reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Urlopy okolicznościowe > Urlop okolicznościowy po śmierci babci

Urlop okolicznościowy po śmierci babci

Kodeks pracy przewiduje wolne od pracy w szczególnych sytuacjach życia pracownika. Sprawdź, ile dni wolnego należy Ci się po śmierci babci. Co należy zrobić, by dostać urlop okolicznościowy?

Urlop okolicznościowy - śmierć babci

Liczba dni wolnych od pracy związana jest z rodzajem występujących okoliczności. W przypadku śmierci babci pracownik ma prawo do 1 dnia wolego od świadczenia pracy. Dzień ten nie musi być koniecznie dniem pogrzebu, jednak musi wiązać się z daną okolicznością - w tym przypadku śmiercią babci.

Po powrocie z urlopu pracownik składa do pracodawcy wniosek o przyznanie urlopu okolicznościowego. Powodem urlopu jest załatwienie spraw związanych ze śmiercią babci, np. zakup miejsca na cmentarzu, trumny. Pracodawca powinien udzielić urlopu okolicznościowego, jeśli między datą zwolnienia ze świadczenia pracy a okolicznością będącą jego postawą jest zachowany bezpośredni związek, także związek czasowy.

Urlop okolicznościowy - jak z niego skorzystać?

Wynagrodzenie za urlop okolicznościowy

Za dzień wolny od pracy z powodu urlopu okolicznościowego przysługuje wynagrodzenie. Liczone jest ono tak jak w przypadku urlopu wypoczynkowego.

Jeżeli pracownik przebywa na urlopie i w trakcie jego trwanie wystąpi okoliczność, uprawniająca do wzięcia urlopu okolicznościowego, to urlop nie ulega wydłużeniu.

Porozmawiaj o tym na naszym forum

Wniosek o urlop okolicznościowy

Pracownik musi pamiętać, że aby skorzystać z prawa do urlopu okolicznościowego, należy w tym celu złożyć stosowny wniosek. Powinien on zawierać powód skorzystania z urlopu, jak też wskazywać dzień, który będzie dniem wolnym od pracy. Pracodawca może również żądać przedstawienia dokumentów potwierdzających zaistniałe okoliczności.

Stała liczba dni wolnych

Liczba dni wolnych od pracy z tytułu urlopu okolicznościowego jest stała. Każdy pracownik ma do wykorzystania tę samą liczbę dni wolnych od pracy w związku z urlopem okolicznościowym. Nie zmienia się ona w zależności np. od stanowiska zajmowanego przez pracownika albo stażu pracy.

Urlop okolicznościowy - narodzenie dziecka

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. z 1996 Nr 60, poz. 281 z późn. zm.)

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama