Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2013 roku
REKLAMA
REKLAMA
Wysokość minimalnego wynagrodzenia w 2013 roku
Ustawa regulująca kwestię minimalnego wynagrodzenia gwarantuje coroczny wzrost wysokości najniższej pensji. Wzrost ten nie może być niższy niż prognozowany na dany rok wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych przyjętych do opracowana projektu ustawy budżetowej. Tak stało się również i w tym roku. Wynagrodzenie minimalne w 2013 roku wyniesie 1600 złotych brutto.
REKLAMA
Zobacz także: Minimalne zarobki w 2013 roku
Co to jest minimalne wynagrodzenie?
Pracownik ma zagwarantowane otrzymywanie w każdym miesiącu pracy wynagrodzenie nie niższe niż minimalne wynagrodzenie określone przepisami prawa. dotyczy to jednak wyłącznie tych pracowników, którzy są zatrudnieni w pełnym miesięcznym wymiarze pracy.
Minimalne wynagrodzenie jest zagwarantowane zarówno na mocy Konstytucji RP, jak również zapisy o nim znajdują się w Kodeksie pracy. Jednak są to jedynie zapisy o istnieniu takiej instytucji, nie określają one wysokości minimalnego wynagrodzenia. Kwota 1600 zł została określona w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 14 września 2012 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2013 r.
Wysokość minimalnego wynagrodzenia jest corocznie przedmiotem negocjacji na forum Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych. Na forum debatują przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pracodawców oraz rządu.
Należy wskazać, że minimalne wynagrodzenie w 2013 roku dla pracowników w okresie ich pierwszego roku pracy nie może być niższa niż 80% wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. musi wynosić w 2013 r. co najmniej 1280 zł (brutto).
Zobacz: Potrącenie z wynagrodzenia pracownika
Na co ma wpływ podwyższone minimalne wynagrodzenie w 2013 roku?
Wzrost najniższej płacy wpłynie także na wysokość następujących dodatków do wynagrodzenia:
• dodatku za pracę w porze nocnej,
• kwot, jakie mogą być potrącane z wynagrodzenia pracowników,
• maksymalną wysokość odprawy z tytułu zwolnień grupowych,
• podstawy wymiaru zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, wyrównawczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego,
• odszkodowania dla pracownika za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu,
• wynagrodzenia pracownika za czas gotowości lub przestoju,
• odszkodowania dla pracownika, który rozwiązał umowę o pracę wskutek mobbingu.
Zobacz serwis: Wynagrodzenie
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat