Służba cywilna - limit mianowań na 2011 r.
REKLAMA
Zgodnie z przepisami ustawy o służbie cywilnej limit mianowań urzędników w służbie cywilnej na dany rok budżetowy określa ustawa budżetowa. Oznacza to, że w 2011 r. może otrzymać mianowanie tylko 500 urzędników.
REKLAMA
Urzędnikom można wypowiedzieć stosunek pracy, gdy ukończą 65 lat >>
O status urzędnika mianowanego może ubiegać się pracownik służby cywilnej, legitymujący się:
- co najmniej 3-letnim stażem pracy w służbie cywilnej lub który uzyskał zgodę dyrektora generalnego urzędu na przystąpienie do postępowania kwalifikacyjnego przed upływem tego terminu, jednak nie wcześniej niż po upływie 2 lat od nawiązania stosunku pracy w służbie cywilnej,
- tytułem zawodowym magistra lub równorzędnym. Tytułami równorzędnymi do tytułu magistra są zarówno lekarz, lekarz weterynarii, jak i lekarz dentysta. Takimi tytułami nie są natomiast tytuły inżyniera i licencjata,
- znajomością co najmniej jednego języka obcego spośród języków roboczych Unii Europejskiej lub jednego z następujących języków obcych: arabskiego, białoruskiego, chińskiego, islandzkiego, japońskiego, norweskiego, rosyjskiego, ukraińskiego.
Racjonalizacja zatrudnienia w administracji państwowej - premier nie odstąpi od reformy >>
O mianowanie w służbie cywilnej może ubiegać się również osoba spełniająca powyższe warunki, która jest żołnierzem rezerwy lub nie podlega powszechnemu obowiązkowi obrony.
Mianowanie uzyskuje osoba, która pozytywnie ukończyła postępowanie kwalifikacyjne w służbie cywilnej zakończone egzaminem na urzędnika mianowanego i dodatkowo uzyskała miejsce uprawniające ją do mianowania. A zatem samo osiągnięcie pozytywnego wyniku nie wystarczy do otrzymania mianowania.
Stosunek pracy pracownika służby cywilnej z dniem mianowania przekształca się w zatrudnienie na podstawie mianowania.
Sejm uchwalił ustawę o odpowiedzialności urzędniczej za rażące naruszenie prawa >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat