reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wybór między IKE a ZUS - podobna stopa zwrotu

Wybór między IKE a ZUS - podobna stopa zwrotu

W przypadku wyboru pomiędzy Indywidualnymi Kontami Emerytalnymi a ZUS można spodziewać się podobnej stopy zwrotu - wskazał prezes PFR Paweł Borys.

Przeniesienie środków zgromadzonych w Otwartych Funduszach Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne czy do ZUS to wybór między dziedziczeniem środków i możliwością wypłaty całej kwoty na raz a dożywotnią emeryturą - powiedział prezes PFR Paweł Borys. Dodał, że w obu przypadkach można się spodziewać podobnej stopy zwrotu.

„Wybór pomiędzy przeniesieniem środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych na Indywidualne Konta Emerytalne czy do ZUS nie jest wyborem, gdzie zarobimy więcej a gdzie mniej. Jest wyborem między dziedziczeniem zgromadzonych środków a emeryturą dożywotnią” – powiedział na wtorkowej konferencji poświęconej przekształceniu OFE w IKE Paweł Borys.

Polecamy: Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami

Borys podał, że na przestrzeni ostatnich 20 lat średnia roczna stopa zwrotu OFE wyniosła 5 proc., czyli w przybliżeniu tyle samo ile wyniosła waloryzacja emerytur w ZUS. Ocenił, że biorąc te dane pod uwagę, stopy zwrotu nie będą czynnikiem decydującym.

Ocenił, że znaczenie będzie miało to, czy przyszli emeryci bardziej przywiązani są do kwestii dziedziczenia zaoszczędzonych przez nich środków i możliwości wypłaty gotówki w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego, czy bardziej zależy im na dożywotniej emeryturze.

Zapytany o instrumenty finansowe umożliwiające przekształcenie wypłaconej z OFE gotówki w rentę dożywotnią powiedział, że na świecie takie rozwiązania istnieją, jednak są bardzo drogie.

"Renty dożywotnie są pożądanym produktem, który dopełniłby zarówno IKE jak i PPK, jednak na świecie niewiele jest krajów, w których zakłady ubezpieczeń mogłyby tanio dostarczać takie produkty. (...) Rozmawialiśmy z Ministerstwem Finansów o możliwości wprowadzenia takiego systemowego rozwiązania. Jak już te systemy akumulujące środki (przekształcenie OFE, PPK - PAP) będą dopracowane, to sprawdzimy czy będzie można je wdrożyć" - powiedział.

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

PAP

Zdjęcia

Wybór między IKE a ZUS - podobna stopa zwrotu/fot. Shutterstock
Wybór między IKE a ZUS - podobna stopa zwrotu/fot. Shutterstock

Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń - wydanie cyfrowe (eMP)348.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama