Ustalanie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych a urlop wypoczynkowy
REKLAMA
REKLAMA
- Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych
- Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych a urlop wypoczynkowy
- Czy wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy uwzględnia się w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków?
Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych
Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z dnia 25 czerwca 1999 r. (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2780, dalej jako: ustawa) określa szczegółowo czym jest podstawa wymiaru zasiłku chorobowego pracownika oraz jakie są zasady rozliczania go. O czym trzeba bezwzględnie wiedzieć?
REKLAMA
- Podstawę wymiaru zasiłków (zasiłku chorobowego, świadczenia rehabilitacyjnego, zasiłku wyrównawczego, zasiłku macierzyńskiego oraz zasiłku opiekuńczego) stanowi przysługującego ubezpieczonemu będącemu pracownikiem stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy.
- Jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia.
- Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za jeden dzień niezdolności do pracy stanowi jedna trzydziesta część wynagrodzenia stanowiącego podstawę wymiaru zasiłku.
- Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia uzyskanego u płatnika składek w okresie nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, w trakcie którego powstała niezdolność do pracy.
Wiktor W. był niezdolny do pracy z powodu choroby w maju 2024 r. Niezdolność trwała przez 10 dni. Ze względy na to, że była to jego pierwsza choroba w 2024 r. za okres tej niezdolności Wiktor W. zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy na podstawie art. 92 KP. Pracownik otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości oraz premie miesięczne, do których zgodnie z regulaminem premiowania nie zachowuje prawa za okresy pobierania zasiłków. Wynagrodzenie za pracę jest wypłacane do końca danego miesiąca, a premia miesięczna do 10. dnia miesiąca kalendarzowego za miesiąc poprzedni. Podstawę wymiaru wynagrodzenia za czas choroby stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone pracownikowi za okres od maja 2023 r. do kwietnia 2024 r. i jest to miesięczne wynagrodzenie pracownika za wskazany okres, wypłacane w tych samych miesiącach, w których zostało osiągnięte oraz premie miesięczne przysługujące za te miesiące, lecz wypłacane do 10. dnia następnego miesiąca.
Podstawa wymiaru świadczeń chorobowych a urlop wypoczynkowy
Przyczyn nieobecności pracownika w pracy może być wiele. Jedną z nich jest przebywanie pracownika na urlopie wypoczynkowym. W takiej sytuacji, przy ustalaniu podstawy wymiaru zasiłku chorobowego okres urlopu wypoczynkowego należy jednak traktować jak dni przepracowane. Zatem, do celów zasiłkowych na równi z dniami, w których pracownik świadczył pracę, traktuje się dni urlopu wypoczynkowego oraz inne dni nieobecności w pracy (z wyjątkiem absencji chorobowej), za które pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Czy wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy uwzględnia się w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków?
Tak, wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy uwzględnia się w podstawie wymiaru wynagrodzenia za czas choroby i zasiłków, ponieważ jest to wynagrodzenie, od którego ustala się składkę na ubezpieczenia społeczne, w tym na ubezpieczenie chorobowe. Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy traktuje się jak wynagrodzenie za przepracowane dni.
Jeżeli w danym okresie ubezpieczenia chorobowego wystąpiła przerwa, to nie uwzględnia się wynagrodzenia wypłaconego sprzed przerwy w ubezpieczeniu, bez względu na jej długość czy przyczynę. Przykładowo taka przerwa może wynikać z urlopu bezpłatnego. W takiej sytuacji okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się do okresu trwania ubezpieczenia chorobowego w rozumieniu art. 6 ust. 1 ustawy.
Ustawa o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z dnia 25 czerwca 1999 r. (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 2780)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat