REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki deregulacji zawodu księgowego

REKLAMA

Skutki deregulacji zawodu księgowego poznamy dopiero za kilka lat. Mimo wszystko przedstawiciele biur rachunkowych negatywnie oceniają deregulację i chcą przywrócenia poprzednich rozwiązań.

Przedstawiciele biur rachunkowych nie są zadowoleni z deregulacji zawodu księgowego i chcą przywrócenia poprzednio obowiązujących ograniczeń, mimo że nie ma odczuwalnych zmian w branży - wynika z konferencji „Rok po deregulacji”.

W Dniu Księgowego, 9 czerwca, w Centrum Konferencyjnym Stadionu Narodowego w Warszawie odbyła się konferencja "Rok po deregulacji. Rynek usług księgowych po uwolnieniu zawodu".

Głównym punktem spotkania była debata księgowych na temat przyszłości branży i wpływu deregulacji na rynek usług księgowych, którą poprowadził Piotr Chęciński, dziennikarz stacji TVP Info.

Polecamy: IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Punktem wyjścia do dyskusji był raport z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego wśród przedstawicieli biur świadczących usługi księgowe oraz właścicieli i kierowników przedsiębiorstw sektora MŚP. Wynika z niego m.in., że zdaniem większości przedstawicieli biur rachunkowych deregulacja wpłynęła na obniżenie cen usług księgowych. Takiego zjawiska nie dostrzegają jednak przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W debacie wzięli udział przedstawiciele najważniejszych instytucji związanych z branżą finansową m.in. Franciszek Wala, prezes Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, Robert Czuła, prezes Soneta Sp. z o.o, prof. dr hab. Zbigniew Luty, kierownik Katedry Rachunkowości Finansowej i Kontroli UE we Wrocławiu, prof. dr hab. Jadwiga Glumińska-Pawlic, przewodnicząca Krajowej Rady Doradców Podatkowych oraz Mariusz Korzeb z Komitetu Podatkowego Pracodawcy RP. Konferencję otworzyła Dorota Podedworna-Tarnowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów.

Jak podkreślał podczas spotkania prezes Franciszek Wala, trudno w tej chwili mówić o skutkach wprowadzenia ustawy deregulacyjnej, a efekty będą widoczne za 3-4 lata. „Wtedy nowe biura sporządzą usługowo roczne sprawozdania finansowe, przeprowadzą rozliczenia podatkowe przez kilka lat i przejdą przez procedurę kontroli skarbowej” - dodał.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Porozmawiaj o tym na FORUM

Zdaniem Franciszka Wali, biura powinny inwestować w wiedzę pracowników, oprogramowanie informatyczne i rozwój technologiczny. „Przedsiębiorcy zaś mają narzędzia minimalizujące ryzyko i umożliwiające właściwy wybór biura rachunkowego - certyfikaty wydawane przez renomowane organizacje zawodowe” - zaznaczył.

Autopromocja

Dokumentacja kadrowa 2023 ze wzorami dokumentów

Czy wiesz, gdzie przechowywać nowe dokumenty kadrowe, oraz jak prowadzić akta osobowe i dokumentację elektroniczną?

Dokumentacja kadrowa 2023 + wzory dokumentów online. Zasady prowadzenia i przechowywania

Z przedstawionego podczas konferencji raportu wynika też, że technologia stanowi wsparcie dla komunikacji z biurem rachunkowym, ale przedsiębiorcy są niechętni współpracy z biurem rachunkowym tylko za pośrednictwem Internetu.

„Standardem w biurach rachunkowych czy biurach doradztwa podatkowego jest wykorzystywanie narzędzi informatycznych, kluczowe jest jednak wdrażanie rozwiązań, które nie tylko pomogą w prowadzeniu rachunków, lecz również podniosą efektywność pracy biura oraz pomogą w uzyskaniu przewagi konkurencyjnej” - mówi Robert Czuła, prezes z Soneta Sp. z o.o, producent oprogramowania do zarządzania i księgowości enova365.

W jego opinii biura, poszukując specjalistycznego oprogramowania, powinny szczególnie zwracać uwagę na takie funkcje systemu, które gwarantują dwukierunkową komunikację z klientem. „Mam tu na myśli między innymi możliwość zdalnego przekazywania danych np. poprzez dedykowane pulpity” - podkreśla Robert Czuła.

Kobiety w kadrach i księgowości zarabiają więcej od mężczyzn

Istotę certyfikatów księgowych przedstawiła dr Teresa Cebrowska ze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce. Problematykę nowoczesnych narzędzi informatycznych przybliżyła zebranym Jadwiga Wojtas, dyrektor ds. produkcji i rozwoju systemu do zarządzania i księgowości enova365.

Kwestię promocji, tj. budowanie marki biura rachunkowego, omówił Jakub Cupiała z Agencji Reklamowej ArtGroup. Zasady budowania marki osobowej zaprezentował Michał Borkowski z Antal International. Na zakończenie spotkania Dorota Będziak, zastępca dyrektora Departamentu Rachunkowości w Ministerstwie Finansów, poinformowała o planach resortu na najbliższe miesiące.

Podczas konferencji przeprowadzono cykl wykładów „Jak się wyróżnić na tle konkurencji?”, poświęcony metodom promocji i autopromocji w sektorze finansowym. Poruszone zostały cztery zagadnienia: wiedza, technologia, reklama oraz kariera.

W dniu święta księgowych atrakcją dla uczestników spotkania był uroczysty tort autorstwa Marii Ożgi, finalistki II edycji programu MasterChef i autorki bloga kulinarnego "Księgowa w Kuchni".

Organizatorem konferencji był portal Księgowi Przyszłości, a partnerami głównymi Stowarzyszenie Księgowych w Polsce oraz firma Soneta Sp. z o.o. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęły Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Gospodarki. Konferencji patronowali też Pracodawcy RP, Krajowa Izba Doradców Podatkowych oraz Polskie Towarzystwo Ekonomiczne.

Partnerami wydarzenia byli Antal International, Agencja ArtGroup oraz Instytut Nauk Społeczno-Ekonomicznych, odpowiedzialny za zrealizowanie badania. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: stacja TVP Info, Polska Agencja Prasowa, Dziennik Gazeta Prawna, Infor.pl, Manager, Rachunkowość, Świat Księgowych, Controlling, Controlling i Rachunkowość Zarządcza oraz portale ERP-view.pl i Kariera w Finansach.

Raport można pobrać ze strony: www.ksiegowiprzyszlosci.pl.

Księgowy bez certyfikatu zagrożeniem dla przedsiębiorców

Źródło informacji: Centrum Prasowe PAP

Polska Agencja Prasowa S.A. nie ponosi odpowiedzialności za treści zlecone przekazane do publikacji i oznaczone w serwisie jako "Centrum Prasowe”

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Czy doradcy zawodowi są jeszcze potrzebni? Sztuczna inteligencja rekomenduje ścieżki kariery i pomaga w szukaniu pracy

    Ponad 60 proc. młodych ludzi w wieku 18–25 lat ma utrudniony dostęp do pracy z powodu braku niezbędnych informacji. Głównie z myślą o nich i osobach ze specjalnymi potrzebami, ale też wypalonych zawodowo i myślących o przebranżowieniu, powstała wykorzystująca zaawansowaną technologię AI platforma, oferująca bezpłatnie możliwość wykonania testu profilującego i udzielająca rekomendacji na temat kierunków kariery. Według danych Jobbli, osoby poniżej 25 lat chętnie wybrałyby pracę wywierającą pozytywny wpływ na środowisko. Aż połowa osób, które dopiero znalazły pierwszą pracę lub właśnie jej szukają obawia się, że w przyszłości w obowiązkach zastąpi ich sztuczna inteligencja. 

    Nowe kierunki zawodowe: Jakie branże rosną na rynku pracy

    Rynek pracy podlega nieustannym zmianom, które wynikają z rozwoju technologii, zmian społecznych i ekonomicznych. W miarę jak świat staje się coraz bardziej zglobalizowany i zautomatyzowany, pojawiają się nowe kierunki zawodowe, które przyciągają uwagę zarówno młodych adeptów kariery, jak i doświadczonych profesjonalistów. 

    Big Data

    Big Data, czyli Wielkie Dane, to termin, który zyskuje coraz większą popularność w dzisiejszym świecie cyfrowym. Ale co dokładnie oznacza ten tajemniczy termin i dlaczego jest tak ważny?

    Tydzień pracy trwa w Polsce 40,4 godz. Polacy na 2. miejscu w UE pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu

    W Polsce przeciętny tydzień pracy trwa 40,4 godziny. Polacy są na drugim miejscu w Unii Europejskiej pod względem liczby godzin przepracowanych w tygodniu – podał Eurostat.

    REKLAMA

    Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia

    Ochrona stosunku pracy nauczycieli a urlop dla poratowania zdrowia - to wbrew pozorom kontrowersyjne zagadnienie. Są dwie linie orzecznicze, które wskazują, na dwa różne podejścia. Jedno, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podlega szczególnej ochronie i nie jest możliwe wypowiedzenie mu w tym okresie umowy o pracę, drugie, że nauczycielowi na urlopie dla poratowania zdrowia można wypowiedzieć umowę o pracę, m.in. ze względu na zmiany organizacyjne w szkole.

    16 języków Europy. Miłość, sport, biznes. O czym najczęściej rozmawia się w poszczególnych krajach Starego Kontynentu?

    Analiza słownictwa, tweetów i wyszukiwania w Google, obejmująca 16 języków europejskich, wyłoniła najbardziej interesujące tematy dla poszczególnych kultur. Dzięki badaniu Preply wiemy już, które narody najlepiej wyrażają konkretne emocje i jakie podejmują tematy, kto najczęściej rozmawia o jedzeniu i które słownictwo uważane jest za najbardziej „stylowe”.

    Praca cudzoziemców. Zezwolenie na pracę typu A – jaki obowiązek ma pracodawca

    Zezwolenie na pracę typu A legalizuje pracę cudzoziemców, którzy nie są zwolnieni z obowiązku posiadania zezwolenia, w Polsce. Pracodawca powinien pamiętać o obowiązkach, które na nim spoczywają po uzyskaniu dokumentu. Jednym z nich jest przekazanie zezwolenia cudzoziemcowi. W ilu egzemplarzach i w jakiej formie? Odpowiadamy. 

    Renty rodzinne. Uczniowie i studenci muszą złożyć do ZUS-u zaświadczenia ze szkoły

    Uczniowie otrzymujący rentę rodzinną po zmarłym rodzicu, którzy ukończyli 16. rok życia, mają obowiązek dostarczyć do ZUS-u zaświadczenie ze szkoły, że dalej się uczą. Wraz z zaświadczeniem muszą złożyć wniosek o dalszą wypłatę renty. W przeciwnym razie stracą świadczenie. Taki obowiązek spoczywa również na studentach – przypomina ZUS.

    REKLAMA

    Absencja pracowników. Główne wyzwanie kadrowe dla niemal 40 proc. przedsiębiorców

    Wysoka absencja pracowników stanowi największe wyzwanie kadrowe dla 39 proc. managerów i pracowników HR reprezentujących duże przedsiębiorstwa oraz 37 proc. przedstawicieli średnich firm w Polsce – wynika z badania zrealizowanego przez ICAN Institute na zlecenie VanityStyle. Z jakimi jeszcze problemami pracowniczymi mierzą się polscy przedsiębiorcy? 

    Rynek pracy po pandemii: Wyzwania i szanse dla poszukujących pracy

    Pandemia COVID-19 bez wątpienia zmieniła krajobraz rynku pracy na całym świecie. Zawierała ze sobą zarówno nieoczekiwane wyzwania, jak i nieznane wcześniej możliwości dla osób poszukujących pracy. 

    REKLAMA