reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Elastyczny czas pracy przyjęty

Elastyczny czas pracy przyjęty

Elastyczny czas pracy został przyjęty przez Komisję Nadzwyczajną ds. zmian w kodyfikacjach.

Przyjęty przez posłów projekt jest zgodny z rozwiązaniami zaproponowanymi przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz posła Adama Szejnfelda. Projekt ostatecznie reguluje kwestię 12-miesięcznych okresów rozliczeniowych, ruchomego czasu pracy oraz odpracowywania zwolnień od pracy.

Na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej przegłosowano poprawkę odnoszącą się do sytuacji, w których pracodawca nie będzie miał obowiązku tworzenia rozkładów czasu pracy – podkreśla ekspert Pracodawców RP Wioletta Żukowska. Dotyczyłoby to przypadków, kiedy takie harmonogramy wynikałyby z przepisów prawa pracy, umowy o pracę oraz pracy w systemie zadaniowym. – Takie rozwiązanie jest odpowiedzią na zgłaszane postulaty związane z ograniczeniami obowiązków biurokratycznych po stronie pracodawców i wprowadzenia ułatwień w funkcjonowaniu firm, w szczególności z sektora MŚP. Dlatego też z zadowoleniem przyjmujemy tego rodzaju modyfikację przepisów – mówi Żukowska.

Zobacz również: Ruchomy czas pracy

Kolejnym nowym rozwiązaniem w Kodeksie pracy będzie zaproponowana przez posła Szejnfelda regulacja, dotycząca odpracowywania zwolnień od pracy na załatwienie spraw osobistych. Zgodnie z przyjętą propozycją pracownik będzie musiał złożyć pisemny wniosek o udzielenie wolnego w trakcie pracy, a jego odpracowanie nie będzie traktowane jako praca w godzinach nadliczbowych. – To racjonalne i zasadne rozwiązanie. Regulowanie tej kwestii w Kodeksie pracy pozwoli uniknąć zdarzających się obecnie w takich sytuacjach wątpliwości – komentuje ekspert Pracodawców RP.

Aktualnie projekt czeka na drugie czytanie w Sejmie. – Liczymy na to, że szybko przejdzie on całą ścieżkę legislacyjną. Zdajemy sobie sprawę z tego, że wiele problematycznych zagadnień dotyczących czasu pracy wymaga uregulowania, jednak ze względu na spowolnienie gospodarcze i obecną sytuację na rynku pracy potrzebne są rozwiązania, które ułatwią utrzymanie i tworzenie miejsc pracy. Równocześnie deklarujemy gotowość do dalszych negocjacji na temat propozycji zmian w przepisach działu VI Kodeksu pracy – kończą eksperci organizacji.

Przyjęty przez posłów projekt został wypracowany w ramach Podkomisji stałej ds. nowelizacji k.p. oraz k.p.a.

Źródło: Pracodawcy RP

reklama

Czytaj także

Źródło:

Własne
ZFŚS 2020. Komentarz55.20 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka AKS

Kancelaria zajmuje się prowadzeniem spraw zarówno klientów indywidualnych, jak i korporacyjnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama