| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Wynagrodzenie zasadnicze > Potrącenie z wynagrodzenia pracownika

Potrącenie z wynagrodzenia pracownika

W pewnych sytuacjach pracodawca ma prawo potrącić część wynagrodzenia pracownika. Czy pracownik musi wyrazić zgodę na potrącenie z wynagrodzenia? Jaka jest kwota wolna od potrąceń?

Zgodnie z kodeksem pracy, pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy. Kwota wynagrodzenia może jednak zostać pomniejszona o potrącenia, jakich może dokonać pracodawca. Takim potrąceniem może być np. kwota egzekwowana w celu zaspokojenia świadczeń alimentacyjnych.

Oprócz świadczeń alimentacyjnych możliwe są inne potrącenia. Będą to jeszcze sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne, zaliczki pieniężne udzielone pracownikowi, oraz kary pieniężne przewidziane w art. 108 Kodeksu pracy. Takimi zachowaniami będzie nieprzestrzeganie przez pracownika przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy lub przepisów przeciwpożarowych, opuszczenie pracy bez usprawiedliwienia, stawienie się do pracy w stanie nietrzeźwości lub spożywanie alkoholu w czasie pracy.

Zobacz: Jak odzyskać nadpłacone wynagrodzenie?

Wysokość potrąceń

Potrącenia mogą być dokonywane w granicach: 

1) w razie egzekucji świadczeń alimentacyjnych - do wysokości trzech piątych wynagrodzenia,  

2) w razie egzekucji innych należności lub potrącania zaliczek pieniężnych - do wysokości połowy wynagrodzenia.

Kwota wolna od potrąceń:

- minimalne wynagrodzenie za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych,

- 75% wynagrodzenia w przypadku zaliczek pieniężnych udzielonych pracownikowi,

- 90% wynagrodzenia w przypadku potrącenia kar pieniężnych nałożonych przez pracodawcę.

Wysokość potrąceń z wynagrodzenia zależna jest między innymi od kwoty minimalnego wynagrodzenia. W 2012 r. kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosi 1500zł. Wynagrodzenie to może ulec zmianie tylko w przypadku pracownika zatrudnionego po raz pierwszy raz na umowę o pracę. W pierwszym roku pracy minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 80% czyli w 2012 r. – 1200zł.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W DOKUMENTACJI PRACOWNICZEJ 2019

reklama

Ostatnio na forum

PPK

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Ekman

Dyrektor 24iValue

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »