Podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika - zmiana Kodeksu pracy
REKLAMA
Nowelizacja zakłada uchylenie art. 103 k.p. Przepis ten obecnie określa, że w zakresie i na warunkach ustalonych, w drodze rozporządzenia, przez Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej pracodawca ułatwia pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych.
REKLAMA
Zwrot kosztów i dni wolne dla szkolących się pracowników >>
Ponadto nowelizacja wprowadza nowe przepisy. Precyzują one, że podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika to zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności pozostających w związku z wykonywaną pracą, z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą.
Projekt przewiduje także, że pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe będzie przysługiwać urlop szkoleniowy i zwolnienie z całości lub części dnia pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Urlop szkoleniowy będzie przysługiwać w wymiarze:
- 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminów eksternistycznych,
- 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu maturalnego,
- 6 dni – dla pracownika przystępującego do egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe,
- 10 dni w ostatnim roku studiów – na przygotowanie pracy dyplomowej oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminu dyplomowego.
Pracodawca z inwestycji w pracownika odzyskuje prawie drugie tyle >>
Ponadto pracodawca będzie mógł przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie oraz koszty przejazdu i podręczników.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat