Kiedy można skorzystać z urlopu szkoleniowego?
REKLAMA
REKLAMA
Urlop szkoleniowy
Z urlopu szkoleniowego mogą skorzystać pracownicy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę, którzy podnoszą swoje kwalifikacje zawodowe. Pod pojęciem kwalifikacji zawodowych rozumie się zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.
REKLAMA
Wymiar urlopu szkoleniowego
Wymiar urlopu szkoleniowego wynosi od 6 do 21 dni roboczych, w zależności od rodzaju nauki.
Pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe przysługuje urlop szkoleniowy w wymiarze:
- 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych, egzaminu maturalnego lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
- 21 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Pracodawca nie może zmniejszyć wymiaru urlopu szkoleniowego.
Zasady udzielania
Możliwość nabycia przez pracownika urlopu szkoleniowego nie zależy od stażu pracy czy innych czynników. Głównym kryterium jest to, by:
- pracownik był zatrudniony na podstawie umowy o pracę,
- pracodawca wyraził zgodę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
Strony mogą podpisać tzw. umowę szkoleniową, która powinna określać wzajemne prawa i obowiązki stron, związane z podnoszeniem przez pracownika kwalifikacji zawodowych.
Zgodnie z treścią art. 1034 par. 2 Kodeksu pracy umowa szkoleniowa nie może zawierać postanowień mniej korzystnych od postanowień Kodeksu pracy regulujących tematykę podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Tym samym pracodawca nie może przewidzieć w treści umowy innych przypadków, które zobowiązywałyby pracownika do zwrotu kosztów szkolenia.
Pracodawca może też przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia. Może również pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki lub zakwaterowanie.
Wniosek
Urlop szkoleniowy jest udzielany na wniosek pracownika w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy. Jeżeli w okresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych pracownik nie wykorzysta przysługującego mu urlopu szkoleniowego, urlop ten przepada.
Za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat