REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Złożenie wniosku o urlop rodzicielski w okresie wypowiedzenia

Marek Rotkiewicz
Prawnik specjalizujący się w prawie pracy. Autor i współautor około 60 książek z tego zakresu, w tym kilku komentarzy oraz autor ponad 4000 artykułów. Wykładowca na licznych szkoleniach (przeprowadzonych ponad 6000 godzin szkoleniowych).
Złożenie wniosku o urlop rodzicielski w okresie wypowiedzenia/fot.Shutterstock
Złożenie wniosku o urlop rodzicielski w okresie wypowiedzenia/fot.Shutterstock
fot.Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracownik przebywający na urlopie rodzicielskim jest chroniony w szczególny sposób. Co w przypadku, gdy pracownik złoży wniosek o urlop rodzicielski w okresie wypowiedzenia?

Problem

Pracownica niedawno korzystała z urlopu rodzicielskiego. Jego część w wymiarze 12 tygodni zostawiła do wykorzystania na później. Wręczyliśmy pracownicy 2 dni temu wypowiedzenie umowy o pracę. Przysługuje jej miesięczny okres wypowiedzenia. Dzisiaj otrzymaliśmy od niej wniosek o udzielenie jej po upływie 21 dni pozostałych 12 tygodni urlopu rodzicielskiego. Czy musimy udzielić jej tego urlopu i czy wpływa to na bieg wypowiedzenia?

Autopromocja

Rada

Tak. Powinni Państwo uwzględnić wniosek pracownicy i udzielić jej części urlopu rodzicielskiego po upływie 21 dni od dnia złożenia wniosku w tej sprawie. Najbezpieczniej jest anulować złożone wypowiedzenie umowy o pracę. Inne podejście jest dosyć ryzykowne dla pracodawcy. Jeżeli wypowiedzenie zostanie zakwestionowane przez sąd pracy, pracodawca będzie musiał wypłacić pracownicy odszkodowanie za cały okres pozostawania bez pracy.

Uzasadnienie

Urlop rodzicielski jest udzielany jednorazowo albo w częściach. Może on zostać udzielony najpóźniej do upływu roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6. rok życia (art. 1821c§ 1 Kodeksu pracy). Urlop ten jest udzielany bezpośrednio po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego albo zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, nie więcej niż w 4 częściach. Powinny one przypadać bezpośrednio jedna po drugiej albo bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części urlopu rodzicielskiego, w wymiarze wielokrotności tygodnia. Urlop rodzicielski w wymiarze do 16 tygodni może być jednak udzielony w terminie nieprzypadającym bezpośrednio po poprzedniej części tego urlopu albo nieprzypadającym bezpośrednio po wykorzystaniu zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający części tego urlopu (art. 1821c§ 3 Kodeksu pracy). Liczba wykorzystanych w tym trybie części urlopu pomniejsza liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego.

Z całą pewnością w opisanej sytuacji pracodawca powinien udzielić urlopu rodzicielskiego. Skoro wniosek został złożony 2 dni po dokonanym wypowiedzeniu, to termin 21 dni, jaki ma pracodawca na udzielenie tego urlopu, upłynie w trakcie trwającego jeszcze okresu wypowiedzenia. Pracodawca jest bowiem zobligowany do akceptacji wniosku o udzielenie urlopu rodzicielskiego. Odmowa udzielenia tego urlopu może nastąpić jedynie w razie:

  • niezachowania przez pracownika terminu 21-dniowego uprzedzenia przy składaniu wniosku,
  • wnioskowania o urlop nienależny (np. wniosek od pracownika nieposiadającego praw rodzicielskich).

To, że pracownica składająca wniosek jest w okresie wypowiedzenia, nie ma w tym przypadku znaczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownik powinien wystąpić z wnioskiem o udzielenie urlopu rodzicielskiego najpóźniej 21 dni przed jego rozpoczęciem.

Bardziej istotna w skutkach jest druga kwestia, czyli wpływ wniosku pracownicy o urlop rodzicielski na wypowiedzenie umowy o pracę. Do urlopu rodzicielskiego stosujemy odpowiednio m.in. przepisy art. 177 Kodeksu pracy. Zgodnie z nim pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy. Ochrona wynikająca z art. 177 Kodeksu pracy jest traktowana zarówno w orzecznictwie sądowym, jak i przez ekspertów prawa pracy bardzo szeroko. Wskazuje się konsekwentnie, że wręczone pracownicy przed rozpoczęciem okresu ochronnego wypowiedzenie staje się nieskuteczne w momencie, gdy przed upływem okresu wypowiedzenia pracownica ta będzie już w ciąży.

Polecamy: RODO. Ochrona danych osobowych. Przewodnik po zmianach

Tak przykładowo uznał Sąd Najwyższy w postanowieniu z 22 sierpnia 2013 r. (II PK 83/13), w którym wskazał, że:

(…) ochroną przewidzianą w art. 177 § 1 k.p. objęte są również kobiety, które w momencie otrzymania oświadczenia woli o wypowiedzeniu bądź rozwiązaniu umowy o pracę nie były jeszcze w ciąży i zaszły w nią później, tj. w okresie wypowiedzenia.

Ochrona przed wypowiedzeniem nie obejmuje okresu od samego złożenia wniosku o urlop rodzicielski, ale zaczyna się dopiero po faktycznym rozpoczęciu tego urlopu. Jeżeli w trakcie 21-dniowego okresu od złożenia wniosku o urlop rodzicielski do jego rozpoczęcia upłynąłby okres wypowiedzenia, to umowa uległaby rozwiązaniu. Jeśli jednak wypowiedzenie, które otrzymała Państwa pracownica, nie zakończy się do tego czasu, to należy uznać, że nie doprowadzi ono do rozwiązania umowy o pracę. To bowiem nastąpiłoby już po rozpoczęciu urlopu rodzicielskiego.

Taka interpretacja może budzić wątpliwości w odniesieniu do możliwości skorzystania z części urlopu rodzicielskiego nawet w ciągu 6 lat od urodzenia się dziecka, co może być wykorzystywane przez część pracowników do nadużywania ochrony, jaką daje urlop rodzicielski. Jednak taka interpretacja jest uzasadniona, a ponadto wzmacnia ją brak w odniesieniu do urlopu rodzicielskiego takiej regulacji, jaka została zawarta w przepisach dotyczących urlopu wychowawczego. W przypadku złożenia bowiem przez pracownika wniosku o urlop wychowawczy po dokonaniu czynności zmierzającej do rozwiązania umowy o pracę umowa rozwiązuje się w terminie wynikającym z tej czynności (art. 1868 § 4 Kodeksu pracy). Skoro podobnego rozwiązania nie ma w przypadku urlopu rodzicielskiego, a jest zawarte odesłanie do niezmiernie szerokiej ochrony, takiej jak przy ciąży, to nie ma podstaw, by ograniczyć ochronę jedynie do kwestii samego wręczenia wypowiedzenia w czasie urlopu rodzicielskiego.

W omawianej sytuacji pracodawca mógłby się powołać jedynie na nadużycie prawa (art. 8 Kodeksu pracy), wskazując, że złożenie wniosku nie miało na celu zapewnienia opieki dziecku, lecz tylko uchylenie skutku otrzymanego już wypowiedzenia. Jest to jednak dla pracodawcy ryzykowne. W przypadku przegranej sprawy sądowej z powództwa pracownicy i przywrócenia jej do pracy będzie jej przysługiwać wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy. Biorąc pod uwagę, że wyroki zapadają niekiedy po upływie dłuższego czasu od rozwiązania umowy, kwota ta może być znacząca. Bezpieczniej będzie zatem dla pracodawcy anulować wypowiedzenie umowy o pracę.

Podstawa prawna:

art. 8, art. 47, art. 177, art. 1821a, art. 1821c, art. 1821g, art. 1868 § 4 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy - j.t. Dz.U z 2018 r. poz. 108, ost. zm. Dz.U. z 2018 r. poz. 138

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w BHP 2024. Tak powinno wyglądać miejsce pracy po 17 maja. Laptopy, krzesła biurka i nowe zasady ergonomii

W dniu 18 października 2023 r., po ponad dwóch dekadach, zaktualizowano przepisy dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy przy użyciu monitorów ekranowych, ustanowione przez Ministra Pracy i Polityki Socjalnej jeszcze w 1998 roku. Do 17 maja 2024 nowelizacja zobowiązuje pracodawców do dostosowania istniejących stanowisk z monitorami ekranowymi w sposób odpowiadający nowoczesnym wymogom. Natomiast wszystkie stanowiska, które zostały stworzone po 18 października 2023 r. muszą odpowiadać nowym standardom już od momentu powstania.

Redukcja etatów w Poczcie Polskiej. Czy nowy plan transformacji przewiduje likwidację spółki?

Zarząd Poczty Polskiej planuje w bieżącym roku zmniejszenie liczby stanowisk pracy o 5 tysięcy etatów. Wiceminister aktywów państwowych, Jacek Bartmiński, poinformował o tym w Sejmie. Przede wszystkim nie będą przedłużane umowy zlecenia oraz umowy o pracę na czas określony.

28 kwietnia Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

W dniu 28 kwietnia przypada Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Warto w tym szczególnym czasie przypomnieć sobie, że każdy człowiek ma prawo do stopy życiowej zapewniającej zdrowie i dobrobyt jego i jego rodziny, włączając w to wyżywienie, odzież, mieszkanie, opiekę lekarską i konieczne świadczenia socjalne, oraz prawo do ubezpieczenia na wypadek bezrobocia, choroby, niezdolności do pracy, wdowieństwa, starości lub utraty środków do życia w inny sposób od niego niezależny.

Ważne zmiany dla pielęgniarek i położnych

Wreszcie sytuacja pielęgniarek i położnych będzie zrównana z innymi zawodami medycznymi.  Za organizację i realizację elementów kształcenia podyplomowego lekarzy, lekarzy dentystów, farmaceutów, fizjoterapeutów, diagnostów laboratoryjnych, ratowników medycznych odpowiada Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego (CMKP). W przypadku kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych jest ono monitorowane przez Centrum Kształcenia Podyplomowego Pielęgniarek i Położnych. Będzie unifikacja i zawody medyczne będą podlegały pod CMKP.

REKLAMA

Świadczenie przedemerytalne z ZUS w 2024, ile wynosi, komu przysługuje, ile czasu jest wypłacane, jak załatwić

Takie świadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych można otrzymywać nawet przez cztery lata. Jak sama nazwa wskazuje – świadczenie przedemerytalne przysługuje osobom, które nie osiągnęły jeszcze ustawowego wieku emerytalnego, a nie są objęte ochroną przedemerytalną z innego tytułu.

Zrób zakupy 28 kwietnia. Przed Tobą długi weekend!

W najbliższą niedzielę, 28 kwietnia, sklepy będą otwarte. Jest okazja, żeby zaopatrzyć się we wszystkie produkty niezbędne na majówkę 2024.

Zwolnienia grupowe: Jakie są zasady przyznawania i obliczania wysokości odprawy pieniężnej?

Pracownik, którego umowa została rozwiązana w ramach zwolnień grupowych, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej wysokość zależy od wysokości miesięcznego wynagrodzenia pracownika i od zakładowego stażu pracy.

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową

Koniec z personalizowanymi reklamami - internetowy identyfikator jest daną osobową. Można więc domniemywać, że z Internetu znikną banery wymuszające „zgody” na profilowanie w celach marketingowych. Użytkownicy Internetu są coraz bardziej chronieni. Szczególnie teraz kiedy zapadł ważny wyrok TSUE potwierdzający coraz szery katalog danych osobowych. Trzeba też pamiętać o akcie o usługach cyfrowych w UE, który obowiązuje od lutego 2024 r. W sieci nie jest się już tak bezkarnym jak kiedyś.

REKLAMA

MZ: dane wrażliwe nie mogą być ujawniane w rejestrze zawodów medycznych

Centralny Rejestr Osób Uprawnionych do Wykonywania Zawodu Medycznego ujawnia informacje o utracie prawa do wykonywania przez daną osobę zawodu medycznego. Przyczyny utraty mogą być różne, np. z powodu problemów ze zdrowiem psychicznym, nałogów, wyroków karnych czy dyscyplinarnych. To są dane wrażliwe - nie powinny więc być publicznie ujawniane. Łatwo sobie wyobrazić stygmatyzację tych osób i trudności życia społecznego czy zawodowego. Muszą zajść zmiany w prawie alarmują Ministerstwo Zdrowia i Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem dyrektywy

Kim jest sygnalista? Polska ma problem z wdrożeniem unijnej dyrektywy o ochronie sygnalistów. Pomimo tego, że 2 kwietnia 2024 r. rząd przyjął projekt ustawy o ochronie sygnalistów, tj. osób zatrudnionych w sektorze prywatnym lub publicznym i zgłaszających naruszenia prawa związane z pracą, to i tak TSUE nałożył karę na Polskę, bo znacznie przekroczyła termin. Trwają wzmożone prace w Sejmie nad projektem, ale kara 7 mln euro jednak jest!

REKLAMA