REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy nie przysługuje odprawa pośmiertna?

Warunki otrzymania odprawy pośmiertnej?
Warunki otrzymania odprawy pośmiertnej?

REKLAMA

REKLAMA

Nie we wszystkich przypadkach rodzina zmarłego pracownika otrzyma po nim odprawę pieniężną. W niektórych przypadkach ciężar wypłaty świadczeń po śmierci pracownika ponosi nie pracodawca, ale ubezpieczyciel.

Co do zasady po śmierci pracownika w czasie trwania stosunku pracy rodzinie zmarłego przysługuje odprawa pośmiertna. Do odprawy pośmiertnej prawo mają następujące osoby:

REKLAMA

Autopromocja
  • małżonek,
  • inni członkowie rodziny spełniający warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej.

Wysokość odprawy pośmiertnej jest uzależniona od stażu pracy w danym zakładzie pracy zmarłego pracownika. Odprawa pośmiertna wynosi:

  • równowartość jednomiesięcznego wynagrodzenia - poniżej 10 lat,
  • równowartość trzymiesięcznego wynagrodzenia - co najmniej 10 lat, lecz mniej niż 15,
  • równowartość sześciomiesięcznego wynagrodzenia - 15 lat i więcej.

Zobacz: Jaka odprawa po zwolnieniu pracownika?

Jeżeli po zmarłym pracowniku pozostała tylko jedna osoba uprawniona do otrzymania odprawy, wypłaca się ją w połowie wysokości.

Bez odprawy pośmiertnej

Możemy mówić o dwóch przypadkach, kiedy oprawa pośmiertna nie będzie wypłacana.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po pierwsze pracownik nie miał małżonka ani innego członka rodziny, która spełniałaby kryteria otrzymania renty rodzinnej, a tym samy kryteria otrzymania prawa do odprawy pośmiertnej.

Brak osób uprawnionych do otrzymania odprawy pośmiertnej, wyłącza konieczność wypłacania odprawy. Odprawa pośmiertna może zostać przekazana tylko ściśle oznaczonemu gronu uprawnionych.

Po drugie pracodawca ubezpieczył pracownika na życie. W takim przypadku odszkodowanie wypłacane jest przez ubezpieczyciela. Odszkodowanie wypłacane jest w wysokości równej co

Wypłata odprawy pośmiertnej może okazać się dużym obciążeniem finansowym dla pracodawcy, w związku z tym pracodawca może odpowiedzialność tą przerzucić na ubezpieczyciela. Może w tym celu ubezpieczyć pracownika na życie. W przypadku, kiedy odszkodowanie jest nie niższe niż odprawa pośmiertna, jaka należałaby się rodzinie, pracodawca zwalnia się z obowiązku wypłacenia odprawy.

Najczęstszą formą ubezpieczeń na życie są ubezpieczenia grupowe. Umowę zawiera pracodawca oraz instytucja ubezpieczeniowa. Jednak należy wiedzieć, że nie zawsze zawarcie takie umowy zwalnia pracodawcę od wypłaty odszkodowania. Pracodawca ma obowiązek wypłaty odprawy pośmiertnej, jeżeli zmarły pracownik sam finansował składki na ubezpieczenie.

Zobacz serwis: Odprawy

Jeżeli łączna kwota wypłaconego świadczenia jest niższa niż przysługująca uprawnionym członkom rodziny odprawa pośmiertna, pracodawca ma obowiązek wypłacić różnicę między tymi świadczeniami.

Podstawa prawna: Kodeks pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

MRPiPS: Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku życia muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - ZUS czy OFE?

Mężczyźni do 55 roku życia i kobiety do 50 roku muszą zdecydować do końca lipca 2024 r. - gdzie będzie trafiać składka emerytalna? Na subkonto w ZUS czy do OFE? Kolejne okno transferowe będzie otwarte dopiero w 2028 roku.

Skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25. We wrześniu zmienić się mają kolejne przepisy

Kiedy słupek rtęci rośnie, a temperatury w Polsce są z roku na rok coraz wyższe, wydajność pracowników może spadać ale i wydajność uczniów podczas lekcji również może być niższa. Planowane są więc zmiany w edukacji. Mają być skrócone lekcje w roku szkolnym 2024/25, ponieważ we wrześniu mają zmienić się kolejne przepisy w zakresie pracy i nauki w upały.

REKLAMA