REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników
Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

REKLAMA

REKLAMA

Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

Prace sezonowe - bezpieczeństwo pracowników

Jak wynika z danych portalu Olx.pl, już w maju liczba ofert pracy w gastronomii i hotelarstwie była wyższa o 170 proc. w porównaniu do kwietnia. Przygotowania do sezonu wakacyjnego idą pełną parą – czy jednak pracodawcy są świadomi, że również w przypadku pracowników sezonowych spoczywa na nich szereg obowiązków związanych z bezpieczeństwem pracy, szczególnie w okresie pandemii?

Autopromocja

Zniesienie obostrzeń pandemicznych w Polsce w połączeniu z wciąż obowiązującymi ograniczeniami w podróżach zagranicznych spowodowało, że już 57 proc.* spośród planujących wakacje Polaków chce je spędzić w kraju. Dochodzi zachęta finansowa w postaci bonu turystycznego i w tym momencie ciężko już o wolne miejsca w najpopularniejszych kurortach. Możliwość odrobienia pandemicznych strat dostrzegli już w maju właściciele lokalnych biznesów i aby sprostać pełnemu obłożeniu z odpowiednim wyprzedzeniem rozpoczęli nabór pracowników sezonowych. Oprócz szeregu benefitów – m.in. atrakcyjnych wynagrodzeń sięgających nawet 9 tys. zł miesięcznie, zakwaterowania i wyżywienia - pracodawcy powinni zadbać o jeszcze jeden, kluczowy zwłaszcza podczas pandemii aspekt – bezpieczeństwo pracowników.

Obowiązki bhp niezależnie od rodzaju umowy

Chociaż powszechnym zjawiskiem jest zatrudnianie pracowników sezonowych na umowy cywilnoprawne – to jednak bez względu na rodzaj zawartej umowy i okres zatrudnienia, podmiot organizujący pracę ma obowiązek zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki każdej osobie zatrudnionej. - Przede wszystkim przedsiębiorca ma obowiązek przygotować miejsce pracy w sposób, który wyeliminuje potencjalne zagrożenia, a tym samym ryzyko wypadku. W tym celu ekspert ds. BHP powinien przeprowadzić audyt lokalizacji i wskazać ewentualne obszary wymagające dostosowania do obowiązujących przepisów, a finalnie zalecić konkretne działania gwarantujące bezpieczne i higieniczne warunki pracy – mówi Magdalena Włastowska, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu W&W Consulting.

Natomiast audyt miejsca wykonywania pracy jest tylko jednym z elementów, o którym pracodawca powinien pamiętać przed rozpoczęciem sezonu. Rekomendowane jest również przeszkolenie każdej zatrudnionej osoby z zakresu BHP. – O ile w przypadku pracowników jest to bezwzględny wymóg, tak w przypadku zleceniobiorców jest to wskazane. Szkolenie powinno być ukierunkowane na przekazanie informacji, jak bezpiecznie wykonywać swoje obowiązki, jakie jest ryzyko przy wykonywaniu danych czynności, jak to ryzyko minimalizować – w tym, z jakich środków ochrony indywidualnej korzystać. Nieodzowną składową szkolenia powinna być również tematyka udzielania pierwszej pomocy. Oczywiście zakres wymagań uzależniony jest od branży, w jakiej zatrudnienie znajdzie pracownik sezonowy. Jeśli chodzi o gastronomię czy ogólnie kontakt z żywnością – każda zatrudniona osoba powinna posiadać aktualne orzeczenie sanitarno-epidemiologiczne. W przypadku pracy przy różnego rodzaju maszynach – należy zweryfikować konieczność posiadania specjalistycznych pozwoleń bądź uprawnień do ich obsługi. Oczywiście dużym ułatwieniem w tym temacie są raporty zaleceń oraz wskazówek przygotowywane przez eksperta ds. BHP dla danej branży – dodaje Magdalena Włastowska.

Ochrona pracowników sezonowych przed COVID-19

W trakcie sezonu wakacyjnego, podczas którego mamy do czynienia z bardzo dużym natężeniem ruchu w lokalach gastronomicznych zlokalizowanych na np. na bulwarach nadmorskich czy Krupówkach, nie można zapominać o ochronie pracowników przed ewentualnym ryzykiem zakażenia COVID-19. Nagła absencja chociaż jednego pracownika może przełożyć się na konieczność kwarantanny pozostałej części personelu, co będzie stanowiło znaczące obciążenie organizacyjne i finansowe dla działalności przedsiębiorcy – szczególnie w tak gorącym okresie turystycznym. – Z racji tego, że wirus przenosi się głównie drogą powietrzno-kropelkową, również pracowników sezonowych obowiązują zasady dotyczące zachowania bezpieczeństwa przed zachorowaniem. Podstawą – zgodnie z obowiązującymi aktualnie przepisami – jest noszenie maseczek ochronnych, a także w poszczególnych przypadkach rękawic. Pracodawca ma obowiązek zapewnić dostęp do płynu bądź żelu na bazie alkoholu do dezynfekcji rąk zarówno dla pracowników, jak i turystów. Należy go udostępnić przy drzwiach wejściowych, w toaletach, a także w przestrzeniach o dużym nasileniu ruchu. Dezynfekcji muszą być poddawane również narzędzia pracy oraz powierzchnie, takie jak stoliki czy lady. Jeżeli to możliwe, należy zapewnić także odpowiednią wentylację w pomieszczeniach – podsumowuje ekspert W&W Consulting.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Tegoroczne wakacje będą z pewnością bardzo gorącym okresem – i nie chodzi o temperaturę, ale o tysiące urlopowiczów, którzy w tym samym czasie będą korzystać z polskich kąpielisk, hoteli, restauracji czy dodatkowych aktywności – np. przygotowanych pod kątem dzieci. Dla nieprzerwanego prowadzenia biznesu, a przede wszystkim w trosce o zdrowie zarówno pracowników, jak i ich klientów – warto z odpowiednim wyprzedzeniem zweryfikować kwestie dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy.

* Źródło danych: Badanie Nocowanie.pl „Plany wyjazdowe Polaków na 2021 rok”

Źródło: W&W Consulting

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    Kim jest technik sterylizacji medycznej?

    Jakie trzeba mieć wykształcenie, żeby zostać technikiem sterylizacji medycznej? Jakie czynności wykonuje technik sterylizacji medycznej? To główne pytania, które się pojawiają. Niektórzy pytają też: dlaczego ten zawód został wpisany na listę zawodów medycznych - odpowiedź jest prosta jest to zawód wymagający specjalistycznych kwalifikacji. Technicy muszą mieć szczególne prawa ale i obowiązki. Muszą też ponosić odpowiedzialność z powodu swoich błędów medycznych. W gruncie rzeczy, gdyby nie technicy i nienależyta dezynfekcja i sterylizacja wyrobów medycznych - wielu pacjentów byłoby narażonych na choroby zakaźne - zagrażające życiu i zdrowiu. 

    Praca w Święta Wielkanocne

    Kiedy wypadają Święta Wielkanocne 2024? Praca w Poniedziałek Wielkanocny i Niedzielę Wielkanocną - czy przysługuje za to dodatek? Czy za pracę w Wielkanoc (w niedzielę oraz święto) przysługuje rekompensata?

    Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

    Dzień 2 kwietnia to Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony w 2008 r. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat autyzmu i budowanie wrażliwości społecznej w tym zakresie. Wiele osób neuroróżnorodnych wciąż spotyka się z trudnościami w znalezieniu odpowiedniego dla siebie miejsca pracy. Kiedy dojdzie już do zatrudnienia ważne jest to jak pracodawcy i współpracownicy traktują osoby z autyzmem. 

    REKLAMA

    Komunikat ZUS: 29 marca 2024 r. kontakt z ZUS będzie możliwy tylko przez Platformę Usług Elektronicznych - PUE ZUS

    W Wielki Piątek, 29 marca 2024 r., wszystkie placówki ZUS będą zamknięte. W tym dniu czynna będzie jedynie Platforma Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

    BHP: Bony, talony, kupony zamiast posiłku profilaktycznego. Kiedy i komu przysługują, kto wydaje

    Pracownicy zatrudnieni w warunkach szczególnie uciążliwych mają prawo do posiłków profilaktycznych. Zamiast posiłku w formie dania gorącego pracodawca może im przekazać bony, talony, kupony i inne dowody uprawniające do otrzymania produktów spożywczych lub posiłku.

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią?

    Profilaktyk - czy ten zawód medyczny ochroni nas przed kolejną epidemią? Profilaktyk będzie się zajmował oceną sytuacji zdrowotnej i społecznej populacji, jej potrzeb, określaniem priorytetów jak i opracowywaniem danych epidemiologicznych. Trzeba wiedzieć, że od dnia 26 marca obowiązują nowe zawody medyczne, takie jak: profilaktyk, asystentka stomatologiczna, elektroradiolog, higienistka stomatologiczna, instruktor terapii uzależnień, opiekun medyczny, optometrysta, ortoptystka, podiatra, protetyk słuchu, technik farmaceutyczny, technik masażysta, technik ortopeda, technik sterylizacji medycznej, terapeuta zajęciowy.

    Terapeuta zajęciowy - nowość, szczególnie dla niepełnosprawnych

    Terapeuta zajęciowy, często pracuje z osobami wykluczonymi społecznie (chorymi, niepełnosprawnymi, starszymi, bezrobotnymi). Często wykorzystuje różnorodne metody aktywności życiowej pacjentów, stara się przeciwdziałać powstawaniu przewlekłego stanu chorobowego lub trwałego kalectwa oraz wspierać podopiecznego w przystosowaniu do życia w społeczności szpitalnej i pozaszpitalnej. Głównymi zadaniem terapeuty zajęciowego jest dobór odpowiednich form terapii, dostosowanych do stanu zdrowia, potrzeb, zainteresowań i możliwości podopiecznego. Trzeba wiedzieć, że to nowy zawód medyczny.

    REKLAMA

    Dożywotnie świadczenie honorowe: Co miesiąc dodatkowe 6246,13 zł od ZUS

    Świadczenie honorowe to dodatkowe pieniądze od ZUS dla osób, które ukończyły 100 lat życia. Od 1 marca 2024 r. kwota świadczenia honorowego dla nowych stulatków wynosi 6246,13 zł brutto.

    Rada Ochrony Pracy: Marszałek Sejmu Szymon Hołownia wręczył akty powołania członkom Rady

    27 marca 2024 r. Szymon Hołownia, marszałek Sejmu RP, powołał nową Radę Ochrony Pracy. Akty powołania na nową kadencję odebrało 25 członków Rady.

    REKLAMA