REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Staże najpopularniejszą formą aktywizacji bezrobotnych

Karolina Kropiwiec
Staże najpopularniejszą formą aktywizacji bezrobotnych. / fot. Shutterstock
Staże najpopularniejszą formą aktywizacji bezrobotnych. / fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Staże z urzędu pracy stanowią najpopularniejszą formą aktywizacji bezrobotnych. Najczęściej korzystają z nich osoby młode do 30 roku życia. Wzrosła liczba osób, które po odbyciu stażu podejmują zatrudnienie.

Staże najpopularniejszą formą aktywizacji młodych bezrobotnych

Od stycznia do lipca urzędy pracy skierowały na staże 46,4 tys. osób bezrobotnych, 58 proc. tej grupy stanowiły osoby do 30. roku życia - wynika z danych MRPiPS. Resort pracy podkreśla, że w ciągu ostatnich lat poprawiła się skuteczność staży. W ubiegłym roku wskaźnik ten wynosił 86 proc.

REKLAMA

Autopromocja

Według danych MRPiPS od początku tego roku do końca lipca osoby do 30. roku życia stanowiły ponad 44 proc. aktywizowanych bezrobotnych, choć ich udział wśród wszystkich zarejestrowanych bezrobotnych wynosił ok. 27 proc. W przypadku osób do 25 r. ż było to odpowiednio 25,2 proc. wśród aktywizowanych i 12,7 proc. wśród bezrobotnych.

Zakres wsparcia dla osób bezrobotnych do 30. roku życia zawarty jest w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Polecamy: Seria poradników z prawa pracy

Usługi i instrumenty umożliwiające zdobycie kwalifikacji i doświadczenia zawodowego

Resort pracy zaznacza, że w przypadku osób młodych szczególnie istotne są te usługi i instrumenty, które umożliwiają zdobycie kwalifikacji lub doświadczenia zawodowego i w konsekwencji podjęcie zatrudnienia. Należą do nich np. szkolenia, staże, przygotowanie zawodowe dorosłych, dofinansowanie studiów podyplomowych, dofinansowanie kosztów egzaminów oraz kosztów uzyskania licencji, pożyczka szkoleniowa, stypendium na kontynuowanie nauki, prace interwencyjne, dotacje na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, programy specjalne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Skuteczność staży z urzędu pracy

Do najpopularniejszych form wsparcia osób bezrobotnych przez urzędy pracy należą staże. Z danych MRPiPS wynika, że w okresie styczeń-lipiec br. urzędy pracy skierowały na nie 46,4 tys. osób bezrobotnych. 58 proc. tej grupy stanowiły osoby młode do 30. roku życia.

Oferta staży jest szeroka i zróżnicowana, jeśli chodzi o warunki. Uczestnicy staży organizowanych przez urzędy pracy otrzymują stypendium. Także staże finansowane ze środków unijnych są płatne. Wielu pracodawców oferuje młodym osobom płatne możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego.

Resort podaje, że w ciągu ostatnich pięciu lat o 5 p.p. poprawiła się skuteczność staży (podjęcie zatrudnienia w trakcie lub w okresie do 3 miesięcy po odbyciu stażu). W 2019 roku wskaźnik ten wynosił 86 proc.

W ustawie zostały zapisane również rozwiązania dedykowane wyłącznie osobom młodym oraz pracodawcom zatrudniającym osoby młode, które dotyczą: objęcia bezrobotnych do 30 r. ż. instrumentami wspierającymi mobilność i zatrudnienie na rynku pracy (bon szkoleniowy, bon stażowy, bon zatrudnieniowy, bon na zasiedlenie), refundacji pracodawcom składek na ubezpieczenia społeczne za bezrobotnych do 30 r.ż. podejmujących pierwszą pracę, zwolnienia pracodawców z obowiązku odprowadzania składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych za zatrudnione osoby w wieku do 30 lat.

Według danych MRPiPS od początku bieżącego roku do końca lipca w różnego rodzaju formach wsparcia wzięło udział 52,3 tys. bezrobotnych do 30. roku życia, w tym prawie 30 tys. do 25 roku życia.

"Pierwszy biznes- wsparcie w starcie"

REKLAMA

Poza wsparciem ze strony urzędów pracy, studenci ostatniego roku studiów wyższych lub poszukujący pracy absolwenci szkoły lub uczelni wyższej do 4 lat od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego, mogą skorzystać z pożyczki na podjęcie działalności gospodarczej oferowanej w ramach Rządowego Programu "Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie".

Ministerstwo zwraca uwagę, że w kontekście ostatnich miesięcy kluczową rolę w łagodzeniu efektów niespodziewanego kryzysu spowodowanego pandemią wirusa COVID-19 miała również pomoc rządu w postaci pakietu wsparcia dla przedsiębiorców. MRPiPS podkreśla, że rozwiązania zaproponowane w tarczy antykryzysowej ochroniły wiele miejsc pracy, w tym również osób młodych.

Według danych Eurostatu stopa bezrobocia wśród osób młodych (do 25 r. ż.) w lipcu 2020 r. wyniosła w Polsce 9,5 proc., wobec 10,2 proc. rok wcześniej. Jest to znacznie poniżej średniej unijnej, która wynosi 17 proc. Resort pracy wskazuje, że Polska jest też wśród pięciu państw unijnych z najmniejszym bezrobociem wśród ludzi młodych.(PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w porze nocnej po 1 lipca 2024

1 lipca 2024 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokość minimalnej stawki godzinowej. Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 4300 zł brutto. W związku z podwyższeniem wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmianie uległa także wysokość dodatku za pracę w porze nocnej.

Świadectwo pracy [treść świadectwa pracy, załączane informacje, termin wydania]

Świadectwo pracy potwierdza zakończone zatrudnienie. Dokument ten pracodawca wydaje pracownikowi w dniu zakończenia stosunku pracy. Razem ze świadectwem pracy pracodawca przekazuje też informacje dotyczące dokumentacji pracowniczej.

Kto jest chroniony przed zwolnieniem? 5 przypadków

Kto jest chroniony przed zwolnieniem w formie wypowiedzenia umowy o pracę? Oto 5 szczególnych przypadków przewidzianych w Kodeksie pracy. Przepisy te zapewniają stabilność zatrudnienia i ochronę przed niesprawiedliwym traktowaniem.

Co najbardziej motywuje pracowników? Czego pracownik wymaga od szefa?

Oczywiste jest, że najbardziej motywują pracowników pieniądze. Co jest drugim w kolejności najlepszym motywatorem? Wyniki różnią się w zależności od pokolenia pracowników i stanowiska. Na czym zależy młodszym, a na czym starszym pracownikom? Czego pracownik wymaga od szefa? Okazuje się, że ważne jest, aby przełożony potrafił przyznać się do błędu i by stosował wobec wszystkich równe zasady. 

REKLAMA

Konfederacja Lewiatan: Trzeba zmienić sposób ustalania minimalnego wynagrodzenia za pracę

Konieczne jest większe powiązanie wynagrodzenia minimalnego z aktualną lub prognozowaną sytuacją gospodarczą. Mogłoby się to odbywać poprzez zmniejszenie roli rządu w tym procesie.

Czterodniowy tydzień pracy: Kodeks pracy już umożliwia pracę na cały etat przez 4 dni w tygodniu

W przestrzeni medialnej trwa debata nad skróceniem tygodnia pracy do czterech dni w tygodniu. Resort rodziny analizuje możliwość skrócenia czasu pracy do 4 dni, bądź 35 godzin. Przy tej okazji warto przypomnieć, że kodeks pracy umożliwia taką pracę.

Główny Inspektor Pracy: Praca zdalna może wpływać na wydajność pracowników

Do Państwowej Inspekcji Pracy nie wpływa wiele skarg w związku z pracą zdalną. Zdaniem Głównego Inspektora Pracy, w praktyce najlepiej sprawdza się praca zdalna okazjonalna. Praca zdalna może wpływać na wzrost wydajności pracowników.

ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

REKLAMA