REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ustawa o weteranach wchodzi w życie 30 marca

REKLAMA

Ustawa o weteranach działań poza granicami państwa, przyznająca osobom, które służyły na misjach zagranicznych, m.in. dodatki do rent i emerytur, ulgi na przejazdy komunikacją, dopłaty do nauki oraz bezpłatną pomoc psychologiczną, wchodzi w życie 30 marca.

Wiceszef MON Czesław Mroczek, odpowiedzialny w resorcie za sprawy społeczne, uważa, że wejście ustawy w życie to ważne wydarzenie. "W sposób oficjalny ustawa wprowadza instytucję opieki, pomocy weteranom. Nadaje status weterana wszystkim osobom, które uczestniczyły w misjach zagranicznych. Wprowadza formę pomocy materialnej, również świadczenia honorowe" - powiedział Mroczek.

Autopromocja

Dla MON wejście ustawy w życie to finał procesu przygotowywania systemowych zasad opieki nad uczestnikami misji zagranicznych, których od lat 50. XX wieku było (łącznie z przedstawicielami służb innych niż wojsko) ok. 100 tys.

Ustawa, uchwalona w sierpniu 2011 r., wskazuje dwie grupy - weteranów i weteranów poszkodowanych. Status weterana będzie mógł uzyskać każdy, kto nieprzerwanie przez co najmniej 60 dni brał udział w misji pokojowej lub stabilizacyjnej, był członkiem kontyngentu policyjnego, wykonywał zadania ochronne BOR albo służył w ramach "zapewniania bezpieczeństwa państwa"; zawodowym strażakom status weterana przysługuje natomiast za co najmniej 60 dni łącznej służby w grupach ratowniczych.

Z kolei status weterana poszkodowanego może zostać nadany temu weteranowi, który doznał uszczerbku na zdrowiu, bo w czasie misji zachorował lub miał wypadek; ustawa za rany odniesione w wypadku uznaje też te powstałe wskutek zamachu lub walki z przeciwnikiem.

MSW o reformie emerytur mundurowych >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Uprawnienia wynikające z ustawy o weteranach przysługują osobom skierowanym za granicę przez wojsko, służby mundurowe MSW (policję, Straż Graniczną, Biuro Ochrony Rządu i Państwową Straż Pożarną) oraz służby specjalne (Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Służbę Wywiadu Wojskowego, Agencję Bezpieczeństwa Wojskowego i Agencję Wywiadu).

Status weterana lub weterana poszkodowanego będzie można otrzymać na własny wniosek złożony do szefa MON, MSW lub ABW. Do pisma należy dołączyć dokument potwierdzający służbę za granicą (wydany np. przez dowódcę jednostki) oraz zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego. Weteranem nie może bowiem zostać osoba skazana za przestępstwo umyślne popełnione w związku ze służbą na misji albo przestępstwo przeciwko Rzeczpospolitej Polskiej (np. szpiegostwo albo znieważenie prezydenta lub symboli państwowych). Osoby ubiegające się o status weterana poszkodowanego muszą dodatkowo złożyć dokumenty poświadczające uszczerbek na zdrowiu. Wszyscy weterani mają otrzymać legitymacje potwierdzające ich status.


Weteranom i weteranom poszkodowanym, a także ich najbliższym, ustawa daje prawo do bezpłatnej pomocy psychologicznej poza kolejnością w placówkach podległych np. MON i MSW. Każdy weteran będzie też mógł zostać umieszczony w Domu Weterana w Lądku Zdroju.

Weteranom poszkodowanym przysługuje pomoc finansowa na naukę od etapu szkoły ponadgimnazjalnej (w przypadku żołnierzy) lub studiów (pozostali weterani). Rocznie na ten cel będzie można otrzymać maksymalnie czterokrotność najniższej emerytury (ta wynosi obecnie ok. 800 zł). Pomoc będzie musiała zostać zwrócona, jeśli weteran nie ukończy nauki.

Weteranom poszkodowanym, którzy otrzymują rentę inwalidzką, ustawa przyznaje ulgi na przejazdy komunikacją miejską (50 proc.) oraz koleją i autobusami (37 proc.). Poszkodowani weterani żołnierze i funkcjonariusze ABW i AW, a także wszyscy weterani z wojska i tych służb, którzy skończyli 65 lat, będą mogli otrzymać zapomogi.

Weterani poszkodowani, którzy pobierają emeryturę lub rentę inwalidzką, na swój wniosek mogą otrzymać dodatek weterana poszkodowanego. Może on wynieść maksymalnie 80 proc. najniższej emerytury, w zależności od uszczerbku na zdrowiu doznanego na misji.

Ustawa przewiduje też szereg honorowych uprawnień dla weteranów. Poszkodowanym żołnierzom będzie można przyznać odznakę "Za Rany i Kontuzje", a wszystkim weteranom ze służb mundurowych i specjalnych - odznaki honorowe za zasługi. Wszystkim weteranom-żołnierzom w rezerwie lub stanie spoczynku ustawa przyznaje prawo noszenia munduru, a ci żołnierze poszkodowani na misjach, których zwolniono ze służby, raz mogą otrzymać mundur wyjściowy. Jeżeli weteran lub weteran poszkodowany zostanie zaproszony na uroczystości organizowane np. przez MON, maksymalnie dwa razy w roku będzie mu przysługiwał zwrot kosztów przejazdu i zakwaterowania. Zmarłym weteranom i weteranom poszkodowanym, na wniosek rodziny, będzie przysługiwała asysta honorowa podczas pogrzebu w kraju. Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych 29 maja w Polsce będzie Dniem Weterana Działań poza Granicami Państwa.

Aktualnie trwa proces przygotowywania rozporządzeń wykonawczych - w ustawie jest 21 takich delegacji, w tym 12 skierowanych do ministerstwa obrony. Do połowy marca w Dzienniku Ustaw ogłoszono trzy wydane przez MON rozporządzenia, zaś w piątek resort poinformował o podpisaniu kolejnego przez ministra Tomasza Siemoniaka. Wiceminister Mroczek powiedział PAP, że gotowe są dwa kolejne rozporządzenia, zaś pozostałe sześć, dotyczące zagadnień zdrowotnych, są w trakcie konsultacji. "Założenie ministra Siemoniaka i moje jest takie, że do końca marca zdążymy" - podkreślił Mroczek.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA