REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy przejście na emeryturę matczyną uprawnia do odprawy emerytalnej

ekspert w dziedzinie kadr i płac, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa podatkowego, prawnik
emerytura, ppk, oszczędności/fot. shutterstock
emerytura, ppk, oszczędności/fot. shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czy osobie, która rozwiązuje umowę o pracę w związku z uzyskaniem prawa do matczynej emerytury, pracodawca ma obowiązek wypłaty odprawy emerytalnej?

Jedna z naszych pracownic chce rozwiązać umowę o pracę w związku z przejściem na rodzicielskie świadczenie uzupełniające, tzw. emeryturę matczyną (spełnia warunki do jego otrzymania, ale nie jest jeszcze na emeryturze). Czy będzie jej przysługiwać odprawa emerytalna? - pyta Czytelniczka z Koszalina.

REKLAMA

Autopromocja

Nie. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające nie ma charakteru emerytury ani renty z tytułu niezdolności do pracy, o których mowa w przepisach emerytalnych. Z powodu nabycia bowiem prawa do emerytury lub renty pracownik może ubiegać się o wypłatę odprawy. Świadczenie rodzicielskie ma odrębny, specjalny cel. Stanowi zabezpieczenie sytuacji dochodowej osób, które poświęciły się wychowaniu co najmniej czworga dzieci. Przyznanie do niego prawa nie jest związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne. Jednak w przypadku gdy do rozwiązania umowy dojdzie w związku z jednoczesnym przejściem na świadczenie rodzicielskie i emeryturę lub rentę, Państwa pracownica nabędzie prawo do odprawy.

Odprawa emerytalno-rentowa ma charakter jednorazowy i przysługuje pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na te świadczenia (art. 921 Kodeksu pracy). Przepis ten zawiera zamknięty katalog przesłanek, które pracownik musi spełnić łącznie, aby nabyć prawo do odprawy, czyli:

  • w chwili ustania stosunku pracy spełnia warunki uprawniające go do emerytury (m.in. ma wymagany wiek emerytalny) lub renty z tytułu niezdolności do pracy, wskazanych w przepisach emerytalnych,
  • nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy,
  • pracownik musi faktycznie przejść na emeryturę lub rentę,
  • istnieje związek między ustaniem stosunku pracy a przejściem na ww. świadczenia.

Zasadniczo wysokość odprawy emerytalno-rentowej stanowi 1-miesięczne wynagrodzenie.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające nie jest emeryturą ani rentą w rozumieniu przepisów emerytalnych, co ma znaczenie przy ustalaniu prawa do odprawy. Celem tego świadczenia jest zapewnienie niezbędnych środków utrzymania osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej działalności zarobkowej albo ich nie podjęły ze względu na wychowywanie dzieci. Wskazane świadczenie ma charakter socjalny i może zostać przyznane:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • matce, która urodziła i wychowała lub wychowała co najmniej czworo dzieci,
  • ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci, w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez matkę lub w przypadku długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę,
  • matce po osiągnięciu 60 lat albo ojcu po osiągnięciu 65 lat, w przypadku gdy nie posiada dochodu zapewniającego niezbędne środki utrzymania.

Świadczenie rodzicielskie nie może być wyższe od najniższej emerytury. Nie przysługuje ono osobie uprawnionej do emerytury lub renty w wysokości co najmniej najniższej emerytury. W przypadku pobierania emerytury lub renty w wysokości niższej od najniższej emerytury świadczenie stanowi dopełnienie jej wysokości do kwoty najniższej emerytury.

Zatem jedynymi elementami, które łączą rodzicielskie świadczenie uzupełniające z emeryturą (przyznawaną na ogólnych zasadach), są jego wysokość i w pewnych okolicznościach wiek osoby uprawnionej.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Pracownik, który spełnia warunki do uzyskania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego, może je otrzymać niezależnie od przejścia na emeryturę. Są to dwa odrębne świadczenia i o różnym charakterze. Jednak rozwiązanie stosunku pracy z powodu przejścia na świadczenie rodzicielskie nie uprawnia Państwa pracownicy do odprawy emerytalnej.

Przejście na uzupełniające świadczenie rodzicielskie nie uprawnia do odprawy emerytalno-rentowej.

Gdyby Państwa pracownica rozwiązała stosunek pracy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy i jednocześnie na uzupełniające świadczenie rodzicielskie, przysługiwałaby jej odprawa, ale wyłącznie z powodu przejścia na świadczenie z systemu emerytalnego.

PODSTAWA PRAWNA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Serwis Prawno-Pracowniczy

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Nazwa "urlop macierzyński" jest nieadekwatna? Kojarzy się z wypoczynkiem

44 proc. badanych jest zdania, że należy zmienić nazwę "urlop macierzyński". Obowiązująca nazwa sugeruje, że opieka nad dzieckiem jest czasem odpoczynku. Ruszyła kampania edukacyjna #ToNieUrlop, zmieniająca krzywdzące przekonania społeczne na temat opieki nad małym dzieckiem i urlopów macierzyńskich. 

Wkrótce będą wyższe świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Wzrost o 100 proc. – od kiedy?

Wraz ze wzrostem kosztów utrzymania rosną też potrzeby osób uprawnionych do alimentów. Nowelizacja przepisów o ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów zwiększy wysokość wsparcia materialnego z funduszu alimentacyjnego.

4650 zł brutto płacy minimalnej w 2025 roku - to postulat wszystkich związkowców. Czy rząd ustąpi?

Na posiedzeniu w dniu 15 lipca 2024 r. Radzie Dialogu Społecznego nie udało się wypracować wspólnego stanowiska w sprawie propozycji wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2025 r. To oznacza, że rząd do 15 września ma czas na podjęcie ostatecznej decyzji w tej sprawie.

REKLAMA

Zmiany w raportach ZUS RPA i ZUS RIA. Będą nowe kody tytułu ubezpieczenia

Zmienią się wzory imiennego raportu miesięcznego o przychodach ubezpieczonego/okresach pracy nauczycielskiej – o symbolu ZUS RPA oraz wzoru raportu informacyjnego – o symbolu ZUS RIA. Pojawią się też nowe kody tytułu ubezpieczenia. Trwają prace nad nowelizacją przepisów.

Będzie zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniosą świadczenia zależne od płacy minimalnej?

Minimalne wynagrodzenie za pracę zmieni się od 1 stycznia 2025 r. Wraz z minimalną płacą zmieni się także wysokość świadczeń powiązanych z minimalnym wynagrodzeniem. Jakie to świadczenia? Ile wyniosą?

Odpowiedzialność pracodawcy za pogorszenie stanu zdrowia pracowników w czasie upału. Jaka jest, czy polisa ochroni

Jeżeli pracownik zasłabnie lub dozna udaru słonecznego lub cieplnego w czasie pracy, pracodawca naraża się na ewentualne roszczenie z żądaniem wypłaty odszkodowania. Przed tego rodzaju finansowymi konsekwencjami upałów firmy mogą się ubezpieczyć. Słuzy do tego polisa OC pracodawcy.

Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co robić?

Dlaczego pracownicy niezadowoleni z pracy wciąż w niej tkwią? Zmiana pracy nie zawsze jest możliwa. Co można zrobić, aby podnieść swoją atrakcyjność na rynku pracy? Jak rozwijać kompetencje i szkolić się u dotychczasowego pracodawcy? Dlaczego tak mało pracowników decyduje się na rozmowę o podwyżce wynagrodzenia? Oto wskazówki eksperta rynku pracy, Mateusza Żydka.

REKLAMA

Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

REKLAMA