Czy powierzenie innej pracy może spowodować obniżenie wynagrodzenia?
REKLAMA
REKLAMA
Co do zasady tymczasowa zmiana rodzaju pracy nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia pracownika. Niestety od tej zasady prawo pracy przewiduje wyjątki.
REKLAMA
Potrzeby pracodawcy
Pracodawca może zlecić pracownikowi wykonywanie innej pracy. Dzieje się tak w sytuacjach uzasadnionych potrzebami zakładu pracy. Istnieje jeden warunek: praca taka musi odpowiadać posiadanym przez pracownika kwalifikacjom. Nie może ponadto przekracza trzech miesięcy w roku kalendarzowym i powodować obniżenia dotychczasowego wynagrodzenia.
Wynagrodzenie pracownika, któremu powierzono inną pracę nie może być niższe. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zwiększyć wynagrodzenie.
Zobacz: Jakie zarobki za świąteczne prace?
Praca zagraża zdrowiu
Na pracodawcy spoczywa obowiązek powierzenia innej pracy pracownicy w ciąży lub karmiącej dziecko piersią, jeśli jest zatrudniona przy pracy wzbronionej kobietom w ciąży lub karmiącym dziecko piersią.
Gdy lekarz wyda zaświadczenie potwierdzające przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownicę w ciąży, a dostosowanie warunków pracy lub skrócenie czasu pracy jest niemożliwe lub niecelowe, pracodawca ma obowiązek przenieść pracownicę do innej pracy. Jeśli pracodawca nie ma możliwości powierzenia pracownicy innej pracy, powinien ją zwolnić z obowiązku świadczenia pracy.
Jeżeli przeniesienia do innej pracy pracownicy spowoduje obniżenie dotychczasowego wynagrodzenia, ma ona prawo do dodatku wyrównawczego. Wysokość tego dodatku stanowi różnicę pomiędzy wynagrodzeniem z okresu poprzedzającego przeniesienie do innej pracy, a wynagrodzeniem osiąganym na nowym stanowisku.
W przypadku zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy pracownica zachowuje prawo do dotychczasowego wynagrodzenia.
Obowiązek przeniesienia do innej pracy dotyczy także pracownika, u którego stwierdzono objawy wskazujące na powstawanie choroby zawodowej. Ponadto pracodawca ma obowiązek przeniesienia do innej pracy wobec pracownika, u którego niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy lub chorobą zawodową, a nie ma on prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy.
Jeśli przeniesienie takie spowoduje obniżenie wynagrodzenia, pracownikowi przysługuje dodatek wyrównawczy przez okres nieprzekraczający sześciu miesięcy.
Niezawiniony przestój
W czasie przestoju pracodawca nie ma obowiązku powierzenia pracownikowi innej pracy. Ma takie uprawnienie, nie jest to natomiast jego obowiązek.
Na wynagrodzenie pracownika za inną pracę wykonywaną podczas przestoju ma wpływ przyczyna, które go spowodowała.
Zobacz serwis: Ochrona wynagrodzenia
W przypadku jeśli przestój powstał z przyczyn niezawinionych przez pracownika, przysługuje mu wynagrodzenie przewidziane za tę pracę. Wynagrodzenie takie nie może być niższe od wynagrodzenia przysługującego za czas nieświadczenia pracy z przyczyn dotyczących pracodawcy.
W sytuacji gdy przestój nastąpił z winy pracownika, przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną bez powyższej gwarancji.
W sytuacji, gdy przestój spowodowały warunki atmosferyczne pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę wykonaną.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat