REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy praca w opiece w Niemczech się opłaca?

 • Artykuł sponsorowany
praca
praca
fot. materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Na pytanie, czy praca w opiece w Niemczech jest finansowo opłacalnym zajęciem odpowiedzieć można jednym słowem – tak. Wymaga to jednak wyjaśnienia, gdyż na pewno nie jest tak, że branża opiekuńcza u naszych zachodnich sąsiadów jest jedyną zapewniającą zadowalające wynagrodzenie. Pozytywna odpowiedź na powyższe pytanie wynika z kilku kwestii. Wyjaśniamy je poniżej.

Ile zarabia się na opiece w Niemczech?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy opieka nad osobami starszymi w Niemczech się opłaca, wypada zacząć od określenia średnich zarobków opiekunek i opiekunów. Nie jest to jednak takie proste, gdyż wynagrodzenia w branży opiekuńczej są uzależnione od wielu czynników, takich jak doświadczenie, umiejętności, poziom znajomości języka niemieckiego i warunki pracy, w tym przede wszystkim stan zdrowia podopiecznego i wynikające z tego obowiązki. Ogólnie rzecz biorąc, średnie zarobki opiekunek osób starszych w Niemczech wahają się pomiędzy 1500 a 2200 euro netto miesięcznie. Warto także zwrócić uwagę na ewentualne dodatkowe korzyści finansowe, które mogą wpływać na całkowitą wartość wynagrodzenia, czyli na dodatkowe premie i bonusy. W branży opiekuńczej standardem jest bowiem przyznawanie premii osobom decydującym się na pracę w newralgicznych okresach roku – w trakcie wakacji, świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku oraz Wielkanocy. Funkcjonują także bonusy za polecenie do pracy innej osoby oraz dalsze ciekawe możliwości dodatkowej gratyfikacji.

Wracając do pytania o opłacalność pracy w opiece, możemy przyjąć, że opiekunka zarabia nie mniej niż 1500 euro netto miesięcznie, czyli (stosując średni kurs euro za roku 2022, podany przez NBP, tj. 4,6872 zł) minimalnie 7 030,80 zł na rękę! Jest to znacznie więcej, niż średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw za 2022 roku, które wyniosło 6346,15 zł brutto, czyli przed potrąceniem podatków i składek. A na marginesie wspomnieć trzeba, że średnie wynagrodzenie nie jest najlepszym wskaźnikiem, gdyż bierze pod uwagę jedynie firmy zatrudniające ponad 10 osób, a więc pomija blisko 95% firm w Polsce…

Co więcej, od podanego wynagrodzenia „na rękę” nie odlicza się kosztów zamieszkania ani wyżywienia, a opiekunka mieszka wspólnie z podopiecznym i wspólnie z nim spożywa posiłki. Tym samym, jeśli chce, może nie ponosić żadnych kosztów utrzymania w Niemczech, czyli 100% zarobionej kwoty wydać dopiero po powrocie do Polski.

Zastanawiając się nad tym, czy praca w opiece w Niemczech jest zajęciem opłacalnym warto także porównać zarobki opiekunek z osobami, które podejmują taką lub podobną pracę w Polsce. W naszym kraju nie jest jeszcze rozbudowany rynek tzw. opieki domowej (czyli z zamieszkaniem), więc tutaj trudno podać wiarygodne dane. Mamy jednak szereg osób, które świadczą usługi pomocowe na rzecz osób starszych i niepełnosprawnych w formie dochodzącej lub stacjonarnie – w domach opieki czy hospicjach. W ich przypadku wynagrodzenie zwykle oscyluje wokół minimalnego wynagrodzenia, które w 2022 roku wynosiło 3010,00 zł brutto (przed potrąceniem podatków i składek).

Czy praca opiekunki jest trudna?

Jesteśmy przekonani, że po podaniu powyższych liczb zdecydowana większość czytelników zgodzi się ze stwierdzeniem, że praca w opiece w Niemczech jest opłacalna. Choć oczywiście pisząc o niej nie możemy zapominać o poziomie jej trudności oraz wyrzeczeniach, które za sobą pociąga.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Poziomu trudności pracy w opiece nie da się określić podając liczby czy statystyki. Dużo zależy tutaj od:

 • indywidualnych cech charakteru danej opiekunki;
 • sytuacji na miejscu pracy.

Zacznijmy od cech charakteru opiekunki. Każdy z nas ma inne predyspozycje psychiczne i fizyczne. Są takie osoby, które wybierając pracę w branży opiekuńczej w dużym stopniu kierują się empatią oraz chęcią niesienia pomocy. Dla takich opiekunów zlecenia na pewno będą łatwiejsze, gdyż pomimo innych trudności, będą czerpać z pracy wiele satysfakcji osobistej. Lepiej w towarzystwie podopiecznego będą czuły się także osoby, dla których ważne jest poczucie bycia potrzebnym. Opieka nad osobą zależną daje go bowiem aż nadmiar. Podobnie pozytywne odczucia towarzyszyć będą tym pracownikom, którzy potrafią zachować dystans – zarówno od przykrych emocji pojawiających się w opiece, jak i od ewentualnych niesympatycznych zachowań osób starszych. Trudniej z kolei będzie tym z nas, którzy bardzo przejmują się każdą niemiłą uwagą lub szczególnie ciężko jest im patrzeć na cierpienie innej osoby. A to ostatnie w opiece niestety się zdarza.

Od charakteru opiekunki zależy także to, jak będzie ona radzić sobie z najtrudniejszym z osobistych wyzwań w opiece w Niemczech, czyli z rozłąką z rodziną i bliskimi. Są osoby, które dobrze sobie z tym radzą, korzystając przy tym z nowych technologii dających nam wszystkim możliwość niemal bezkosztowego pozostawania w kontakcie. Są jednak i takie, dla których brak fizycznej obecności bliskich osób przez dłuższy czas jest bardzo trudnym doświadczeniem. Tacy opiekunowie na pewno uznają swoją pracę za trudniejszą.

Zawód opiekunki osób starszych w Niemczech łączy się także z szeregiem innych wyzwań, które mogą, ale nie muszą się pojawić. Są one uzależnione od sytuacji na miejscu, w tym przede wszystkim stanu zdrowia podopiecznego. Przykłady można by mnożyć, wymieńmy więc jedynie ogólnie:

 • trudniejsze zlecenia to takie, które wymagają więcej wysiłku fizycznego i choć opiekunowie osób starszych często muszą pomagać im w codziennych czynnościach, takich jak przemieszczanie się lub dbanie o higienę, w przypadku osób z dużymi ograniczeniami mobilności, zadania te będą na pewno bardziej wymagające;
 • trudne będzie także opiekowanie się osobą z zaawansowaną demencją, szczególnie, kiedy ma ona tendencję do ucieczki lub zachowań agresywnych.

Wybierając dla siebie odpowiednie zlecenie warto więc najpierw zastanowić się, jaka praca będzie nam odpowiadać. Jeśli nie czujemy się na siłach wspierać osobę leżącą lub z demencją, wybierzmy na początek łatwiejszą pracę. Szczególnie, że może być ona bardzo satysfakcjonująca. Zwłaszcza, jeżeli cenimy sobie możliwość pomocy innym.

Jakie prawa ma opiekunka w Niemczech?

Podstawowym prawem opiekunki osób starszych w Niemczech jest legalne zatrudnienie. Jako obywatele Unii Europejskiej Polacy mogą pracować u naszych zachodnich sąsiadów w pełni legalnie, na takich samych zasadach, jak rodowici Niemcy. Dotyczy to wszystkich, także opiekunów. Apelujemy, aby nie dać się oszukać i nie podejmować pracy na czarno. Choć z różnych względów, niektórym osobom, może ona wydawać się atrakcyjna, pociąga za sobą szereg negatywnych konsekwencji. Wśród nich dwie najpoważniejsze: brak ubezpieczenia zdrowotnego oraz brak składek na przyszłą emeryturę.

Skoro opiekunowie mogą pracować legalnie, mogą także wybrać optymalną dla nich formę zatrudnienia. Najczęściej jest to polska umowa zlecenie lub niemiecka, jednoosobowa działalność gospodarcza – Gewerbe, ale nie ma żadnych formalnych przeszkód dla pracy np. na umowę o pracę (zgodnie z polskimi lub niemieckimi zasadami) czy polską działalność gospodarczą.

Wybrana przez nas forma zatrudnienia wpływa na naszą sytuację na rynku pracy oraz na nasze prawa i obowiązki, choć oczywiście są i takie, które dotyczą wszystkich, bez względu na rodzaj umowy. Decydując się na jedną z nich koniecznie trzeba zapytać o uregulowania dotyczące:

 • ubezpieczenia emerytalnego i rentowego;
 • ubezpieczenia chorobowego (prawo do płatnego zwolnienia od pracy);
 • ubezpieczenia zdrowotnego (prawo do korzystania z bezpłatnej opieki medycznej w Polsce i w Niemczech);
 • ubezpieczenia z tytułu wypadków przy pracy i w drodze do/z pracy;
 • prawa do zasiłku dla bezrobotnych.

Opiekunka w Niemczech ma także prawo do dokładnego poznania sytuacji na miejscu oraz do właściwego określenia zakresu obowiązków. Są zadania, których opiekunka nie może albo po prostu nie powinna wykonywać. Przede wszystkim należy tutaj wspomnieć o czynnościach medycznych – zarezerwowanych dla profesjonalnych służb medycznych. Nawet jeśli opiekunka wie, jak je poprawnie przeprowadzić, nie ma do tego prawa (poza ściśle określonymi wyjątkami) i może, a zwykle powinna, odmówić. Do takich czynności zalicza się m.in.: aplikowanie leków, w tym robienie zastrzyków.

Osoby pracujące w domowej opiece w Niemczech mogą także odmówić wykonywania ponadnormatywnych obowiązków wynikających z prowadzenia domu. Tutaj trudno jednoznacznie wskazać, gdzie przebiega granica pomiędzy zwykłymi a zbyt wygórowanymi pracami domowymi, ale na pewno wskazać można sprzątanie pomieszczeń, z których nikt nie korzysta, porządki w garażu lub ciężkie prace ogrodowe. Osoby, które mają wątpliwości co do zakresu swoich obowiązków, powinny zgłosić je swojemu pracodawcy.

Opiekunki i opiekunowie osób starszych w Niemczech mają także prawo do oddzielania czasu przeznaczonego na wypoczynek, od tego przeznaczonego na pracę. Bywa niestety, że oddzielenie to jest trudne, ponieważ wspólne zamieszkiwanie pod jednym dachem powoduje, że osoba starsza nie rozumie zasad pracy opiekuna. Pomiędzy ludźmi, którzy wspólnie mieszkają nawiązują się też więzi sympatii i przyjaźni. Inaczej będzie potraktowane np. wspólne oglądanie telewizji, jeżeli zażyczy sobie tego podopieczna, a inaczej, jeżeli opiekunka sama przyjdzie ze swoją robótką posiedzieć w pokoju z seniorką, bo nie lubi być sama. W przypadku problemów w tym zakresie, także należy przedyskutować sprawę ze swoim pracodawcą.

Czy warto jechać do Niemiec jako opiekunka?

Na pytanie, czy warto jechać do pracy w opiece w Niemczech, każdy odpowiedzieć musi sobie sam. Przede wszystkim trzeba uczciwie ocenić nasze cechy charakteru i na tej podstawie stwierdzić, czy jest to zawód dla nas. Choć możliwe do osiągnięcia zarobki są dużym pozytywem, mogą okazać się niewarte wysiłku, jak w tą pracę włoży osoba bez jakichkolwiek predyspozycji. Jeśli się wahasz i nie potrafisz ocenić, czy sprawdzisz się w zawodzie opiekunki, skontaktuj się z profesjonalną firmą z branży. Jej pracownicy na pewno odpowiedzą na wszystkie trudne pytania i przybliżą Ci pracę w opiece. Co ważne, uczciwy pracodawca na pewno zrozumie, że jako osoba bez doświadczenia chcesz na początek wyjechać na łatwiejsze zlecenie i sprawdzić swoje możliwości. Praca w opiece w Niemczech nie musi być na zawsze, spróbuj raz, może zechcesz szybko wrócić lub nawet związać się z branżą opiekuńczą na zawsze.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Artykuł sponsorowany
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(12)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
 • Ala
  2023-05-23 19:45:18
  Czy ten kto wydumał ten artykuł wie na czym polega praca opiekunki w Niemczech/ Austrii?? Na zmianach- turnusach. Jeden miesiąc pracy ,jeden miesiąc wolnego, w Austrii popularne jest dwa tygodnie pracy na dwa tygodnie wolnego. Dlaczego? Bo jest to praca okrągłą dobę, i kiedyś ten odpoczynek musi być . Artykuł.podaje " opiekunka zarabia nie mniej niż 1500 euro netto miesięcznie, czyli (stosując średni kurs euro za roku 2022, podany przez NBP, tj. 4,6872 zł) minimalnie 7 030,80 zł na rękę!" , Otóż nie! Opiekunka dostaje 1500 euro netto ,ale na dwa miesiące, bo drugi miesiąc opiekunka jest w domu w Polsce, i za to pieniędzy nie dostaje! Czy 3500 netto na miesiąc to dużo, czy warte jest ciężkiej fizycznej pracy w obcym kraju, w obcym domu,u obcych , często nieżyczliwych ludzi?? Oceńcie sami. Ps. 1 Euro dawno nie kosztuje 4.68 zł.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Ala
  2023-05-23 19:48:15
  "Najczęściej jest to polska umowa zlecenie " MASAKRA. 3500 netto na umowe zlecenie. MASAKRA
  1
 • Pomóc domowa
  2023-05-23 22:23:08
  Opiekun nie zarabia nawet 1/2 tego co rodzina podopiecznego płaci Firmie która "zatrudnienia " opiekuna!!!
  1
 • Malg.
  2023-05-24 21:23:02
  Pisał ten artykuł ktoś, kto pojęcia o Opiece w Niemczech nie ma. Opiekunki w prywatnych domach pracują 14 godzin na dobę resztę czuwają mają tylko do 3 godzin pauzy. Składki do ZUS odprowadzane są za pobyt w Niemczech, ja zarabiam 1300e. Jestem dyplomowanym opiekunem medycznym. Które nie daje mi wyższych zarobków bo jesteśmy zatrudniani jako pomoce domowe. Zarobki są niskie,bo reszta wliczane są jako diety.
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Gość 55
  2023-05-23 19:48:56
  Wszystko jasne tylko umowa zlecenie nie obejmuje składki chorobowego a dlaczego?
  1
  pokażodpowiedzi (1)
 • Radek
  2023-06-12 15:23:21
  A patrząc na wymagania i na poniższe komentarze, to nie uważam, by było to tak różowo. Jak dla mnie to już lepsza jest taka normalna praca w Niemczech. Nawet na magazynie można spokojnie dostać 1600 a nawet i do 2000 euro netto. A praca normalna, robi się swoje kilka godzin i ma sie potem wolne. I praca nie jest na kilka dni, ale na stałe, z typową umową niemiecką, z płaceniem tam podatków itd. W każdym razie tak to wygląda w Mondi polska, gdzie pośrednicza w załatwieniu takiej pracy. A czy taka praca na magazynie jest cięższa od opiekunki? No tu bym miał dylemat, czy jednak nie jest łatwiej. No i większy spokój w głowie.
  1
 • Sebastian
  2023-05-26 18:56:45
  koleżanka kiedyś tak pracowała, ale to było dawno temu i po 2 latach chyba wróciła do kraju. teraz wiem, że wyjechała do holandii, pracuje przez otto i całkiem sobie chwali
  2
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
 • Czytaj artykuły
 • Rozwiązuj testy
 • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

REKLAMA

Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

REKLAMA

5278,30 zł – tyle wynosi limit dorabiania na wcześniejszej emeryturze lub rencie

Zwiększyły się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Od 1 marca 2024 r. można dorobić 5278,30 zł. Wyższa kwota spowoduje zmniejszenie lub zawieszenie świadczenia.

1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Cię docenić?

1 marca 2024 r. to Dzień Doceniania Pracownika. Co zrobił Twój pracodawca, żeby Ci docenić? Prawie 80% ankietowanych przyznaje, że pracowałoby bardziej produktywnie, gdyby częściej otrzymywało uznanie za swoją pracę. Jakie uznanie? Przede wszystkim godne traktowanie pracowników, z poszanowaniem ich praw no i oczywiście finansowe świadczenia jak i różnego rodzaju benefity.

REKLAMA