REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki deregulacji zawodu księgowego

REKLAMA

REKLAMA

Skutki deregulacji zawodu księgowego poznamy dopiero za kilka lat. Mimo wszystko przedstawiciele biur rachunkowych negatywnie oceniają deregulację i chcą przywrócenia poprzednich rozwiązań.

Przedstawiciele biur rachunkowych nie są zadowoleni z deregulacji zawodu księgowego i chcą przywrócenia poprzednio obowiązujących ograniczeń, mimo że nie ma odczuwalnych zmian w branży - wynika z konferencji „Rok po deregulacji”.

REKLAMA

Autopromocja

W Dniu Księgowego, 9 czerwca, w Centrum Konferencyjnym Stadionu Narodowego w Warszawie odbyła się konferencja "Rok po deregulacji. Rynek usług księgowych po uwolnieniu zawodu".

Głównym punktem spotkania była debata księgowych na temat przyszłości branży i wpływu deregulacji na rynek usług księgowych, którą poprowadził Piotr Chęciński, dziennikarz stacji TVP Info.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Punktem wyjścia do dyskusji był raport z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego wśród przedstawicieli biur świadczących usługi księgowe oraz właścicieli i kierowników przedsiębiorstw sektora MŚP. Wynika z niego m.in., że zdaniem większości przedstawicieli biur rachunkowych deregulacja wpłynęła na obniżenie cen usług księgowych. Takiego zjawiska nie dostrzegają jednak przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W debacie wzięli udział przedstawiciele najważniejszych instytucji związanych z branżą finansową m.in. Franciszek Wala, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Robert Czuła, prezes Soneta Sp. z o.o, prof. dr hab. Zbigniew Luty, kierownik Katedry Rachunkowości Finansowej i Kontroli UE we Wrocławiu, prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych oraz Mariusz Korzeb z Komitetu Podatkowego Pracodawcy RP. Konferencję otworzyła Dorota Podedworna-Tarnowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Jak podkreślał podczas spotkania prezes Franciszek Wala, trudno w tej chwili mówić o skutkach wprowadzenia ustawy deregulacyjnej, a efekty będą widoczne za 3-4 lata. „Wtedy nowe biura sporządzą usługowo roczne sprawozdania finansowe, przeprowadzą rozliczenia podatkowe przez kilka lat i przejdą przez procedurę kontroli skarbowej” - dodał.

Porozmawiaj o tym na FORUM

Zdaniem Franciszka Wali, biura powinny inwestować w wiedzę pracowników, oprogramowanie informatyczne i rozwój technologiczny. „Przedsiębiorcy zaś mają narzędzia minimalizujące ryzyko i umożliwiające właściwy wybór biura rachunkowego - certyfikaty wydawane przez renomowane organizacje zawodowe” - zaznaczył.

Z przedstawionego podczas konferencji raportu wynika też, że technologia stanowi wsparcie dla komunikacji z biurem rachunkowym, ale przedsiębiorcy są niechętni współpracy z biurem rachunkowym tylko za pośrednictwem Internetu.

REKLAMA

„Standardem w biurach rachunkowych czy biurach doradztwa podatkowego jest wykorzystywanie narzędzi informatycznych, kluczowe jest jednak wdrażanie rozwiązań, które nie tylko pomogą w prowadzeniu rachunków, lecz również podniosą efektywność pracy biura oraz pomogą w uzyskaniu przewagi konkurencyjnej” - mówi Robert Czuła, prezes z Soneta Sp. z o.o, producent oprogramowania do zarządzania i księgowości enova365.

W jego opinii biura, poszukując specjalistycznego oprogramowania, powinny szczególnie zwracać uwagę na takie funkcje systemu, które gwarantują dwukierunkową komunikację z klientem. „Mam tu na myśli między innymi możliwość zdalnego przekazywania danych np. poprzez dedykowane pulpity” - podkreśla Robert Czuła.

Kobiety w kadrach i księgowości zarabiają więcej od mężczyzn

Istotę certyfikatów księgowych przedstawiła dr Teresa Cebrowska ze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Problematykę nowoczesnych narzędzi informatycznych przybliżyła zebranym Jadwiga Wojtas, dyrektor ds. produkcji i rozwoju systemu do zarządzania i księgowości enova365.

Kwestię promocji, tj. budowanie marki biura rachunkowego, omówił Jakub Cupiała z Agencji Reklamowej ArtGroup. Zasady budowania marki osobowej zaprezentował Michał Borkowski z Antal International. Na zakończenie spotkania Dorota Będziak, zastępca dyrektora Departamentu Rachunkowości w Ministerstwie Finansów, poinformowała o planach resortu na najbliższe miesiące.

Podczas konferencji przeprowadzono cykl wykładów „Jak się wyróżnić na tle konkurencji?”, poświęcony metodom promocji i autopromocji w sektorze finansowym. Poruszone zostały cztery zagadnienia: wiedza, technologia, reklama oraz kariera.

W dniu święta księgowych atrakcją dla uczestników spotkania był uroczysty tort autorstwa Marii Ożgi, finalistki II edycji programu MasterChef i autorki bloga kulinarnego "Księgowa w Kuchni".

Organizatorem konferencji był portal Księgowi Przyszłości, a partnerami głównymi Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz firma Soneta Sp. z o.o. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Gospodarki. Konferencji patronowali też Pracodawcy RP, Krajowa Izba Doradców Podatkowych oraz Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.

Partnerami wydarzenia byli Antal International, Agencja ArtGroup oraz Instytut Nauk Społeczno-Ekonomicznych, odpowiedzialny za zrealizowanie badania. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: stacja TVP Info, Polska Agencja Prasowa, Dziennik Gazeta Prawna, Infor.pl, Manager, Rachunkowość, Świat Księgowych, Controlling, Controlling i Rachunkowość Zarządcza oraz portale ERP-view.pl i Kariera w Finansach.

Raport można pobrać ze strony: www.ksiegowiprzyszlosci.pl.

Księgowy bez certyfikatu zagrożeniem dla przedsiębiorców

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Polska Agencja Prasowa S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treści zlecone przekazane do publikacji i oznaczone w serwisie jako "Centrum Prasowe”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA