Kara za nieudzielenie zaległego urlopu
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z przepisami prawa pracy, co roku przysługuje, w zależności od stażu pracy, 20 lub 26 dni urlopu wypoczynkowego. Urlop ten pracownik zobowiązany jest wykorzystać w roku kalendarzowym, w którym nabył do niego prawo. Jeśli zaś, z różnych przyczyn, mu się to nie uda w danym roku kalendarzowym, musi wykorzystać urlop najpóźniej do 30 września roku następnego.
REKLAMA
Prawo do urlopu wypoczynkowego jest niezbywalne, co oznacza, że pracownik nie może przekazać swego urlopu osobie trzeciej. Nie może także otrzymać ekwiwalentu za niewykorzystany urlop – nawet za zgodą obu stron, chyba że rozstaje się z pracodawcą i nie ma już możliwości skorzystać z przysługującego wolnego.
Pracodawca, który nie udzieli wolnego, musi liczyć się z mandatem
Pracodawca zobowiązany jest stosować się do przepisów prawa pracy, nie może interpretować ich na swoją korzyść. Nic nie zwalnia go z obowiązku udzielenia pracownikom urlopu. Naruszenie przepisów prawa pracy dotyczących wykorzystania urlopu wypoczynkowego grozi karą grzywny w wysokości od 1 tys. do 30 tys. złotych.
Polecamy: Urlopy wypoczynkowe Pytania i odpowiedzi
Nad przestrzeganiem przepisów czuwa Państwowa Inspekcja Pracy. Dzięki kontroli inspekcji w poprzednim roku ponad 22 tysiące pracowników otrzymało zaległy urlop wypoczynkowy.
Co zrobić, gdy to pracownik nie chce odpocząć?
Jeśli pracownik zwleka z urlopem wypoczynkowym i zbliża się ostateczny termin, do kiedy urlop powinien zostać wykorzystany, pracodawca, zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego, może bez uwzględniania i planowania terminu z podwładnym wysłać go na zaległy wypoczynek. Aby skorzystać z tego uprawnienia, pracodawca powinien dysponować dowodami wskazującymi na to, iż zwracał się do pracownika z wnioskiem o zaplanowanie urlopu, a ten ignorował jego prośby.
Rodzi się pytanie: jakie korzyści ma pracodawca z wysłania pracownika na przymusowy urlop? Nie niesie to za sobą większych korzyści, poza zwiększeniem efektywności pracy wypoczętego pracownika. Wysłanie pracownika na zaległy urlop pozwoli również pracodawcy uniknąć kary.
Źródło: Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat