REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kalkulator brutto netto 2022

Donata Hermann
ekspert ds. prawa i rynku pracy
Kalkulator brutto netto 2022 - instrukcja, jak obliczyć
Kalkulator brutto netto 2022 - instrukcja, jak obliczyć
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kalkulator brutto netto 2022 oblicza wysokość wynagrodzenia na rękę od 1 stycznia 2022 roku. Jak z płacy brutto ustalić płacę netto? Ile wynosi podstawa wymiaru składki zdrowotnej i zaliczka na podatek dochodowy?

Kalkulator brutto netto 2022

Polecamy kalkulator brutto-netto, który oblicza wartość pensji na rękę czyli po odliczeniu składek i zaliczki na podatek.

REKLAMA

Autopromocja

Wynagrodzenie netto od 1 stycznia 2022 r.

Znajomość praktycznego zastosowania przepisów prawa pracy pozwala na prawidłowe ustalenie wynagrodzenia netto, czyli tzw. wynagrodzenia “do ręki”. Ustalanie wynagrodzenia brutto na netto od 1 stycznia 2022 r.to nie łatwa sztuka, zwłaszcza dla osoby, która zawodowo nie zajmuje się wyliczaniem wynagrodzeń pracowniczych.

Wysokość wynagrodzenia brutto to najczęściej wysokość wynagrodzenia ustalona w treści umowy o pracę zawartej między pracodawcą a pracownikiem. Pracownik może mieć jednak wiele składników wynagrodzenia, które mu przysługują i które włączane są do wynagrodzenia brutto.

Przepisy wewnątrzzakładowe mogą również zapewniać pracownikowi dodatkowe wynagrodzenie, np. w postaci premii, lub różnych dodatków.

Z treści artykułu dowiesz się:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • jaki sposób ustalić wysokość wynagrodzenia netto w 2022?
 • jak przeliczyć wynagrodzenie brutto na netto od 1 stycznia 2022?
 • co zrobić, żeby obliczyć wynagrodzenie netto?
 • jakie są poszczególne etapy przeliczania wynagrodzenia brutto na netto w 2022?
 • w jakiej wysokości odliczyć składki na ubezpieczenia społeczne?
 • w jaki sposób ustalić podstawę składki zdrowotnej?
 • w jaki sposób ustalić wysokość podstawy obliczenia zaliczki na podatek?
 • jak obliczyć podatek?

Aby ustalić wysokość wynagrodzenia netto, konieczne jest odjęcie pewnych danin od wynagrodzenia brutto. Przyjmijmy, że pracownik jest wynagradzany kwotą 6200 zł brutto; jest w wieku powyżej 26 lat, przysługuje kwota zmniejszająca podatek i pracownik nie przystąpił do PPK.

Składki z wynagrodzenia

[I etap]

Od ustalonego wynagrodzenia brutto przysługującemu pracownikowi w pierwszej kolejności odliczamy składki na ubezpieczenia społeczne, które w przypadku zatrudnienia pracowniczego, tj. na podstawie umowy o pracę są odprowadzane obowiązkowo od kilku ubezpieczeń:

 • składki emerytalnej (9,76% kwoty brutto),
 • składki rentowej (1,5% kwoty brutto),
 • składki chorobowej (2,45% kwoty brutto)

łącznie wysokość tych składek wynosi 13,71% wynagrodzenia brutto, w przypadku wynagrodzenia w kwocie 6200 zł , to kwota = 850, 02 zł

Składka zdrowotna - podstawa wymiaru

[II etap]

W drugim etapie ustalamy wysokość podstawy wymiaru składki zdrowotnej

Od wynagrodzenia brutto odejmujemy składki społeczne finansowane w części leżącej po stronie pracownika, tj. 6200 brutto – 850,02 zł  = 5349,98 zł 

9% składka zdrowotna

[III etap]

Kolej na ustalenie wysokości składki zdrowotnej w wysokości 9%, tj. podstawę składki zdrowotnej x 9% = 481, 50 zł

Podstawa obliczenia zaliczki na podatek

[IV etap]

W następnym kroku ustalamy podstawę obliczenia zaliczki, przyjmując, że koszty uzyskania przychodu pracownika ustalone zostały na poziomie 250 zł (a nie 300 zł) oraz, że przysługuje kwota zmniejszająca podatek oraz pracownikowi ze względu na wysokość wynagrodzenia przysługuje ulga dla klasy średniej:

Od podstawy wymiaru składki zdrowotnej odejmujemy koszty uzyskania przychodu oraz ulgę dla klasy średniej, tj.

5349,98 zł – ^250 zł – *198 zł = 4 901,98 po zaokrągleniu 4 902 zł 

^Domyślnie, pracodawca stosuje w obliczeniach koszty uzyskania przychodu w wysokości 250 zł. Jeżeli pracownik złoży oświadczenie o spełnianiu warunków uprawniających go do stosowania względem niego podwyższonych kosztów uzyskania przychodu, pracodawca nalicza koszty w wysokości 300 zł.

*Ulga dla pracowników przysługuje, gdy przychód pracownika wynosi co najmniej 5.701 zł i nie przekracza 11.141 zł

Wysokość ulgi obliczana jest na podstawie tego wzoru:

(A x 6,68% – 380,50 zł) ÷ 0,17, dla A wynoszącego co najmniej 5 701 zł i nieprzekraczającego kwoty 8 549 zł, tj. [(6200 x 6,68% – 380,50) / 0,17 = 198 zł 

Podatek dochodowy - zaliczka

[V etap]

Po ustaleniu podstawy zaliczki konieczne jest pomnożenie przez 17% podatek i odjęcie *kwoty zmniejszającej podatek, tj. 4 902 x 17% = 833,34 zł – 425 zł = 408,34 po zaokrągleniu 408 zł 

* Kwota zmniejszająca podatek wynagrodzenie pracownika rozliczana jest miesięcznie, w wysokości 425 zł (5100 zł / 12 miesięcy). W praktyce oznacza to, że osoby z niższym wynagrodzeniem w ogóle nie zapłacą podatku dochodowego.

Wynagrodzenie netto - jak obliczyć?

[VI etap]

Ostatni etap działań to odjęcie wszystkich danin od wynagrodzenia brutto, tj. 

6 200 zł – 850, 02 zł – 408 zł – 481, 50 zł = 4460,48 zł

Kwota wynagrodzenia, która zostanie przelana na konto bankowe pracownika to kwota = 4460,48 zł

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności zostanie wydłużona. Będą nowe przepisy

19 lipca 2024 r. do Sejmu wpłynął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Dzięki nowym przepisom zostanie wydłużona ważność orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności niemal 400 tys. osób.

Dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe - sprawdź, czy Twoje jest odpowiednie

Przepisy bhp wymagają odpowiednio przygotowanych i dostosowanych stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe. Sprawdź, czy Twoje stanowisko pracy jest zgodne z przepisami!

Czy pracownik na zwolnieniu lekarskim może wyjechać na urlop

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Wskaźnik waloryzacji na ustawowym minimum. Czy w 2025 r. wzrosną emerytury i renty?

6,78 proc. - co najmniej o tyle wzrosną emerytury i renty w przyszłym roku. Rząd pracuje nad rozporządzeniem w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r.

REKLAMA

Czy 21 lipca to niedziela handlowa?

Czy przedostatnia niedziele lipca to niedziela handlowa? Czy sklepy będą otwarte? 

Składki tylko do ZUS czy do ZUS i OFE. Kończy się czas na podjęcie decyzji

Wkrótce „okno transferowe” pozwalające ubezpieczonym decydować, gdzie ma być przekazywana część ich składki emerytalnej, zostanie zamknięte. O tym, gdzie ma trafiać część składki, mogą decydować mężczyźni, którzy nie ukończyli 55 lat, i kobiety, które nie ukończyły 50 lat.

Wypłata z PPK bez podatku – wystarczy wybrać odpowiedni sposób wypłaty

Środki z PPK można wypłacić bez podatku. Bez względu na to, jaki wariant wypłaty oszczędności uczestnik PPK wybierze – zyski wypracowane przez 25% środków zgromadzonych na jego rachunku PPK będą zwolnione z podatku dochodowego. Rozłożenie wypłaty na co najmniej 120 miesięcznych rat zwalnia z podatku zyski wypracowane przez całość oszczędności. 

Wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności – projekt ustawy

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Nowelizacja przewiduje wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności maksymalnie o 6 miesięcy.

REKLAMA

Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

4 dni albo 35 godzin pracy w tygodniu w Polsce do 2027 roku? Inne państwa już testowały: efekty są zachęcające

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

REKLAMA