Raport płacowy - zarobki Polaków rosną
REKLAMA
Pensje Polaków w ubiegłym roku wzrosły w stosunku do 2011 roku o około 3,5 procent. Ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Marcin Nowacki wyjaśnia, że najwięcej zarabiają prezesi i członkowie zarządów spółek notowanych na giełdzie. Ich dochody sięgają średnio ponad 1,2 miliona złotych rocznie. Mniej, w granicach ponad 20 tysięcy złotych miesięcznie zarabiają niektórzy prezesi spółek skarbu państwa, których obowiązuje tak zwana „ustawa kominowa”. Zarobki polskich prezesów są około 3 razy mniejsze niż ich odpowiedników z zachodniej Europy i zza oceanu.
REKLAMA
Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie
Marcin Nowacki przypomina, że wydajność pracy w Polsce sięga ponad 66 procent średniej w Unii Europejskiej. Płace tymczasem wynoszą około 30 procent tych w krajach starej Europy. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy powinni podnieść płace o 100 procent, żeby dobić do średniej UE. W opinii Marcina Nowackiego ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców polskie firmy muszą postawić na wzrost wydajności oraz innowacyjność. Tylko wówczas ich pracownicy będą mogli więcej zarabiać.
Zdaniem eksperta sektor publiczny w naszym kraju jest przepłacony. Przedstawiciel ZPP przypomina, że średnie wynagrodzenie w sektorze publicznym wynosi około 4,5 tysiąca złotych, a w sektorze prywatnym jest o około 1 tysiąc złotych mniejsze. Marcin Nowacki zwraca uwagę, że administracja publiczna nie podlega konkurencji podobnie jak inne branże gospodarki.
Najwięcej zarabiają mieszkańcy województwa mazowieckiego (21,5 procent więcej niż średnia w kraju), a najniższe wynagrodzenia odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim (13,6 procent mniej niż średnia w kraju). Gdy w zestawieniu nie uwzględni się miast wojewódzkich, wówczas pozycję lidera zajmuje województwo pomorskie.
Zadaj pytanie na: Forum Kadry
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat