Niższe wynagrodzenie chorobowe sędziów i prokuratorów oraz krótsza procedura obsadzania wolnych miejsc uchwalone przez Sejm
REKLAMA
Obniżenie wynagrodzenia chorobowego
Posłowie uchwalili nowelizację ustawy o prokuraturze, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym. Ustawa wprowadza zasadę, że wynagrodzenie przysługujące prokuratorom, sędziom sądów powszechnych i Sądu Najwyższego przebywającym na zwolnieniu lekarskim ulega obniżeniu ze 100 proc. na 80 proc. za czas przebywania na zwolnieniu. Zmiany obejmą także sędziów: sądów wojskowych, wojewódzkich sądów administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także asesorów prokuratury.
REKLAMA
Obniżone wynagrodzenie będzie mogło być wypłacane maksymalnie przez rok zwolnienia lekarskiego. Po rocznej nieobecności związanej z chorobą – zgodnie z obowiązującymi przepisami – sędzia lub prokurator może przejść lub być przeniesiony w stan spoczynku.
Zobacz również serwis: Zasiłki i inne świadczenia
Prawo do wynagrodzenia w wysokości 100%
Jednocześnie ustawa wskazuje okoliczności, w których prokuratorzy i sędziowie przebywający na zwolnieniu lekarskim zachowają prawo do 100 proc. wynagrodzenia. Dotyczy to np. nieobecności z powodu wypadku przy pracy albo w drodze do pracy lub z pracy oraz choroby powstałej w związku z szczególnymi właściwościami lub warunkami wykonywania czynności prokuratora lub sędziego. O tym, czy choroba powstała w związku z wykonywaniem czynności prokuratora lub sędziego ma rozstrzygać lekarz orzecznik ZUS.
Ustawa trafi teraz do Senatu.
Skrócenie procedury powoływania kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie
Izba uchwaliła również nowelizację ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ustawa zakłada skrócenie procedury powoływania kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie. W efekcie proponowane zmiany mają zlikwidować nierównomierne obciążenie sędziów orzekających w sądach, w których wolne stanowiska pozostają nieobsadzone przez dłuższy czas.
Polecamy także: Niższy zasiłek chorobowy dla mundurowych uchwalony przez Sejm
Obsadzanie wolnych stanowisk - czas
Obecnie obsadzanie wolnego stanowiska sędziowskiego trwa ponad rok (ok. 400 dni). Przyjęte zmiany spowodują, że procedura będzie trwać ok. 200 dni m.in. dzięki skróceniu jej poszczególnych etapów takich jak: złożenie wniosku o obwieszczenie wolnego stanowiska, publikacja w Monitorze Polskim informacji o wolnym stanowisku, prezentacja ministrowi sprawiedliwości wniosku kandydata.
System teleinformatyczny
Usprawniony ma być także obieg dokumentów dzięki wykorzystaniu systemu teleinformatycznemu. Ustawa zakłada, że kandydaci do objęcia stanowiska sędziego będą zakładać konta w systemie teleinformatycznym, obsługującym to postępowanie (z wyjątkiem kandydatów na sędziów sądów wojskowych oraz administracyjnych). W systemie znajdą się wszystkie informacje i dokumenty niezbędne w toku postępowania nominacyjnego.
Ustawą, która ma zacząć obowiązywać od 1 października 2014 r. zajmie się teraz Senat.
Zadaj pytanie: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat