REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Propozycja: Pracownik rezygnuje z 10 dni urlopu wypoczynkowego (z puli 26 dni), a pracodawca wypłaca mu dodatek (3000 zł, 4000 zł, 5000 zł .....netto)

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Propozycja: Pracodawca wypłaci 3000 zł netto pracownikowi za 10 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego?
Propozycja: Pracodawca wypłaci 3000 zł netto pracownikowi za 10 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Czyja propozycja dodatku (np. 3000 zł, 4000 zł, 5000 zł ……)? Niestety tylko moja („dziennikarska”). Nikt więcej się nie poważy. Nie, że tylko ja na to wpadłem. Ale propozycja zapisania w przepisach: "Pracownik może sprzedać pracodawcy 10 dni urlopowych (z 70 zaległych)", z automatu rodzi zarzut: "To zgoda na wykorzystywania pracownika przez pracodawcę".

Spodziewam się zarzutu nawet, gdy cena "sprzedaży" urlopu, wynosiłaby nie 100%, a np. 150% stawki dniówki. Być może zarzut byłby nawet przy 200% dniówki (za "sprzedany" dzień urlopu). 200% wydaje mi się wielką okazją dla pracownika. Mieć 70 dni zaległego urlopu i "sprzedać" 10-20 z nich za podwójną pensję.

REKLAMA

Autopromocja

Nie będzie nawet dyskusji "o sprzedaży" urlopu. Wciąż będzie problem zaległych urlopów

Rząd, związki zawodowe, partie, organizacje pracodawców nie mają żadnego interesu, aby się narażać Polakom taką dyskusją. Bo "sprzedaż" części urlopu przy złym pracodawcy doprowadzi do pokrzywdzenia pracowników pracujących u niego (np. pracodawca wymusi złożenie wniosku o "sprzedaż urlopu" przez pracownika, zaniży stawkę dodatku - zyskają jednak ci pracownicy, których pracodawcy nie mają modelu biznesowego "wycisną pracownika" (są tacy). 

Komentujący artykuł zgłaszali sygnały o nieuczciwych pracodawcach. Ale też wskazywali rozwiązanie:

grafika

 

 

Infor.pl

Rząd, związki zawodowe, partie, organizacje pracodawców są na "NIE". Jedynie po zapytaniu samych pracowników: "Weźmiesz 3000 zł za rezygnację z 10 dni urlopu wypoczynkowego?" (gdy uzbierało się za dużo dni urlopu), słyszę odpowiedź: "Pewnie, że wezmę, ale chcę 4500 zł". 

Przykład: Pracownik zarabia dziennie 300 zł „na rękę” (miesięcznie około 6000 zł "na rękę"). W 2024 r. przysługuje mu 52 dni urlopu wypoczynkowego (nie poszedł na urlop w 2023 r.). W 2024 r. chce wykorzystać 30 dni na wakacje, 10 dni zachować jako rezerwę. 12 dni jest mu "niepotrzebne". Za te 12 dni wziął od pracodawcy 3600 zł (12 dni x 300 zł "dniówki") i zrezygnował z możliwości ich wykorzystania w przyszłości jako urlop. Pracodawca mając luki kadrowe w wakacje (wszyscy "poszli na urlop"), chętnie 3600 zł wypłacił.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pytanie jest takie - czy równie chętnie pracodawca wypłaci 5400 zł (150% dniówki - przykład na końcu tekstu)? Pytanie bo czytelnicy komentują, że 3600 zł to za mało:

 

grafika

 

 

Infor.pl

 

grafika

 

 

Infor.pl

 

Dodatek w obliczeniach przyjąłem bowiem jako wynikający ze 100% dniówki, ale może wynosić 150% albo 200%. I prywatnie uważam, że powinno być 150% (cały czas z zastrzeżeniem, że wiem o niemożliwości wprowadzenia takich przepisów do kodeksu pracy). Mechanizm obliczania wartości wypłaconej przez pracownika za rezygnację z urlopu wypoczynkowego (części urlopu) jest jednak wtórny. Można to obliczać na wiele sposobów. To jest szczegół, czy będzie 300 zł czy 400 zł za dzień "sprzedanego" urlopu. Ważniejsze jest otwarcie w prawie furtki (kodeks pracy i jego nowelizacja) do odpłatnej rezygnacji z części urlopu wypoczynkowego przez pracownika według następujących zasad:

  1. Zawsze tylko z inicjatywy pracownika (na jego wniosek) - pracodawca nie ma prawa nakazać przyjęcia dodatku i zarządzić rezygnację z urlopu.
  2. Prawo określa minimalną cenę "sprzedaży zbędnego urlopu" - racjonalna to 150% dniówki, okazyjna dla pracownika to chyba 200% dniówki (czyli przy pensji około 6000 zł - 6500 zł 10 dni urlopu byłoby warte aż 6000 zł).
  3. Pracownikowi po "sprzedaży urlopu" musi zostać na dany rok pracy np. 15 dni potencjalnego urlopu wypoczynkowego, czyli pracownik ma 70 dni zaległego urlopu. Może "sprzedać" 55 dni. 15 dni jest nienaruszalne.

Z pkt 3 wynika, że ta propozycja jest dla pracowników mających zaległe urlopy. I tych branż, gdzie takie urlopy występują (np. mundurowi). 

 

Pracodawca wypłaci 3000 zł netto za 10 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego?

Sytuacja w ww. przykładzie jest jednak niemożliwa prawnie. Jest życiowa, ale naruszałaby świętość prawa pracy - zasadę, że pracownik nie może zrezygnować z urlopu (nawet za godziwym wynagrodzeniem). Jakiekolwiek wyjątki od tej zasady (także te uzasadnione życiowo i oczekiwane przez pracownika) są niedopuszczalne. Nikt "na górze" się na to nie zgodzi. Bo rodzą ryzyko pracy przez pracownia ponad jego siły (kosztem zdrowia i rodziny) i na rzecz nierzetelnego pracodawcy (tzw. Janusz biznesu). Nikt nie weźmie na siebie ryzyka wystąpienia takiej historii. 

Jest to więc dziś niemożliwe. Wyrazem tego jest art. 171 kodeksu pracy i zasada: Ekwiwalent za urlop pracownik może otrzymać tylko kończąc umowę o pracę i przechodząc do innego pracodawcy. Prawnie zapisano tą zasadę (chroniącą przed przepracowaniem się) tak: 

REKLAMA

§ 1. W przypadku niewykorzystania przysługującego urlopu w całości lub w części z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy pracownikowi przysługuje ekwiwalent pieniężny. 
§ 2. (uchylony) 
§ 3. Pracodawca nie ma obowiązku wypłacenia ekwiwalentu pieniężnego, o którym mowa w § 1, w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

W komentarzu do artykułu czytelnik opisał patologię do której prowadzi art. 171 k.p. Pracownik miał 70 dni zaległego urlopu. Więc zwolnił się z pracy na kilka dni, aby pracodawca mógł mu legalnie za ten urlop zapłacić. I potem pracownik zatrudnił się w firmie ponownie. I to jest przykład na potrzebę rozwiązania problemu narastania zaległych urlopów w inny sposób niż proponuje obecnie art. 171 k.p. (czyli ekwiwalent za urlop tylko przy zwolnieniu z pracy).

Modyfikacja tego przepisu w kierunku wskazanym w ww. przykładzie byłaby podobną rewolucją co:

1) 4-dniowy tydzień pracy.

2) pensja minimalna na wysokości 60% wynagrodzenia przeciętnego,

3) 10 dni dodatkowego urlopu wypoczynkowego (ponad 26 dni w obecnym stanie prawnym). 

Propozycje takie padły w ostatnim miesiącu ze strony przedstawicieli rządu i związków zawodowych. Propozycję "Pracodawca wypłaci 3000 zł netto pracownikowi za 10 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego?", można umieścić więc w dobrym towarzystwie. Zwłaszcza, że można zamienić 3000 zł na np. 4500 zł (zamiast 300 zł stawkę "sprzedaży" urlopu podnieść do 450 zł), o czym poniżej.

Pracodawca wypłaci 4500 zł netto za 10 dni niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego?

Pracownicy handlu, którzy być może w 2025 r. będą pracowali co drugą niedzielę, mają w tym wariancie przyszłości obiecaną (przez polityków) podwójną dniówkę za taką pracę. Z moich prywatnych rozmów (przy okazji zakupów) są zainteresowani pracą na takich zasadach. Można więc zasady dodatku opracować tak jak "niedzielne" dniówki dla pracowników handlu wypłacając więcej niż "dniówka" za dzień urlopu.

Zwłaszcza, że czytelnicy w komentarzach do artykułu opisują już dziś mające miejsca złamania prawa co do urlopów wypoczynkowych.

grafika

 

 

Infor.pl

Sposobem zapobiegania takim nadużyciom jest ustawowo podwyższone wynagrodzenie za rezygnację z części urlopu (podwyższone wobec  "dniówki"). 

Przykład: Pracownik zarabia dziennie 300 zł „na rękę” (miesięcznie około 6000 zł "na rękę"). Za 12 dni niepotrzebnego mu urlopu wypoczynkowego otrzyma od pracodawcy nie 3600 zł (12 dni x 300 zł "dniówki"), a 50% więcej czyli 5400 zł (12 dni x 450 zł). Do dniówki 300 zł jest dodane 150 zł.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa?

Czy 24 czerwca 2024 to niedziela handlowa? Czy przed wakacjami jest niedziela handlowa? Czy przed rokiem szkolnym jest niedziela handlowa? Czy w czerwcu jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe? Kto może stać za ladą w niedziele?

Wakacje składkowe to już pewne [od kiedy, dla kogo, jakie zasady]

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie systemu ubezpieczeń społecznych, tym samym wiemy już na 100%, że przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z tzw. "wakacji składkowych". Wakacje składkowe od kiedy, dla kogo, jakie zasady? Ministerstwo Rozwoju i Technologii śpieszy z wyjaśnieniami.

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje

Jak wydłużyć urlop wypoczynkowy w 2024 r.? Najbliższa okazja w te wakacje. To nie koniec: długi weekend możesz też mieć w październiku i w listopadzie! Warto brać po dzień czy kilka dni wolnego, aby cieszyć się długimi weekendami i w ten sposób zaoszczędzić dni urlopu.

Aktywny Rodzic: Ustawa została opublikowana. Rodzice mogą starać się nawet o 36000,00 zł na dziecko w wieku od 12 do 35 miesiąca życia

Od 1 października 2024 r. rodzice będą mogli składać wnioski o nowe świadczenia wprowadzone programem „Aktywny Rodzic”. Łącznie to nawet 36 tys. zł wsparcia na dziecko, i to niezależnie od dochodów. Świadczenia wypłaci ZUS. 

REKLAMA

1000 złotych brutto od 1 lipca 2024 r. mają wynieść dodatki do miesięcznych wynagrodzeń dla zawodowych rodzin zastępczych i osób prowadzących rodzinne domy dziecka

Jest ustawa i będą podwyżki, ale czy na pewno? Ustawodawca używa sformułowania: "może". Zatem to tylko fakultatywność a nie obligatoryjność podwyżek. Pewne jest to, że konieczne było zwiększenie maksymalnej kwoty środków z Funduszu Pracy przeznaczonych na dofinansowanie zadań własnych JST w obszarze wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej. Czy rodzinne domy dziecka dostaną 1000 zł od lipca?

ZUS: Rozpoczął się nowy okres świadczeniowy, ale wielu uprawnionych jeszcze nie złożyło wniosku o świadczenie

Duża część rodziców i opiekunów nie złożyła jeszcze wniosków o 800 plus. 1 czerwca 2024 r. rozpoczął się nowy okres świadczeniowy. Jeśli wniosek zostanie złożony z opóźnieniem, ZUS może nie wypłacić wyrównania.

REKLAMA