| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wynagrodzenie > Odprawy > Komu przysługuje i jaka jest wysokość odprawy pośmiertnej

Komu przysługuje i jaka jest wysokość odprawy pośmiertnej

Odprawa pośmiertna jest wypłacana rodzinie pracownika przez pracodawcę, u którego był on zatrudniony. Wysokość odprawy pośmiertnej uzależniona jest od długości okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Odprawa pośmiertna zostanie również wypłacona pracownikowi po rozwiązaniu stosunku pracy, gdy przebywał on na zasiłku ze względu na niezdolność do pracy z powodu choroby.

W przypadku śmierci pracownika na pracodawcy spoczywa obowiązek wypłacenia rodzinie pracownika odprawy pośmiertnej. W przypadku, gdy pracownik był równocześnie zatrudniony u kilku pracodawców, rodzinie pracownika przysługuje odprawa pośmiertna od każdego z tych pracodawców w wysokościach odpowiednich do stażu pracy.

Komu przysługuje odprawa pośmiertna?

Odprawa pośmiertna należy się członkom rodziny zmarłego pracownika, za których Kodeks pracy uznaje małżonka pracownika oraz innych członków rodziny spełniających warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Do grona pozostałych członków rodziny którym należy się odprawa pośmiertna należą:

  • dzieciom własnym oraz przysposobionym — do ukończenia 16 lat, a jeśli kontynuują naukę, to do jej ukończenia, ale nie dłużej niż do 25 lat lub bez względu na wiek, jeżeli są całkowicie niezdolne do pracy,
  • dzieciom przyjętym na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności, w tym również w ramach rodziny zastępczej (jeżeli zostały przyjęte na wychowanie i utrzymanie co najmniej na rok przed śmiercią ubezpieczonego — chyba że śmierć była następstwem wypadku przy pracy i nie mają prawa do renty po zmarłych rodzicach),
  • rodzicom, w tym także ojczymowi i macosze oraz osobie przysposabiającej, jeżeli osoby te są niezdolne do pracy lub ukończyły 50 lat albo wychowują co najmniej jedno z dzieci, wnuków, rodzeństwa uprawnionych do renty po zmarłym pracowniku.

W przypadku, gdy zmarły pracownik nie pozostawił po sobie małżonka ani innych członków rodziny, którym należałaby się odprawa pośmiertna, nie zostaje ona wypłacana nikomu. Nie wchodzi również do spadku po zmarłym.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Wysokość odprawy pośmiertnej

Wysokość odprawy pośmiertnej uzależniona jest od długości okresu przez jaki pracownik, pracował w danym zakładzie pracy. W przypadku, gdy pracownik przepracował w danym przedsiębiorstwie krócej niż 10 lat, wysokość odprawy będzie wynosiła równowartość jednomiesięcznego wynagrodzenia. W przypadku, gdy okres ten był dłuższy niż 10 lat, ale krótszy niż 15 lat, wartość odprawy wynosi równowartość trzymiesięcznego wynagrodzenia. Przepracowanie 15 lat i więcej powoduje, że odprawa pośmiertna wynosi równowartość sześciomiesięcznego wynagrodzenia.

Odprawa pośmiertna zostanie wypłacona nie tylko w trakcie stosunku pracy, ale również po jego rozwiązaniu w czasie pobierania zasiłku z powodu choroby, po śmierci pracownika.

Kiedy pracodawca nie musi wypłacać odprawy pośmiertnej?

Pracodawca nie jest obowiązany do wypłacania odprawy pośmiertnej w sytuacji, gdy indywidualnie ubezpieczył pracownika na życie. Wypłata odszkodowania spoczywa wtedy na ubezpieczalni. Jednak w sytuacji, gdy wypłacone rodzinie zmarłego odszkodowanie nie jest równe wysokości odprawy pośmiertnej jaka byłaby wypłacona przez pracodawcę, to na nim będzie spoczywał obowiązek wyrównania tej kwoty.

Podstawa prawna:

- Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy.

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Komu przysługuje i jaka jest wysokość odprawy pośmiertnej/Fot. Fotolia
Komu przysługuje i jaka jest wysokość odprawy pośmiertnej/Fot. Fotolia

INFORLEX Kadry Płace i HR285.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »