REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekazywanie wynagrodzeń na rachunki bankowe - korzyści dla pracownika i pracodawcy

Przekazywanie wynagrodzeń na rachunki bankowe - korzyści dla pracownika i pracodawcy
Przekazywanie wynagrodzeń na rachunki bankowe - korzyści dla pracownika i pracodawcy
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 czerwca 2017 r. wynagrodzenie ma być wypłacane na rachunek bankowy pracownika - tak wynika z rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją. Jakie korzyści z tego wynikają?

Budowanie społeczeństwa bezgotówkowego wymaga działań nakierowanych zarówno na przedsiębiorców, jak i na konsumentów. Proponujemy, aby obie te grupy były adresatami podejmowanych przez administrację działań w celu wdrożenia rządowej strategii „Od papierowej do cyfrowej Polski”. Bardzo dobrze wpisuje się w nią ostatnia propozycja dotycząca przekazywania wynagrodzeń na rachunki bankowe.

REKLAMA

Autopromocja

Chociaż już dziś blisko 90 proc. wynagrodzeń w ten właśnie sposób jest przekazywane pracownikom, to uważamy za słuszny kierunek propozycje mogące ten wskaźnik zwiększyć. Tym bardziej, że nie mówimy o obowiązku wobec pracowników, a raczej o konieczności świadomej rezygnacji z otrzymywania przelewów, a zatem konieczności zastanowienia się nad swoimi potrzebami i podjęcia przemyślanej decyzji – złożenia oświadczenia o chęci otrzymywania środków w gotówce.

Polecamy książkę: Kodeks pracy 2017 Praktyczny komentarz z przykładami

Z punktu widzenia przedsiębiorcy i pracownika

Wprowadzanie rozliczeń pomiędzy pracodawcą a pracownikiem poprzez rachunek bankowy jest korzystne dla wszystkich stron: obniża koszty pracodawcy (do obsługi gotówki potrzebni są pracownicy), zmniejszając jednocześnie obszar do powstawania błędów, zwiększa bezpieczeństwo pracowników, tworząc rejestr wywiązywania się pracodawcy ze swoich zobowiązań, redukuje szarą strefę rozliczeń na rynku pracy.

Dodatkowo, trzeba pamiętać, że „wpuszczanie” środków do obiegu bankowego wpływa korzystnie na rozwój gospodarki – badania jednoznacznie pokazują, że pracownicy wynagradzani poprzez rachunek bankowy bardzo rzadko, po otrzymaniu wypłaty, pobierają całość w gotówce. Wprost przeciwnie, zaczynają posługiwać się bezgotówkowymi instrumentami płatniczymi, doceniając między innymi cechy kart zbliżeniowych. Nie bez powodu Polska jest liderem światowym płatności bezstykowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pojawiają się nowe inicjatywy korzystne dla rynku, jednocześnie nie zmuszające obywateli do określonych zachowań – wymuszanie często skutkuje odmiennymi reakcjami. W przypadku omawianych rozwiązań, konsument ma prawo do decyzji o otrzymywaniu wynagrodzenia w gotówce. Musimy mu pomóc podjąć właściwą decyzję, przedstawiając korzyści, jakie może odnieść i przede wszystkim pokazując zalety płatności bezgotówkowych, będące konsekwencją korzystania z rachunków bankowych. Konsumenci, którzy dziś nie są jeszcze ubankowieni, bardzo szybko docenią zalety kart płatniczych – ich bezpieczeństwo, powszechną dostępność. A realizacja programu powszechnej terminalizacji punktów detalicznych tylko umocni znaczenie bezgotówkowych instrumentów płatniczych.

Warto podkreślić, że wspólne działania podejmowane przez administrację publiczną, banki, organizacje płatnicze, agentów rozliczeniowych, detalistów oraz innych zwolenników bezgotówki przyniosą wymierne korzyści dla gospodarki i dla konsumentów.

Zobacz serwis: Urlopy

Źródło: Business Centre Club

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA