REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Termin złożenia wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego zgodny z konstytucją

REKLAMA

REKLAMA

Termin do złożenia wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego jest zgodny z konstytucją. Trybunał Konstytucyjny wydał w tym przedmiocie wyrok z dnia 24 marca 2015 r. o sygn. akt. P 42/13.

Za zgodne z ustawą zasadniczą uznał we wtorek Trybunał Konstytucyjny przepisy rozporządzenia określające terminy złożenia wniosku o wypłatę zasiłku macierzyńskiego. Jak wskazał TK, przepisy te precyzują jedynie to, co wynika z ustawy.

REKLAMA

Autopromocja

TK zajął się sprawą w związku z dwoma pytaniami sądów rejonowych: w Gliwicach i dla Warszawy Pragi-Północ. Oba pytania dotyczyły podobnych spraw - odwołań od odmów przyznania zasiłków z powodu niedochowania przewidzianych w rozporządzeniu terminów na złożenie wniosku o przyznanie takiego zasiłku przez osoby niebędące pracownikami.

Chodzi o osoby, które nie mają prawa do urlopów macierzyńskich ani ojcowskich, ponieważ nie są zatrudnione na podstawie umowy o pracę, jednak opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe, w związku z czym przysługuje im zasiłek macierzyński przez analogiczny okres jak pracownikom w czasie urlopów.

Kiedy złożyć wniosek o urlop macierzyński?

Pytanie dotyczyło tego, czy można składać wniosek o zasiłek macierzyński po okresie, którego formalnie ma ten zasiłek dotyczyć.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Rozporządzenie MPiPS w sprawie określenia dowodów stanowiących podstawę przyznania tych zasiłków stanowi, że takim dowodem jest m.in. wniosek złożony płatnikowi zasiłku "przed terminem rozpoczęcia korzystania z tego zasiłku". Tymczasem w jednej ze spraw, których dotyczyło pytanie sądów, wniosek o wypłatę zasiłku za okres z grudnia 2012 r. został złożony w marcu 2013 r.

W związku z tym sądy, które sformułowały pytania do TK, zwróciły się o rozstrzygnięcie problemu, czy minister, wprowadzając rozporządzeniem taki przepis w odniesieniu do osób, które nie są pracownikami, nie wykroczył poza kompetencje zawarte w ustawie.

Trybunał wskazał, że zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, zasiłek macierzyński przysługuje w trakcie okresu zasiłkowego, którym jest - w przypadku osób nie będących pracownikami – okres równoważny urlopowi macierzyńskiemu. "Okres ten ma przy tym korespondować zasadniczo z okresem faktycznego korzystania z zasiłku przez wnioskodawców" - dodał TK.

Porozmawiaj o tym na FORUM

REKLAMA

"W odniesieniu do wszystkich świadczeniobiorców termin końcowy na złożenie wniosku o przyznanie i wypłatę zasiłku musi przypadać najpóźniej w przededniu rozpoczęcia okresu, przez który zasiłek ów ma przysługiwać. Przepisy ustawy zasiłkowej nie różnicują w tej mierze sytuacji ubezpieczonych w zależności od tego, czy są, czy też nie są pracownikami" - zaznaczył Trybunał.

Jak argumentował TK "skoro najpóźniejszy z możliwych do ustalenia terminów na złożenie wniosku o przyznanie i wypłatę zasiłku macierzyńskiego wynika z ustawy, to zaskarżone przepisy rozporządzenia, wskazując jako graniczny w tym względzie ów najpóźniejszy termin, nie wprowadziły żadnej normatywnej nowości, a jedynie doprecyzowały to, co wyraził - choć nie wprost - ustawodawca".

Z uwagi na przedmiot i zakres zaskarżenia - jak zaznaczono w komunikacie po wyroku - TK zajmował się wyłącznie kontrolą zgodności zakwestionowanych fragmentów rozporządzenia z przepisem ustawy upoważniającym do jego wydania. "Trybunał nie badał natomiast przepisów ustawy regulujących zasiłek macierzyński. Dla rozstrzygnięcia sprawy istotne znaczenie miała bowiem jedynie instytucja tego zasiłku w kształcie nadanym przez ustawodawcę" - dodano w komunikacie.

Więcej informacji: Termin do złożenia wniosku o zasiłek macierzyński - wyrok TK

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Komunikat ZUS: Zmiana zasad doręczania pism do klientów

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje o zmianach w zakresie doręczania pism do klientów.

Tajny raport ZUS niepublikowany od czerwca: Polakom grozi emerytalne ubóstwo

O co chodzi z tajnym raportem ZUS? Powstał na zlecenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Podobno wynika z niego, że wielu Polakom grozi emerytalne ubóstwo, a obecny system sprzyja patologiom rynku pracy, np. fikcyjnemu zatrudnieniu.

Trzynastka: Ile trzeba przepracować? Kiedy trzynastka nie przysługuje?

Trzynastka – jak potocznie nazywa się dodatkowe wynagrodzenie roczne – wypłacana jest pracownikom budżetówki. Warunkiem nabycia prawa do trzynastki jest przepracowanie u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Mimo spełnienia tego warunku pracownik może stracić prawo do dodatkowego wynagrodzenia. Kiedy to może nastąpić?

Raty ZUS – wniosek, dokumenty i uzasadnienie [Poradnik]

Wiele przedsiębiorców ma długi w ZUS. Zakład pomaga w spłacaniu należności z tytułu składek na kilka sposobów. Jednym z nich jest rozłożenie długu na raty za pomocą tzw. układy ratalnego. Można też wnioskować o odroczenie terminu płatności składek.

REKLAMA

ZUS wysyła deklaracje podatkowe PIT za 2024 r.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaczął wysyłać deklaracje podatkowe PIT-40A, PIT-11A, PIT-11 za 2024 r. Deklaracje trafią do wszystkich, którzy w zeszłym roku otrzymali z ZUS świadczenia z ubezpieczeń społecznych, np. renty, emerytury, zasiłki. Do końca lutego 2025 r. zostanie wysłanych ponad 10 mln formularzy.

Czy dług w ZUSie się przedawnia? [Terminy]

Należności z tytułu składek ZUS ulegają przedawnieniu. Po ilu latach przedawnia się dług w ZUS? Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych reguluje kilka wyjątków od ogólnej zasady przedawniania się składek. Kiedy bieg terminu przedawnienia ulega zawieszeniu?

Czy w zadaniowym czasie pracy pracownik może pracować w godzinach nadliczbowych?

System zadaniowego czasu pracy umożliwia pracownikowi podejmowanie samodzielnej decyzji o czasie wykonywania pracy. Pracownik jest bowiem rozliczany z wykonywanych zadań, a nie z godzin pracy. Czy oznacza to, że pracownik nie będzie pracował w nadgodzinach?

Przy jakiej temperaturze można odmówić pracy? [BHP]

Przy jakiej temperaturze pracownik może odmówić wykonywania pracy? Jakie przepisy regulują kwestie wysokości temperatury w pracy? Czy wobec pracownika, który odmówił wykonywania pracy z powodu zbyt niskiej temperatury można wyciągnąć negatywne konsekwencje?

REKLAMA

Senior+ i maksymalnie 2333 zł. W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończyły 50. rok życia, a nie ukończyły 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni)

Co zyskają pracownicy a co pracodawcy? W 2025 r. ma wejść dofinansowanie do wynagrodzenia dla osób, które ukończył 50. rok życia, a nie ukończył 60 lat (kobiety) lub 65 lat (mężczyźni). Ma być zawierana specjalna umowa na dofinansowanie wynagrodzenia, ale z kim i co ma zawierać? To będą rewolucyjne zmiany na polskim rynku pracy, bo zmieniają się przepisy po 21 latach.

Niedziela handlowa 2025 [Kalendarz]

Niedziela handlowa w 2025 roku wypada aż 8 razy. Dodana została dodatkowa niedziela handlowa w grudniu 2025 roku. Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa? Oto kalendarz niedziel handlowych na 2025 rok.

REKLAMA