REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pilotażowe szczepienia w zakładach pracy od 17 maja 2021 r.

Karolina Mózgowiec
Pilotażowe szczepienia w zakładach pracy od 17 maja 2021 r.
Pilotażowe szczepienia w zakładach pracy od 17 maja 2021 r.
East News

REKLAMA

REKLAMA

Szczepienia w zakładach pracy - pilotaż startuje 17 maja 2021 r. Pracodawcy mogą wspomóc proces szczepień.

Szczepienia w zakładach pracy - pilotaż

Firmy mogą być istotnym uzupełnieniem procesu szczepień, im szybciej się to stanie, tym lepiej - oceniają organizacje pracodawców. Zwracają uwagę, że część osób, które wcześniej zgłosiły chęć szczepienia w zakładzie pracy, będzie się wycofywać, bo już dostała zastrzyk albo będzie wolała inny preparat.

REKLAMA

Autopromocja

Według zapowiedzi szefa KPRM Michała Dworczyka, od 17 maja uruchomione zostaną pilotażowe szczepienia w zakładach pracy. Od 1 czerwca mają rozpocząć się regularne szczepienia, na które trafi ok. 300 tys. dawek tygodniowo.

Szczepienia w pracy - cel

Jak powiedział PAP Robert Lisicki z Konfederacji Lewiatan, pracodawcy mogą uzupełnić proces szczepień, wspierając tym samym działania publiczne. To z kolei pozwoli na zapewnienie bezpieczeństwa w zakładach pracy i zmniejszenie liczby absencji.

Jego zdaniem, firmy mogłyby też przyspieszyć szczepienie zainteresowanych osób, bo obecnie nie zawsze można znaleźć nieodległe terminy.

Problem szczepień w firmach

Liczba osób. Lisicki zwrócił uwagę, że dla firm liczy się czas: im później pracodawcy zostaną dopuszczeni do programu szczepień, tym większe napotkają wyzwania. Jednym z nich jest to, że osoby, które zgłosiły chęć zaszczepienia w zakładzie pracy, będą się wykruszać. "Jeśli firmy musiały zgłosić co najmniej 300 osób, to na koniec maja czy na początku czerwca, kiedy ruszą szczepienia w firmach, może się okazać, że zostanie już tylko połowa chętnych, bo reszta już będzie zaszczepiona” – spostrzegł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

"To może utrudnić organizację szczepień, bo pracodawcy zgłosili zamówienie na konkretną liczbę dawek pod kątem liczby osób, które wyraziły zainteresowanie. Oczywiście pracodawcy będą aktualizować liczbę chętnych, ale spowoduje to perturbacje" - zaznaczył ekspert.

Czas. Dodał, że firmy czekają na sygnał, kiedy ruszą szczepienia w zakładach pracy. "Liczy się kolejność zgłoszeń, bo mamy ograniczoną liczbę szczepionek. Nawet po uruchomieniu tego procesu pracodawcy nie wiedzą, kiedy dokładnie szczepienia u nich nastąpią" - powiedział.

Rodzaj szczepionki. Wskazał, że w powszechnym dostępie do szczepień można obecnie wybrać producenta szczepionki, natomiast pracodawcy nie będą mieli wpływu na to, jaki preparat dostaną. Przyznał, że pracownicy i ich rodziny mogą się wtedy wycofywać, bo nie będzie im odpowiadał dany producent.

Czy firmy zachęcają do szczepień?

Pytany, czy firmy planują jakieś działania zachęcające do szczepień, poinformował, że część pracodawców rozmawia z placówkami medycznymi, by pojawiły się na ich terenie i wyjaśniły, na czym polegają szczepienia oraz jakie mogą być skutki uboczne.

Podkreślił, że tylko w przypadku szczepień obowiązkowych pracownik ma prawo do dnia wolnego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia, a szczepienia przeciw COVID obowiązkowe nie są. Pracodawca może jednak zdecydować o przyznawaniu wolnego swoim pracownikom. "To zależy od danej firmy, na ile chce się angażować w proces wspierania szczepień. Niektóre firmy, wg doniesień mediów, chcą nawet oferować zaszczepionym benefity pieniężne" - zauważył.

Więcej szczepień - szersze otwarcie gospodarki

Przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich Marek Kowalski wskazał, że rozszerzenie procesu szczepień o zakłady pracy nie tylko zwiększy bezpieczeństwo pracowników, ale umożliwi też szersze otwarcie gospodarki. "Jesteśmy przygotowani. Część firm korzysta z własnych ambulatoriów, część z usług prywatnych przychodni. Niektóre zatrudniają pielęgniarki, które mogą szczepić" - powiedział.

Dodatkowe koszty szczepień

Podkreślił, że ewentualne dodatkowe koszty są do przyjęcia, bo i tak są mniejsze niż straty, które firmy musiałyby ponieść np. gdyby wirus rozprzestrzenił się na terenie ich zakładu.

Szczepienia w firmach - czy jest zainteresowanie?

Kowalski przyznał, że zainteresowanie jest bardzo duże, zwłaszcza wśród firm usługowych, które realizują usługi na zewnątrz: ochroniarskich, sprzątających, cateringowych czy budowlanych. Jak tłumaczył, to dlatego, że zamawiający oczekują, że pracownicy zewnętrzni też będą zaszczepieni.

Szczepienia - mniej chętnych pracowników

REKLAMA

W ocenie prezesa FPP, zmniejszenie się liczby chętnych poniżej wymaganego do zgłoszenia progu 300 osób nie będzie organizacyjnym problemem. "Rzeczywiście część pracowników będzie już zaszczepiona, ale ta granica 300 pracowników jest tylko umowna" - stwierdził.

"Dla nas bardzo ważne jest to, by zaszczepić jak najwięcej pracowników. Ogromne znaczenie ma tu komunikacja między pracownikami. Jeśli ktoś się zaszczepił i wszystko przebiegło dobrze, przekona to kolejne osoby. Szczepienie w grupie ludzi, którzy się znają, pracują razem, powoduje, że jeden drugiego zachęca" - zauważył Kowalski.

Kogo można zaszczepić w zakładzie pracy?

Zakład pracy może zgłosić do szczepienia: pracowników, członków samorządów zawodowych i stowarzyszeń branżowych, osoby współpracujące (zatrudnione na umowę cywilnoprawną lub prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą), studentów, którzy ukończyli 18 r.ż. (zgłasza szkoła wyższa) lub członków rodzin tych osób.

Szczepienia pracowników możliwe będą tylko w tych miejscach, gdzie pracodawcy uda się zebrać minimum 300 chętnych do przyjęcia preparatu. Pracodawca, który zbierze wystarczającą liczbę chętnych, będzie odpowiadał także za nawiązanie współpracy z istniejącym punktem szczepień, który zgodzi się zorganizować proces szczepień jego pracowników.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Plan urlopów 2025 do druku [WZÓR]

Plan urlopów na 2025 rok – do kiedy powinien zostać sporządzony? Czy pracodawca ma obowiązek tworzenia planu urlopów wynikający z Kodeksu pracy? Pobierz wzór planu urlopów na 2025 rok.

Czy pracownik musi zawiadomić pracodawcę o zwolnieniu lekarskim? Przecież e-ZLA trafia do firmy automatycznie. Co grozi za brak zawiadomienia?

Państwowa Inspekcja Pracy wyjaśnia, że choć od kilku lat zwolnienia lekarskie (e-ZLA) wystawiane są elektronicznie i automatycznie przesyłane do pracodawcy, to nie zwalnia to pracownika z obowiązku poinformowania o chorobie swoich przełożonych. W jaki sposób i w jakim terminie trzeba to zrobić? Co grozi za brak zawiadomienia?

Ile dni wolnych od pracy jest w Hiszpanii w 2025 roku?

Hiszpania to piękny i ciepły kraj, który w ostatnich latach cieszy się ogromną popularnością wśród Polaków, którzy nie tylko są turystami, ale i właścicielami nieruchomości. Kto z nas nie chciałby uciec przez ponurą i zimową aurą do słonecznej Hiszpanii. Przed wyjazdem warto jednak wiedzieć kiedy w kraju Basków są dni ustawowo wolne od pracy w 2025 r. Nie od dzisiaj wiadomo, że Hiszpanie celebrują sjestę i czas wolny! 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Przepisy wprowadzające jawność wynagrodzeń powinny być powiązane z wdrożeniem dyrektywy o równości wynagrodzeń

Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca jawność wynagrodzeń powinna być powiązana z nowelizacją przepisów całościowo wdrażających unijną dyrektywę o równości wynagrodzeń. Konfederacja Lewiatan uważa, że takie regulacje powinny być przygotowywane przy współudziale partnerów społecznych oraz rządu.

REKLAMA

Co z handlem 15 grudnia w najbliższą niedzielę? Decyzja już zapadła

Co do niedziel handlowych na 2024 r. decyzja zapadła i to już dawno. Wielu do ostatniej chwili liczyło, że i 24 grudnia (we wtorek) handel w palcówkach będzie ograniczony a wigilia wolna od pracy. Tak się jednak nie stało. W dniu 9 grudnia 2024 r. ustawę zmieniającą w tym zakresie przekazano Prezydentowi RP do podpisu, ale najwcześniej wolna Wigilia będzie w 2025 r. Jeżeli Prezydent podpisze ustawę to w grudniu 2025 r. będą aż 3 niedziele handlowe!

Świadczenie wzrosło o 100 proc., wypłata z wyrównaniem od października. Nowe przepisy już obowiązują

Nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów została już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Zmiany obowiązują od 12 grudnia 2025 r.

3000 zł grzywny dla pracodawcy za odmówienie zatrudnienia kandydata na pracownika. Przepisy już obowiązują

Przepisy prawa pracy chronią nie tylko pracowników, ale również kandydatów na pracowników. Taka ochrona przysługuje już na etapie procesu rekrutacyjnego. Co ważne, potencjalni pracodawcy mogą ponieść konsekwencje finansowe za wadliwie sformułowane oferty pracy czy nawet za odmówienie zatrudnienia ze względu na pewne kryteria. 

Kiedy trzeba wypłacić odprawę z tytułu zwolnienia grupowego?

Kiedy przysługuje odprawa z tytułu zwolnienia grupowego? Jak liczy się odprawę? Od czego zależy jej wysokość? W jakim terminie pracodawca powinien ją wypłacić pracownikowi?

REKLAMA

Pracownicy samorządowi: Rekompensata za godziny nadliczbowe. Jak naliczać wynagrodzenie?

Pracownikowi samorządowemu za pracę wykonywaną na polecenie przełożonego w godzinach nadliczbowych przysługuje, według jego wyboru, wynagrodzenie albo czas wolny. Wynagrodzenie należy się bez dodatku, o którym mowa w ustawie Kodeks pracy.

ZUS: Kiedy będą kolejne wypłaty świadczeń z programu Aktywny Rodzic?

ZUS wypłaci w grudniu 2024 r. świadczenia z programu Aktywny Rodzic - Aktywni rodzice w pracy, Aktywnie w żłobku oraz Aktywnie w domu. Świadczenia wypłacane są w danym miesiącu za miesiąc poprzedni, czyli np. w grudniu za listopad. Na kiedy zaplanowane są wypłaty w grudniu br.?

REKLAMA