| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Podniesienie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę - sprzeciw pracodawców

Podniesienie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę - sprzeciw pracodawców

Ministerstwo Pracy prowadzi prace legislacyjne nad podniesieniem w 2012 r. wysokości minimalnego wynagrodzenia do 1500 zł. BCC nie zgadza się z propozycją przedstawioną przez resort pracy.

Według BCC płaca minimalna to sztuczna bariera, która tylko teoretycznie chroni pracowników, a w rzeczywistości może być dla nich przeszkodą. Zbyt wysoka płaca minimalna działa szczególnie na niekorzyść osób o najniższych kwalifikacjach oraz ludzi z regionów najbiedniejszych. Jej wzrost spowoduje, że pracodawcom trudniej będzie zatrudniać takich pracowników, a więc mogą oni pozostać bez pracy.

Czy minimalne wynagrodzenie za pracę będzie wyższe - prace legislacyjne MPiPS >>

BCC uważa, iż w obecnej, bardzo trudnej sytuacji budżetowej, nie powinno się dokonywać podwyżek wydatków poza te absolutnie konieczne.

Wzrostu minimalnego wynagrodzenia aż o 8  proc. nie uzasadnia nawet tak miarodajny wskaźnik jakim jest wzrost inflacji. Dlatego BCC stoi na stanowisku, że podniesienie płacy minimalnej może nastąpić tylko w oparciu o indeksację wynikającą z ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, co oznacza wzrost o ok. 5 proc. (wzrost inflacji plus 3/5 wzrostu PKB).

Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2011 roku >>

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Kowalska-Matis

Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS na Dolnym Śląsku

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »