Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy praca w opiece w Niemczech się opłaca?

 • Artykuł sponsorowany
praca
praca
fot. materiały prasowe

Na pytanie, czy praca w opiece w Niemczech jest finansowo opłacalnym zajęciem odpowiedzieć można jednym słowem – tak. Wymaga to jednak wyjaśnienia, gdyż na pewno nie jest tak, że branża opiekuńcza u naszych zachodnich sąsiadów jest jedyną zapewniającą zadowalające wynagrodzenie. Pozytywna odpowiedź na powyższe pytanie wynika z kilku kwestii. Wyjaśniamy je poniżej.

Ile zarabia się na opiece w Niemczech?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy opieka nad osobami starszymi w Niemczech się opłaca, wypada zacząć od określenia średnich zarobków opiekunek i opiekunów. Nie jest to jednak takie proste, gdyż wynagrodzenia w branży opiekuńczej są uzależnione od wielu czynników, takich jak doświadczenie, umiejętności, poziom znajomości języka niemieckiego i warunki pracy, w tym przede wszystkim stan zdrowia podopiecznego i wynikające z tego obowiązki. Ogólnie rzecz biorąc, średnie zarobki opiekunek osób starszych w Niemczech wahają się pomiędzy 1500 a 2200 euro netto miesięcznie. Warto także zwrócić uwagę na ewentualne dodatkowe korzyści finansowe, które mogą wpływać na całkowitą wartość wynagrodzenia, czyli na dodatkowe premie i bonusy. W branży opiekuńczej standardem jest bowiem przyznawanie premii osobom decydującym się na pracę w newralgicznych okresach roku – w trakcie wakacji, świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku oraz Wielkanocy. Funkcjonują także bonusy za polecenie do pracy innej osoby oraz dalsze ciekawe możliwości dodatkowej gratyfikacji.

Wracając do pytania o opłacalność pracy w opiece, możemy przyjąć, że opiekunka zarabia nie mniej niż 1500 euro netto miesięcznie, czyli (stosując średni kurs euro za roku 2022, podany przez NBP, tj. 4,6872 zł) minimalnie 7 030,80 zł na rękę! Jest to znacznie więcej, niż średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw za 2022 roku, które wyniosło 6346,15 zł brutto, czyli przed potrąceniem podatków i składek. A na marginesie wspomnieć trzeba, że średnie wynagrodzenie nie jest najlepszym wskaźnikiem, gdyż bierze pod uwagę jedynie firmy zatrudniające ponad 10 osób, a więc pomija blisko 95% firm w Polsce…

Co więcej, od podanego wynagrodzenia „na rękę” nie odlicza się kosztów zamieszkania ani wyżywienia, a opiekunka mieszka wspólnie z podopiecznym i wspólnie z nim spożywa posiłki. Tym samym, jeśli chce, może nie ponosić żadnych kosztów utrzymania w Niemczech, czyli 100% zarobionej kwoty wydać dopiero po powrocie do Polski.

Zastanawiając się nad tym, czy praca w opiece w Niemczech jest zajęciem opłacalnym warto także porównać zarobki opiekunek z osobami, które podejmują taką lub podobną pracę w Polsce. W naszym kraju nie jest jeszcze rozbudowany rynek tzw. opieki domowej (czyli z zamieszkaniem), więc tutaj trudno podać wiarygodne dane. Mamy jednak szereg osób, które świadczą usługi pomocowe na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych w formie dochodzącej lub stacjonarnie – w domach opieki czy hospicjach. W ich przypadku wynagrodzenie zwykle oscyluje wokół minimalnego wynagrodzenia, które w 2022 roku wynosiło 3010,00 zł brutto (przed potrąceniem podatków i składek).

Czy praca opiekunki jest trudna?

Jesteśmy przekonani, że po podaniu powyższych liczb zdecydowana większość czytelników zgodzi się ze stwierdzeniem, że praca w opiece w Niemczech jest opłacalna. Choć oczywiście pisząc o niej nie możemy zapominać o poziomie jej trudności oraz wyrzeczeniach, które za sobą pociąga.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poziomu trudności pracy w opiece nie da się określić podając liczby czy statystyki. Dużo zależy tutaj od:

 • indywidualnych cech charakteru danej opiekunki;
 • sytuacji na miejscu pracy.

Zacznijmy od cech charakteru opiekunki. Każdy z nas ma inne predyspozycje psychiczne i fizyczne. Są takie osoby, które wybierając pracę w branży opiekuńczej w dużym stopniu kierują się empatią oraz chęcią niesienia pomocy. Dla takich opiekunów zlecenia na pewno będą łatwiejsze, gdyż pomimo innych trudności, będą czerpać z pracy wiele satysfakcji osobistej. Lepiej w towarzystwie podopiecznego będą czuły się także osoby, dla których ważne jest poczucie bycia potrzebnym. Opieka nad osobą zależną daje go bowiem aż nadmiar. Podobnie pozytywne odczucia towarzyszyć będą tym pracownikom, którzy potrafią zachować dystans – zarówno od przykrych emocji pojawiających się w opiece, jak i od ewentualnych niesympatycznych zachowań osób starszych. Trudniej z kolei będzie tym z nas, którzy bardzo przejmują się każdą niemiłą uwagą lub szczególnie ciężko jest im patrzeć na cierpienie innej osoby. A to ostatnie w opiece niestety się zdarza.

Od charakteru opiekunki zależy także to, jak będzie ona radzić sobie z najtrudniejszym z osobistych wyzwań w opiece w Niemczech, czyli z rozłąką z rodziną i bliskimi. Są osoby, które dobrze sobie z tym radzą, korzystając przy tym z nowych technologii dających nam wszystkim możliwość niemal bezkosztowego pozostawania w kontakcie. Są jednak i takie, dla których brak fizycznej obecności bliskich osób przez dłuższy czas jest bardzo trudnym doświadczeniem. Tacy opiekunowie na pewno uznają swoją pracę za trudniejszą.

Zawód opiekunki osób starszych w Niemczech łączy się także z szeregiem innych wyzwań, które mogą, ale nie muszą się pojawić. Są one uzależnione od sytuacji na miejscu, w tym przede wszystkim stanu zdrowia podopiecznego. Przykłady można by mnożyć, wymieńmy więc jedynie ogólnie:

 • trudniejsze zlecenia to takie, które wymagają więcej wysiłku fizycznego i choć opiekunowie osób starszych często muszą pomagać im w codziennych czynnościach, takich jak przemieszczanie się lub dbanie o higienę, w przypadku osób z dużymi ograniczeniami mobilności, zadania te będą na pewno bardziej wymagające;
 • trudne będzie także opiekowanie się osobą z zaawansowaną demencją, szczególnie, kiedy ma ona tendencję do ucieczki lub zachowań agresywnych.

Wybierając dla siebie odpowiednie zlecenie warto więc najpierw zastanowić się, jaka praca będzie nam odpowiadać. Jeśli nie czujemy się na siłach wspierać osobę leżącą lub z demencją, wybierzmy na początek łatwiejszą pracę. Szczególnie, że może być ona bardzo satysfakcjonująca. Zwłaszcza, jeżeli cenimy sobie możliwość pomocy innym.

Jakie prawa ma opiekunka w Niemczech?

Podstawowym prawem opiekunki osób starszych w Niemczech jest legalne zatrudnienie. Jako obywatele Unii Europejskiej Polacy mogą pracować u naszych zachodnich sąsiadów w pełni legalnie, na takich samych zasadach, jak rodowici Niemcy. Dotyczy to wszystkich, także opiekunów. Apelujemy, aby nie dać się oszukać i nie podejmować pracy na czarno. Choć z różnych względów, niektórym osobom, może ona wydawać się atrakcyjna, pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Wśród nich dwie najpoważniejsze: brak ubezpieczenia zdrowotnego oraz brak składek na przyszłą emeryturę.

Skoro opiekunowie mogą pracować legalnie, mogą także wybrać optymalną dla nich formę zatrudnienia. Najczęściej jest to polska umowa zlecenie lub niemiecka, jednoosobowa działalność gospodarcza – Gewerbe, ale nie ma żadnych formalnych przeszkód dla pracy np. na umowę o pracę (zgodnie z polskimi lub niemieckimi zasadami) czy polską działalność gospodarczą.

Wybrana przez nas forma zatrudnienia wpływa na naszą sytuację na rynku pracy oraz na nasze prawa i obowiązki, choć oczywiście są i takie, które dotyczą wszystkich, bez względu na rodzaj umowy. Decydując się na jedną z nich koniecznie trzeba zapytać o uregulowania dotyczące:

 • ubezpieczenia emerytalnego i rentowego;
 • ubezpieczenia chorobowego (prawo do płatnego zwolnienia od pracy);
 • ubezpieczenia zdrowotnego (prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w Polsce i w Niemczech);
 • ubezpieczenia z tytułu wypadków przy pracy i w drodze do/z pracy;
 • prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Opiekunka w Niemczech ma także prawo do dokładnego poznania sytuacji na miejscu oraz do właściwego określenia zakresu obowiązków. Są zadania, których opiekunka nie może albo po prostu nie powinna wykonywać. Przede wszystkim należy tutaj wspomnieć o czynnościach medycznych – zarezerwowanych dla profesjonalnych służb medycznych. Nawet jeśli opiekunka wie, jak je poprawnie przeprowadzić, nie ma do tego prawa (poza ściśle określonymi wyjątkami) i może, a zwykle powinna, odmówić. Do takich czynności zalicza się m.in.: aplikowanie leków, w tym robienie zastrzyków.

Osoby pracujące w domowej opiece w Niemczech mogą także odmówić wykonywania ponadnormatywnych obowiązków wynikających z prowadzenia domu. Tutaj trudno jednoznacznie wskazać, gdzie przebiega granica pomiędzy zwykłymi a zbyt wygórowanymi pracami domowymi, ale na pewno wskazać można sprzątanie pomieszczeń, z których nikt nie korzysta, porządki w garażu lub ciężkie prace ogrodowe. Osoby, które mają wątpliwości co do zakresu swoich obowiązków, powinny zgłosić je swojemu pracodawcy.

Opiekunki i opiekunowie osób starszych w Niemczech mają także prawo do oddzielania czasu przeznaczonego na wypoczynek, od tego przeznaczonego na pracę. Bywa niestety, że oddzielenie to jest trudne, ponieważ wspólne zamieszkiwanie pod jednym dachem powoduje, że osoba starsza nie rozumie zasad pracy opiekuna. Pomiędzy ludźmi, którzy wspólnie mieszkają nawiązują się też więzi sympatii i przyjaźni. Inaczej będzie potraktowane np. wspólne oglądanie telewizji, jeżeli zażyczy sobie tego podopieczna, a inaczej, jeżeli opiekunka sama przyjdzie ze swoją robótką posiedzieć w pokoju z seniorką, bo nie lubi być sama. W przypadku problemów w tym zakresie, także należy przedyskutować sprawę ze swoim pracodawcą.

Czy warto jechać do Niemiec jako opiekunka?

Na pytanie, czy warto jechać do pracy w opiece w Niemczech, każdy odpowiedzieć musi sobie sam. Przede wszystkim trzeba uczciwie ocenić nasze cechy charakteru i na tej podstawie stwierdzić, czy jest to zawód dla nas. Choć możliwe do osiągnięcia zarobki są dużym pozytywem, mogą okazać się niewarte wysiłku, jak w tą pracę włoży osoba bez jakichkolwiek predyspozycji. Jeśli się wahasz i nie potrafisz ocenić, czy sprawdzisz się w zawodzie opiekunki, skontaktuj się z profesjonalną firmą z branży. Jej pracownicy na pewno odpowiedzą na wszystkie trudne pytania i przybliżą Ci pracę w opiece. Co ważne, uczciwy pracodawca na pewno zrozumie, że jako osoba bez doświadczenia chcesz na początek wyjechać na łatwiejsze zlecenie i sprawdzić swoje możliwości. Praca w opiece w Niemczech nie musi być na zawsze, spróbuj raz, może zechcesz szybko wrócić lub nawet związać się z branżą opiekuńczą na zawsze.

Reklama
Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(11)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ala
  2023-05-23 19:45:18
  Czy ten kto wydumał ten artykuł wie na czym polega praca opiekunki w Niemczech/ Austrii?? Na zmianach- turnusach. Jeden miesiąc pracy ,jeden miesiąc wolnego, w Austrii popularne jest dwa tygodnie pracy na dwa tygodnie wolnego. Dlaczego? Bo jest to praca okrągłą dobę, i kiedyś ten odpoczynek musi być . Artykuł.podaje " opiekunka zarabia nie mniej niż 1500 euro netto miesięcznie, czyli (stosując średni kurs euro za roku 2022, podany przez NBP, tj. 4,6872 zł) minimalnie 7 030,80 zł na rękę!" , Otóż nie! Opiekunka dostaje 1500 euro netto ,ale na dwa miesiące, bo drugi miesiąc opiekunka jest w domu w Polsce, i za to pieniędzy nie dostaje! Czy 3500 netto na miesiąc to dużo, czy warte jest ciężkiej fizycznej pracy w obcym kraju, w obcym domu,u obcych , często nieżyczliwych ludzi?? Oceńcie sami. Ps. 1 Euro dawno nie kosztuje 4.68 zł.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ala
  2023-05-23 19:48:15
  "Najczęściej jest to polska umowa zlecenie " MASAKRA. 3500 netto na umowe zlecenie. MASAKRA
  1
 • Pomóc domowa
  2023-05-23 22:23:08
  Opiekun nie zarabia nawet 1/2 tego co rodzina podopiecznego płaci Firmie która "zatrudnienia " opiekuna!!!
  1
 • Gość 55
  2023-05-23 19:48:56
  Wszystko jasne tylko umowa zlecenie nie obejmuje składki chorobowego a dlaczego?
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Malg.
  2023-05-24 21:23:02
  Pisał ten artykuł ktoś, kto pojęcia o Opiece w Niemczech nie ma. Opiekunki w prywatnych domach pracują 14 godzin na dobę resztę czuwają mają tylko do 3 godzin pauzy. Składki do ZUS odprowadzane są za pobyt w Niemczech, ja zarabiam 1300e. Jestem dyplomowanym opiekunem medycznym. Które nie daje mi wyższych zarobków bo jesteśmy zatrudniani jako pomoce domowe. Zarobki są niskie,bo reszta wliczane są jako diety.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Sebastian
  2023-05-26 18:56:45
  koleżanka kiedyś tak pracowała, ale to było dawno temu i po 2 latach chyba wróciła do kraju. teraz wiem, że wyjechała do holandii, pracuje przez otto i całkiem sobie chwali
  0
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w minimalnym wynagrodzeniu, ochrona działaczy związkowych w kpc, 600 zł miesięcznie dla pracowników DPS. Porozumienie NSZZ "Solidarność" z rządem

7 czerwca 2023 r. w Hucie Stalowa Wola odbyła się uroczystość, podczas której doszło do podpisania porozumienia rząd – NSZZ "Solidarność". W ramach tego porozumienia ustalono m.in. zmiany w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu, zapewnienie ochrony działaczy związkowych w kodeksie postępowania cywilnego, wypłatę dodatku w kwocie 600 zł miesięcznie dla pracowników domów pomocy społecznej (za okres od 1 kwietnia do końca 2023 roku)  i zaprzestanie procesu wygaszania emerytur pomostowych. 

Boże Ciało 2023: Czy piątek 9 czerwca jest wolny od pracy?

Boże Ciało to dzień, który w Polsce jest ustawowo wolny od pracy. Wyjaśniamy, czy takie same reguły dotyczą piątku 9 czerwca.  

Prawa młodocianych pracowników. O czym powinni wiedzieć rodzice?

Większość pracodawców deklaruje, że chętnie zatrudniłoby (np. na wakacje) pracownika młodocianego. W krajach zachodnich pracujący nastolatek nikogo nie dziwi. W Polsce ten widok nie jest jeszcze powszechny – z danych CBOS wynika, że co piąty uczeń szkoły ponadpodstawowej podejmował w wakacje etat. Większość nadal nie robi tego, mimo że prawo im na to pozwala. Przepisów dot. zatrudniania nieletnich nie znają również rodzice. Warto jednak wiedzieć, na jaką ochronę prawną mogą liczyć małoletni.

Dla osoby z zewnątrz branża IT może wydawać się tajemnicza. Rozmowa z Piotrem Cichoszem, programistą i blogerem

„Naturalną ścieżką rozwoju programisty jest obcowanie z technologią i komputerami od małego. Liceum o profilu informatyczno-matematycznym, a następnie studia informatyczne. Wszystko to daje bardzo mocne podstawy teoretyczne. Kolejny etap to praktyka. Im wcześniej się zacznie tym lepiej” – mówi Piotr Cichosz. 

Branża IT. Polacy podziwiają, doceniają i chcieliby tam pracować – co ich motywuje?

Czterdzieści pięć procent Polaków chciałoby pracować w IT, a aż siedemdziesiąt pięć procent doradziłoby swoim dzieciom kształcenie w kierunku związanym z programowaniem. Jednak tylko 30 proc. badanych zastanawia się nad podjęciem nauki w celu przejścia do IT. Główną motywacją są pieniądze, jakie zarabiają specjaliści IT. 

Co po maturze? Absolwenci liceów chcą pracować podczas studiów. Stawiają na branżę IT

Część licealistów planuje swoją przyszłość od lat, inni dopiero po egzaminach maturalnych podejmą kluczowe decyzje. Aż 60% z nich połączy studia z pracą, a co piąty absolwent poświęci się wyłącznie nauce. Choć większość z nich obawia się wejścia na rynek pracy (57%), głównie z powodu braku doświadczenia i odpowiednich umiejętności, to ma wobec pierwszego zajęcia konkretne oczekiwania finansowe. 38% zapytanych chciałoby na początku zarabiać od 5 tys. do 7 tys. zł miesięcznie. Najbardziej perspektywiczną branżą w opinii co drugiego licealisty jest IT.

Stopa bezrobocia w maju wyniosła 5,1 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju 5,1 proc., 0,1 pkt. proc. mniej niż w kwietniu – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Najniższe bezrobocie w maju zanotowano w Wielkopolsce (3 proc.).

Piątek po Bożym Ciele: Jak są otwarte sklepy?

Piątek po Bożym Ciele przypada w czasie, kiedy wiele osób korzysta z czterodniowego długiego weekendu. Gdzie i w jakich godzinach będziemy mogli zrobić tego dnia zakupy? Sprawdziliśmy, jak w piątek po Bożym Ciele są otwarte sklepy.

Praca cudzoziemców. Jak zalegalizować pracę obcokrajowca

Zezwolenie na pracę, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi i powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy legalizują pracę cudzoziemców, którzy legalnie przebywają w RP. Jakie są różnice między tymi formami? Odpowiadamy. 

Kadry: Iwona Wencel nową VP HR WeNet Group

Do zespołu WeNet Group S.A. spółki specjalizującej się w doradztwie internetowym, od czerwca dołączyła Iwona Wencel, obejmując stanowisko VP HR. Iwona Wencel będzie ściśle współpracować z zarządem oraz dyrektor personalną Dorotą Malarską, aby rozwinąć i wzmocnić funkcję HR.

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytur lub rent od 1 czerwca 2023 r.

Zmniejszenie lub zawieszenie emerytur lub rent od 1 czerwca 2023 r. - jak będzie to wyglądało? Ile wynosiło przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2023 r.? Jak ustalić czy doszło do przekroczenia rocznej kwoty podstawy wymiaru składek? Jakie świadczenia mogą być zmniejszone czy zawieszone?

Rynek pracy. Jakie zmiany przygotowują polskie firmy HR Tech

Gra badająca kompetencje miękkie kandydatów, narzędzie sprawdzające umiejętności programistów bez długotrwałych testów kodowania czy platforma do neuronauki, dzięki której pracownicy poświęcając 5 minut dziennie zwiększają swoje kwalifikacje. Polski rynek branży HR Tech liczący ponad 300 firm, z roku na rok rozwija się i pomaga zmienić to, w jaki sposób przebiegają m.in. procesy rekrutacyjne w firmach, szkolenia czy kadry i płace. Polskie Forum HR, zrzeszające największe firmy z branży usług HR, wyłoniło w konkursie trzy podmioty: Rankode, ReQiu i SeeWidely, które prezentowały najbardziej innowacyjne rozwiązania.

Praca w wakacje: Ranking prac, za które można zarobić najwięcej (nawet tysiąc złotych w weekend!)

Za nami egzaminy maturalne, koniec roku akademickiego tuż za pasem. Dla jednych wakacje to pora odpoczynku, dla innych najlepszy czas na pracę dorywczą i zasilenie budżetu. Eksperci Tikrow, aplikacji z ofertami pracy natychmiastowej, przygotowali zestawienie najlepiej płatnych zajęć tego lata. 

Praca cudzoziemców. Zezwolenie na pracę a rodzaj umowy

Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego. Jedną z informacji widniejącą na dokumencie jest rodzaj umowy, którą pracodawca powinien zawrzeć z cudzoziemcem. Co na ten temat czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy? 

Benefity pracownicze w Polsce i Europie. Pieniądze to nie wszystko

Aż 93% pracodawców jest zaniepokojonych możliwym odejściem pracowników – takie dane podaje portal LinkedIn. Oprócz odpowiednio wysokiego wynagrodzenia sposobem na ich zatrzymanie mogą być atrakcyjne świadczenia pozapłacowe. 

Bezpieczeństwo w transporcie. Jak wykryć, że kierowca ciężarówki przysypia

Monitorowanie oczu kierowcy było do niedawna podstawą technologii stosowanych do wykrywania zasypiania za kierownicą. Japońscy naukowcy odkryli, że kluczowe znaczenie ma monitorowanie nie tylko oczu, ale także całego ciała kierowcy.

Optymalizacja czasu pracy. Skompresowany tydzień pracy w Deloitte

Dział Doradztwa Podatkowego firmy doradczej Deloitte został objęty rocznym programem pilotażowym w zakresie optymalizacji czasu pracy. Ma on sprawdzić gotowość firmy na wprowadzenie optymalizacji czasu pracy. Pracownicy testują m.in. skompresowany tydzień pracy.

Praca nocą: Komu, kiedy i za ile wolno pracować w nocy

Praca w porze nocnej ma specjalną regulację w Kodeksie pracy. Przepisy określają warunki wykonywania pracy w tej porze oraz świadczenia przysługujące z tego tyłu pracownikowi. Kiedy przypada pora nocna? Co należy się za pracę w nocy?

Dni wolne od pracy we Włoszech: Świętowanie, równowaga i dziedzictwo kulturowe

Dni wolne od pracy odgrywają istotną rolę we włoskim systemie pracy, zapewniając pracownikom odpowiednią równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Włochy mają bogatą tradycję świąt i dni wolnych, które są hołdem dla kultury, historii i religii tego kraju. W tym artykule przyjrzymy się dniom wolnym od pracy we Włoszech, ich znaczeniu i wpływowi na pracowników.

Włochy – Dni wolne od pracy 2023

Włochy posiadają umiarkowaną liczbę dni wolnych od pracy. W ciągu roku jest jedenaście ogólnowłoskich dni wolnych. Kiedy przypadają dni wolne od pracy we Włoszech?

Badania okresowe. Co zmieni odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego

Stan zagrożenia epidemicznego może zostać odwołany już z końcem czerwca. Zakończenie tego stanu będzie wiązało się z obowiązkiem odnowienia badań okresowych pracowników, który był czasowo zawieszony. Nie przegap tych terminów! 

Praca platformowa: Rewolucja na rynku pracy

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i internetu, w ostatnich latach możemy zaobserwować dynamiczny rozwój pracy platformowej. Ten nowy model zatrudnienia staje się coraz bardziej popularny i wpływa na wiele aspektów naszego życia zawodowego. Praca platformowa, zwana również gospodarką współdzielenia, to forma zatrudnienia, w której pracownicy wykonują krótkoterminowe zadania lub oferują swoje usługi za pośrednictwem platform internetowych.

Legitna praca. Inspekcja pracy troszczy się o młodzież

Upowszechnienie wiedzy dotyczącej prawa pracy, uświadamianie zagrożeń czyhających na młodych pracowników w ich pierwszej pracy oraz informowanie o możliwości skorzystania z pomocy w zakresie prawa pracy to główne cele kampanii „Legitna praca”. Państwowa Inspekcja Pracy kieruje ją do młodych osób, które właśnie wkraczają na rynek pracy. 

Jak radzić sobie ze stresem w pracy. Rozmowa z Magdaleną Kaźmierczak

Praca potrafi być stresująca. To banalne stwierdzenie, z którym zgodzi się chyba każdy pracownik i pracodawca. „To co najczęściej wskazywane jest jako źródło stresu w pracy to zbyt duże przeciążenie obowiązkami, brak poczucia kontroli nad tym co robimy, brak możliwości wyrażania siebie oraz konflikty i nieporozumienia pomiędzy współpracownikami” – mówi Magdalena Kaźmierczak, psycholog. Jak zatem radzić sobie ze stresem w pracy? Pani psycholog ma kilka dobrych rad. Zachęcamy do lektury. 

Wynagrodzenia. Ponad połowa pracowników biurowych w Polsce jest niezadowolona

Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie jest jednym z głównym powodów żalu dzisiejszych pracowników – wynika z badania portalu pracy RocketJobs.pl. Co piąty z nich żałuje, że nie wybrał lepiej płatnego zawodu, a co czwarty, że nie prosił o podwyżkę. Czemu pieniądze wciąż są tematem tabu dla tak dużej liczby zatrudnionych i jakie są bariery w osiągnięciu satysfakcji finansowej?