Urlop okolicznościowy po śmierci babci
REKLAMA
REKLAMA
Urlop okolicznościowy - śmierć babci
Liczba dni wolnych od pracy związana jest z rodzajem występujących okoliczności. W przypadku śmierci babci pracownik ma prawo do 1 dnia wolego od świadczenia pracy. Dzień ten nie musi być koniecznie dniem pogrzebu, jednak musi wiązać się z daną okolicznością - w tym przypadku śmiercią babci.
REKLAMA
Po powrocie z urlopu pracownik składa do pracodawcy wniosek o przyznanie urlopu okolicznościowego. Powodem urlopu jest załatwienie spraw związanych ze śmiercią babci, np. zakup miejsca na cmentarzu, trumny. Pracodawca powinien udzielić urlopu okolicznościowego, jeśli między datą zwolnienia ze świadczenia pracy a okolicznością będącą jego postawą jest zachowany bezpośredni związek, także związek czasowy.
Urlop okolicznościowy - jak z niego skorzystać?
Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy
Za dzień wolny od pracy z powodu urlopu okolicznościowego przysługuje wynagrodzenie. Liczone jest ono tak jak w przypadku urlopu wypoczynkowego.
Jeżeli pracownik przebywa na urlopie i w trakcie jego trwanie wystąpi okoliczność, uprawniająca do wzięcia urlopu okolicznościowego, to urlop nie ulega wydłużeniu.
Porozmawiaj o tym na naszym forum
Wniosek o urlop okolicznościowy
Pracownik musi pamiętać, że aby skorzystać z prawa do urlopu okolicznościowego, należy w tym celu złożyć stosowny wniosek. Powinien on zawierać powód skorzystania z urlopu, jak też wskazywać dzień, który będzie dniem wolnym od pracy. Pracodawca może również żądać przedstawienia dokumentów potwierdzających zaistniałe okoliczności.
Stała liczba dni wolnych
Liczba dni wolnych od pracy z tytułu urlopu okolicznościowego jest stała. Każdy pracownik ma do wykorzystania tę samą liczbę dni wolnych od pracy w związku z urlopem okolicznościowym. Nie zmienia się ona w zależności np. od stanowiska zajmowanego przez pracownika albo stażu pracy.
Urlop okolicznościowy - narodzenie dziecka
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 281 z późn. zm.)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat