracodawca ma obowiązek przeniesienia do innej pracy wobec pracownika, u którego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, a nie ma on prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Jeśli przeniesienie takie spowoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy przez okres nieprzekraczający sześciu miesięcy.

Niezawiniony przestój

W czasie przestoju pracodawca nie ma obowiązku powierzenia pracownikowi innej pracy. Ma takie uprawnienie, nie jest to natomiast jego obowiązek.

Na wynagrodzenie pracownika za inną pracę wykonywaną podczas przestoju ma wpływ przyczyna, które go spowodowała.

Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia

W przypadku jeśli przestój powstał z przyczyn niezawinionych przez pracownika, przysługuje mu wynagrodzenie przewidziane za tę pracę. Wynagrodzenie takie nie może być niższe od wynagrodzenia przysługującego za czas nieświadczenia pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy.

W sytuacji gdy przestój nastąpił z winy pracownika, przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną bez powyższej gwarancji.

W sytuacji, gdy przestój spowodowały warunki atmosferyczne pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Zmiana umowy o zarządzanie PPK a uzgodnienie ze stroną społeczną

  Nie zawsze zmiana umowy o zarządzanie PPK powinna być uzgodniona ze stroną społeczną. Kiedy można od tego odstąpić? Poznaj wyjątki.

  Umowy pracowników będą rejestrowane. A co z prawem do prywatności i ochroną danych?

  Umowy pracowników będą rejestrowane w CRU, a co z prawem do prywatności, co z prawem do ochrony danych osobowych, co z prawem do godności pracowników? W opozycji do tego stoją przepisy dot. prawa dostępu do informacji publicznej w zakresie sektora finansów publicznych. Ważniejsze jest dobro ogółu czy jednostki?

  Co z rentą socjalną w 2024? Czy będzie 4242 zł a od 1 lipca 4300 zł?

  Projekt ustawy o zmianie renty socjalnej ma tylko dwa artykuły a wciąż nie został uchwalony. Premier zapowiadał pilne prace, a nawet nie było jeszcze drugiego czytania. Osoby z niepełnosprawnościami i ich opiekunowie czekają na podwyżkę świadczenia. Renta socjalna - czy będzie podniesiona do kwoty minimalnego wynagrodzenia? Co to jest renta socjalna? Komu przysługuje prawo do renty socjalnej? 

  Przetwarzanie danych osobowych dotyczących zdrowia [45 tys. kary dla Kancelarii]

  45 tys. zł kary dla spółki, która docierała do osób poszkodowanych głównie w wypadkach komunikacyjnych, by nawiązać z nimi współpracę w zakresie reprezentowania ich m.in. przed towarzystwami ubezpieczeniowymi, w sprawach sądowych  w celu uzyskania na ich rzecz odszkodowań, zadośćuczynienia i rent, a także zwrotu kosztów leczenia i rehabilitacji. Informacje o potencjalnych klientach uzyskiwała na podstawie m.in. wiadomości prasowych, publikacji internetowych, w tym treści dostępnych w mediach społecznościowych, a także informacji przekazywanych lub rozpowszechnianych przez organizacje zajmujące się działalnością dobroczynną. Podczas spotkania przedstawiciel Kancelarii PIONIER odbierał ustną zgodę na przetwarzanie danych osobowych do czasu ewentualnego zawarcia umowy z tymi osobami o świadczenie usług. Sprawa trafiła do WSA, ale ten oddalił skargę Kancelarii na deczję PUODO.

  REKLAMA

  Rozwiązanie umowy o pracę: Obowiązek pracodawcy konsultacji zamiaru wypowiedzenia umowy o pracę. Wzór zawiadomienia organizacji związkowej

  Pracodawca musi zawiadomić reprezentującą pracownika organizację związkową o zamiarze wypowiedzenia mu umowy o pracę. Zawiadomienie składa się na piśmie, podając w nim przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy.

  Nowelizacja kodeksu pracy: W 2025 r. pracodawcy będą prowadzili nowy rejestr prac i pracowników je wykonujących [Dyrektywa z 2022 r.]

  Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiana artykułu 222 o ochronie pracowników przed szkodliwymi czynnikami. 

  Uprawnienia rodzicielskie: Przerwy na karmienie dziecka piersią - jak długo pracownica może korzystać z przerw na karmienie, wzór wniosku o przerwę

  Przerwy na karmienie piersią są zwolnieniem od pracy. Przerwy wliczane są do czasu pracy - pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia. 

  Komunikaty ZUS: Ograniczenia w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. Niedostępne wnioski w PUE ZUS

  ZUS informuje o ograniczeniach w dostępie do aplikacji mobilnych mZUS. W PUE ZUS będą niedostępne niektóre wnioski.

  REKLAMA

  W którym miesiącu najkorzystniej przejść na emeryturę w 2024 r.? Zbliża się ten termin

  Złożenie wniosku o emeryturę jest możliwe w razie osiągnięciu wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Przed złożeniem takiego wniosku warto jednak zastanowić się, czy to jest właściwy moment. Jest bowiem kilka czynników, które decydują o wysokości świadczenia.

  ZUS: Przekazano więcej formularzy RUD, ale zgłoszono mniej umów o dzieło

  1,2 mln formularzy RUD przekazano do ZUS i zgłoszono na nich 1,6 mln umów o dzieło - ZUS podał dane za 2023 r.

  REKLAMA