Urlop ojcowski. Jak napisać wniosek
REKLAMA
REKLAMA
Urlop ojcowski należy się pracownikowi – ojcu w celu sprawowania opieki nad dzieckiem. Prawo do urlopu ojcowskiego jest wyłącznym i samodzielnym prawem pracownika – ojca niezależnym od uprawnień matki dziecka. Pracownik – ojciec ma prawo do urlopu ojcowskiego także w sytuacji, gdy matka nie jest pracownicą i nie może korzystać z urlopów związanych z urodzeniem dziecka. Urlop ojcowski udzielany jest w wymiarze do dwóch tygodni.
REKLAMA
Urlop ojcowski na wniosek pracownika
Urlop ojcowski jest udzielany na wniosek pracownika – ojca. Wniosek ten może być złożony pracodawcy w postaci papierowej lub elektronicznej. Uprawniony pracownik – ojciec powinien złożyć wniosek o urlop ojcowski w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu.
Do wniosku o urlop ojcowski pracownik – ojciec powinien dołączyć dokumenty określone przez przepisy wykonawcze do Kodeksu pracy (patrz niżej).
Co musi zawierać wniosek o urlop ojcowski
Wniosek o udzielenie pracownikowi – ojcu urlopu ojcowskiego lub jego części musi zawierać jedynie:
- imię i nazwisko pracownika;
- wskazanie okresu, na który ma być udzielony urlop ojcowski albo jego część.
Jakie dokumenty załączyć do wniosku o urlop ojcowski
Pracownik – ojciec musi dołączyć do wniosku o urlop ojcowski przede wszystkim dokument potwierdzający urodzenie dziecka (dzieci), na które ma zamiar wziąć urlop. Pracownik – ojciec może także dołączyć do wniosku o urlop ojcowski kopie takiego dokumentu.
W przypadku gdy dziecko (dzieci) urodziło się w Polsce, takim dokumentem jest odpis skrócony aktu urodzenia. Jeżeli dziecko (dzieci) przyszło na świat zagranicą, trzeba do wniosku o urlop ojcowski dołączyć zagraniczny dokument potwierdzający urodzenie dziecka (dzieci). Dokument ten może być przedłożony w oryginale (tj. w języku obcym), jeżeli został wydany na terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – stron umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Szwajcarii oraz państw – stron umów międzynarodowych w zakresie zabezpieczenia społecznego, których stroną jest Polska. W pozostałych przypadkach zagraniczny dokument potwierdzający urodzenie dziecka musi być przetłumaczony na język polski.
W przypadku gdy wniosek dotyczy udzielenia urlopu ojcowskiego albo jego części na dziecko przysposobione do wniosku o urlop należy dołączyć także kopię prawomocnego postanowienia sądu o przysposobieniu dziecka.
Do wniosku o urlop ojcowski zawsze trzeba ponadto dołączyć oświadczenie pracownika – ojca, czy korzystał wcześniej z urlopu ojcowskiego albo jego części.
Jeżeli w aktach osobowych pracownika znajdują się dokumenty, których dołączenie do wniosku jest konieczne, pracownik składając wniosek nie musi ich dołączać.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat