REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uregulowanie zawodu fizjoterapeuty

Uregulowanie zawodu fizjoterapeuty/ fot. Fotolia
Uregulowanie zawodu fizjoterapeuty/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W Senacie trwa dyskusja nad uregulowaniem zawodu fizjoterapeuty. Wcześniej Sejm uchwalił ustawę o zawodzie fizjoterapeuty, w której przesądzono, że zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym.

W Senacie powróciła w środę, tocząca się wcześniej w Sejmie, dyskusja nad celowością rozwiązań zawartych w ustawie o zawodzie fizjoterapeuty. W myśl ustawy jest to zawód samodzielny, dysponujący m.in. własnym samorządem.

REKLAMA

Autopromocja

Wiceminister zdrowia Igor Radziewicz-Winnicki odniósł się w swoim wystąpieniu do listu Naczelnej Rady Lekarskiej, która zaapelowała do senatorów by nie przyjmowali ustawy o zawodzie fizjoterapeuty w obecnym kształcie.

Według NRL, brak w ustawie o zawodzie fizjoterapeuty przepisów przewidujących nadzór lekarzy nad prowadzeniem fizjoterapii zagraża bezpieczeństwu pacjentów. NRL krytycznie odniosła się także do uznania zawodu fizjoterapeuty za zawód zaufania publicznego oraz do utworzenia samorządu zawodowego fizjoterapeutów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W odpowiedzi na stanowisko NRL, wiceminister powiedział w środę w Senacie, że „żyjąc w społeczeństwie postmodernistycznym w XXI wieku niemożliwe staje się dążenie do utrzymania XIX wiecznej struktury i filozofii systemu opieki zdrowotnej, gdzie prym wiedli wyłącznie lekarze i jedynie lekarzom przyznawano kompetencje nadzorcze, kierownicze, koordynujące i kreujące proces leczenia”.

Radziewicz-Winnicki dodał, że osoba, która ukończyła pełne szkolenie z zakresu fizjoterapii, uzyskała tytuł magistra fizjoterapii i nierzadko jest specjalistą wąskich, wciąż kształtujących się subdyscyplin fizjoterapeutycznych, posiada wykształcenie i kompetencje zawodowe wyższe od lekarzy którzy zajmują się inną dziedziną leczenia lub diagnostyki.

Wiceminister podkreślił, że ustawa chroni Polaków bo – jak przypomniał - w Polsce każdy przedsiębiorca może założyć działalność gospodarczą której celem będzie świadczenie usług z fizjoterapii. Dokumenty potwierdzające wykształcenie i kwalifikacje w zakresie fizjoterapii są wymagane jedynie przy podpisywaniu kontraktu z NFZ.

Według Radziewicza-Winnickiego jest symptomatyczne, że gdy tworzy się ustawę, która gwarantuje dostęp do wysoko wykwalifikowanych świadczeń fizjoterapeutycznych dla olbrzymiej grupy potrzebujących Polaków, to protestów nie zgłaszają pacjenci i środowiska chorych tylko korporacja zawodowa lekarzy.

Rekomendowany produkt: Samozatrudnienie - krok po kroku - wydanie specjalne (PDF)

„Jak to jest, że samorząd zawodowy lekarzy protestuje przeciwko uznaniu zawodu fizjoterapeuty jako samodzielnego zawodu? To tak jakby Izba uchwalała narodowe święto policjanta, a żołnierze protestowali, że nie powinni mieć narodowego święta” – stwierdził wiceminister.

Jak mówił, nie ma żadnych podstaw prawnych - poza złą wolą - by nie dostrzec, że poszczególne zawody medyczne, w tym zawód fizjoterapeuty, wyłoniły się na odrębną tożsamość zawodową, wypracowały swoją własną metodologie badań, własną tożsamość naukową oraz szereg towarzystw naukowych, instytucji, podręczników.

Wiceminister wskazywał, że w dobie wydłużania się życia społeczeństwa rola fizjoterapii, fizjoprofilaktyki i dostępu do wyedukowanych specjalistów jest kluczowa.

W zeszłym tygodniu Sejm uchwalił ustawę o zawodzie fizjoterapeuty. Przesądzono w niej, że zawód fizjoterapeuty jest samodzielnym zawodem medycznym. Ustawa reguluje powstanie samorządu fizjoterapeutów - do jego zadań należeć będzie m.in. sprawowanie pieczy nad należytym wykonywaniem zawodu i reprezentowanie fizjoterapeutów

W myśl regulacji wykonywanie zawodu fizjoterapeuty polega m.in. na diagnostyce funkcjonalnej pacjenta; kwalifikowaniu, planowaniu i prowadzeniu fizykoterapii oraz kinezyterapii, a także na dobieraniu do potrzeb pacjenta wyrobów medycznych.

Na mocy ustawy o zawodzie fizjoterapeuty powstać ma jawny rejestr pozwalający na identyfikację fizjoterapeuty i określenie jego kwalifikacji.

Regulacja przewiduje też m.in., że fizjoterapeuta ma prawo wglądu do dokumentacji medycznej pacjenta oraz do uzyskania od podmiotu udzielającego świadczeń zdrowotnych informacji o jego stanie zdrowia.

Poselski projekt, zgłoszony przez PSL, wpłynął w 2014 r. Do Sejmu trafił niedawno również obywatelski projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty; we wrześniu został skierowany do prac w komisji zdrowia. Własny projekt ustawy o zawodzie fizjoterapeuty opracowało także ministerstwo zdrowia, ale - jak informował PAP resort - nie został on wskazany jako projekt proponowany do procedowania w okresie do końca tej kadencji Sejmu.

Głosowanie nad ustawą planowane jest pod koniec posiedzenia Senatu.

Zadaj pytanie na FORUM

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA