reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Wychowawczy > Kiedy można zwolnić pracownika będącego na urlopie wychowawczym?

Kiedy można zwolnić pracownika będącego na urlopie wychowawczym?

Pracodawca chcąc zwolnić z pracy pracownika będącego na urlopie wychowawczym musi liczyć się z pewnymi trudnościami. Pracownik idąc na urlop wychowawczy jest w szczególny sposób chroniony przed rozwiązaniem stosunku pracy. Kiedy pracodawca może wypowiedzieć umowę o pracę osobie będącej na urlopie wychowawczym?

Urlop wychowawczy

Na wstępie warto przypomnieć, czym dokładnie jest urlop wychowawczy i jakie zasady nim kierują. Zgodnie z przepisami prawa pracy urlop wychowawczy jest udzielany pracownikowi w celu osobistego opiekowania się dzieckiem w czasie pierwszych lat jego życia, aż do ukończenia przez dziecko 5 roku życia. Urlop wynosi maksymalnie 36 miesięcy czyli 3 lata. Na urlop wychowawczy może zdecydować się zarówno rodzic jak i opiekun dziecka, bez względu na swoją płeć. Zasadą jest, że prawo do urlopu wychowawczego nabywa pracownik, który był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy, bez względu na przerwy w stażu pracy, rodzaj stosunku pracy, czy sposób w jaki stosunek pracy ustał.

Jeżeli tylko jeden rodzic jest zatrudniony, to tylko jemu przysługuje urlop wychowawczy.

Rodzice dziecka mogą jednocześnie przebywać na urlopie wychowawczym do 4 miesięcy. Nowe przepisy nakładają na każde z nich wyłączne prawo do jednego miesiąca urlopu wychowawczego. Oznacza to, że w przypadku korzystania z urlopu wychowawczego zawsze każdy z rodziców musi wykorzystać co najmniej 1 miesiąc urlopu z całej puli. Prawa tego nie można przenieść na drugiego z rodziców.

Urlop wychowawczy - nowe przepisy

Polecamy Komplet: INFORLEX.PL Księgowość i Kadry + Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń + INFORorganizer - abonament 12 miesięcy

Szczególna ochrona stosunku pracy

Ochrona stosunku pracy w trakcie trwania urlopu wychowawczego wynika z art. 1861 Kodeksu pracy. Ochrona ta rozpoczyna się z dniem złożenia wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego aż do dnia zakończenia urlopu i powrotu do pracy. Ochrona pracownika trwa wyłącznie podczas korzystania z urlopu wychowawczego.

Zobacz: Czy rodzice mogą przebywać razem na urlopie wychowawczym?

Kiedy można wypowiedzieć umowę o pracę?

Głównym zakazem jaki obowiązuje pracodawcę podczas trwania urlopu wychowawczego jest zakaz dokonywania wypowiedzenia umowy o pracę. Co więcej, we wskazanym okresie, trwającym nawet do 3 lat, pracodawca nie może rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia, chyba że zajdą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika.

Przyczyny te to m.in. ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, popełnienie przez pracownika w czasie trwania umowy o pracę przestępstwa, które uniemożliwia dalsze zatrudnianie go na zajmowanym stanowisku, jeżeli przestępstwo jest oczywiste lub zostało stwierdzone prawomocnym wyrokiem oraz  zawiniona przez pracownika utrata uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku.

Zadaj pytanie na FORUM

Oprócz wskazanych powyżej sytuacji istnieją jeszcze inne sytuacje, które umożliwiają wypowiedzenie umowy o pracę z pracownikiem pozostającym na urlopie wychowawczym. Sytuacja taka może mieć miejsce m.in. w przypadku ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy.

W przypadku, gdy umowa o pracę została już wypowiedziana, złożenie wniosku o urlop wychowawczy w czasie trwania wypowiedzenia nie zapobiega rozwiązaniu stosunku pracy. Będzie to zatem działanie bezcelowe.

Sądowa ochrona pracownika

W przypadku wypowiedzenia umowy o pracę w okresie urlopu wychowawczego pracownik ma prawo żądać w sądzie bezskuteczności wypowiedzenia umowy o pracę, a w przypadku, gdy umowa uległa już rozwiązaniu – może żądać przywrócenia do pracy na poprzednich warunkach albo stosownego odszkodowania.

Zobacz serwis: Urlop wychowawczy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

MODUŁ PARTNERSKI

reklama

Eksperci portalu infor.pl

SmartConsulting S.K.A.

SmartConsulting S.K.A. jest częścią SmartGoup Division, grupy firm powiązanych personalnie i kapitałowo.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama