REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Raport płacowy - zarobki Polaków rosną

REKLAMA

Rt płacowy przygotowany dla Związku Przedsiębiorców i Pracodawców wskazuje, iż zarobki Polaków rosną. Statystyczny Polak, nie uwzględniając inflacji, zarabia o 65 proc. więcej niż 10 lat temu.

Pensje Polaków w ubiegłym roku wzrosły w stosunku do 2011 roku o około 3,5 procent. Ekspert Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Marcin Nowacki wyjaśnia, że najwięcej zarabiają prezesi i członkowie zarządów spółek notowanych na giełdzie. Ich dochody sięgają średnio ponad 1,2 miliona złotych rocznie. Mniej, w granicach ponad 20 tysięcy złotych miesięcznie zarabiają niektórzy prezesi spółek skarbu państwa, których obowiązuje tak zwana „ustawa kominowa”. Zarobki polskich prezesów są około 3 razy mniejsze niż ich odpowiedników z zachodniej Europy i zza oceanu.

REKLAMA

Autopromocja

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Marcin Nowacki przypomina, że wydajność pracy w Polsce sięga ponad 66 procent średniej w Unii Europejskiej. Płace tymczasem wynoszą około 30 procent tych w krajach starej Europy. Nie oznacza to, że przedsiębiorcy powinni podnieść płace o 100 procent, żeby dobić do średniej UE. W opinii Marcina Nowackiego ze Związku Przedsiębiorców i Pracodawców polskie firmy muszą postawić na wzrost wydajności oraz innowacyjność. Tylko wówczas ich pracownicy będą mogli więcej zarabiać.

Zdaniem eksperta sektor publiczny w naszym kraju jest przepłacony. Przedstawiciel ZPP przypomina, że średnie wynagrodzenie w sektorze publicznym wynosi około 4,5 tysiąca złotych, a w sektorze prywatnym jest o około 1 tysiąc złotych mniejsze. Marcin Nowacki zwraca uwagę, że administracja publiczna nie podlega konkurencji podobnie jak inne branże gospodarki.

Najwięcej zarabiają mieszkańcy województwa mazowieckiego (21,5 procent więcej niż średnia w kraju), a najniższe wynagrodzenia odnotowano w województwie warmińsko-mazurskim (13,6 procent mniej niż średnia w kraju). Gdy w zestawieniu nie uwzględni się miast wojewódzkich, wówczas pozycję lidera zajmuje województwo pomorskie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: IAR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Święta w 2025 r. przypadające w sobotę. Kiedy pracownik otrzyma dzień wolny za święto w sobotę?

Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w dniu innym niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Czy oznacza to, że za święto przypadające w sobotę należy udzielić innego dnia wolnego od pracy? Czy w 2025 r. będą święta w sobotę?

Opieka 75+: MRPiPS zapewnia, że program będzie kontynuowany w 2025 r.

Program „Opieka 75+” w 2025 r. będzie kontynuowany – zapewnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Celem programu jest zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób w wieku 75 lat i więcej. Planowane jest doprecyzowanie niektórych założeń programu.

Cyfryzacja HR: E-podpis ułatwia dostosowanie się do nowych przepisów

Od 1 stycznia 2025 r. zmieni się minimalne wynagrodzenie za pracę. Dla działów HR oznacza to konieczność podpisania w krótkim czasie wielu aneksów do umów o pracę. Najnowsze badania przeprowadzone przez KIR pokazują, że e-podpis może znacząco usprawnić pracę kadrowców.

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa?

Czy 1 grudnia to niedziela handlowa? Czy w najbliższą niedzielę zrobimy zakupy? 

REKLAMA

Zakaz handlu w niedziele: Czy będzie trzecia niedziela handlowa w grudniu? Jest zapowiedź złożenia poprawki w Senacie

Od 2025 roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy dla wszystkich pracowników. Jednak dla pracowników handlu trzy niedziele poprzedzające Boże Narodzenie mają być dniami roboczymi. Czy będzie poprawka do nowelizacji wprowadzającej dzień wolny w Wigilię?

Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Znowu przesunięto okres, od którego wsparcie będzie obowiązywać

W Sejmie trwają prace nad projektem nowelizacji ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zmiana ma dotyczyć podwyższenia wysokości miesięcznego dofinansowania do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego.

Nie mam już urlopu, a potrzebuję wziąć wolne. Co zrobić?

Zbliża się koniec roku kalendarzowego. Niektórzy pracownicy nie mają już urlopu wypoczynkowego. Co mogą zrobić w sytuacji, gdy potrzebują wziąć wolne od pracy? Podpowiadamy kilka rozwiązań z Kodeksu pracy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Wydłużony urlop macierzyński dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz hospitalizowanych

27 listopada 2024 r. Sejm znowelizował Kodeks pracy. Nowelizacja wydłuży urlop macierzyński rodzicom wcześniaków oraz dzieci wymagających hospitalizacji po urodzeniu. Prawo do urlopu będą mieli także prawni opiekunowie, rodzice zastępczy czy adopcyjni.

REKLAMA

Raport: 75 proc. działów HR wykorzystuje sztuczną inteligencję co najmniej raz w tygodniu

Raport: 75 proc. działów HR w firmach deklaruje, że korzysta z generatywnej sztucznej inteligencji co najmniej raz w tygodniu. Rosnące zainteresowanie AI wśród menedżerów i pracowników odpowiedzialnych za zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko specyfika amerykańskiego rynku. Badania przeprowadzone w Polsce wskazują na podobny trend.

14 zasad prawa pracy [LISTA]. Jeśli pracujesz lub zatrudniasz, musisz znać je wszystkie

Prawo pracy to przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych, które określają przede wszystkim prawa i obowiązki pracowników i pracodawców. Jako pracownik lub pracodawca musisz znać 14 podstawowych zasad prawa pracy uregulowanych w Kodeksie pracy. Oto lista.

REKLAMA