| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Jak ustalić liczbę osób niepełnosprawnych u danego pracodawcy

Jak ustalić liczbę osób niepełnosprawnych u danego pracodawcy

Przy obliczaniu wysokości wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie można uwzględniać jako osobę niepełnosprawną pracownika, który nie udokumentował swojej niepełnosprawności.

Jeżeli pracodawca zatrudnia co najmniej 25 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy, to zasadniczo ciąży na nim obowiązek dokonywania miesięcznych wpłat na PFRON, w wysokości kwoty stanowiącej iloczyn 40,65 proc. przeciętnego wynagrodzenia i liczby pracowników odpowiadającej różnicy między zatrudnieniem zapewniającym osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia osób niepełnosprawnych w wysokości 6 proc. a rzeczywistym zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Z wpłat zwolnieni są pracodawcy, u których wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi co najmniej 6 proc.

Osobą niepełnosprawną jest osoba posiadająca ubytek stanu zdrowia oraz orzeczenie o zakwalifikowaniu do jednego z trzech stopni niepełnosprawności. Obowiązek i wysokość wpłat na PFRON są uzależnione od rzeczywistego zatrudnienia osób niepełnosprawnych, jednak pracodawca zawiera (lub zmienia) stosunek pracy z osobą niepełnosprawną, a więc z osobą o orzeczonej niepełnosprawności, w sytuacji gdy obie strony są świadome istnienia niepełnosprawności pracownika (wynika to z okazanego orzeczenia, składanego do akt osobowych). Natomiast brak przedłożenia orzeczenia o niepełnosprawności uniemożliwia nawiązanie stosunku pracy z osobą niepełnosprawną - mimo że ta osoba może być faktycznie niepełnosprawna. Jeżeli zaś dana osoba była zatrudniona jako pełnosprawna, to nie można żądać zmiany jej statusu za wcześniejszy okres, gdyż według ówczesnych okoliczności była osobą zatrudnioną prawidłowo.


Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KODEKS PRACY 2019

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tax-Net Jacek Adamczak

Kancelaria Podatkowa - Biuro Rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »