Odwołanie z urlopu bezpłatnego
REKLAMA
Długość urlopu bezpłatnego jest uzależniona od ustaleń stron stosunku pracy. Maksymalny czas jego trwania wyznacza pracownik we wniosku o urlop bezpłatny, który to wniosek następnie musi być zaakceptowany przez pracodawcę. Istotne jest to, że okres urlopu bezpłatnego nie może przekraczać czasu wynikającego z wniosku pracownika. Oczywiście określenie długości trwania urlopu bezpłatnego może zostać wypracowane na zasadzie kompromisu, pierwotnie rozbieżnych stanowisk stron stosunku pracy. Tak przyjęty okres urlopu może być następnie zarówno wydłużony, jak i skrócony na mocy obopólnego porozumienia.
REKLAMA
Ustawodawca nie przyjął górnego limitu trwania urlopu bezpłatnego. W przypadku udzielenia przez pracodawcę urlopu bezpłatnego dłuższego niż 3 miesiące strony stosunku pracy mogą przewidzieć dopuszczalność odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego z ważnych powodów (art. 174 § 3 k.p.). Treść cytowanego przepisu nie pozostawia wątpliwości, że w przypadku zastrzeżenia klauzuli odwołania pracownika z urlopu bezpłatnego stosowne uprawnienie przysługuje wyłącznie pracodawcy. Takie odwołanie jest skuteczne i wiążące dla pracownika. Ważnymi przyczynami, które mogą uzasadniać odwołanie pracownika z urlopu bezpłatnego, są na pewno szczególne potrzeby pracodawcy. Takimi szczególnymi potrzebami mogą być analogicznie do odwołania pracownika z urlopu wypoczynkowego okoliczności nieprzewidziane w chwili rozpoczynania urlopu i zaistniałe w czasie jego trwania lub takie, które mogą doprowadzić w razie nieobecności danego pracownika do poważnych zakłóceń w procesie pracy. Jednak ocena, czy przyczyna jest istotna, należy wyłącznie do pracodawcy. Pracodawca może po ustaniu okoliczności uzasadniających odwołanie ponownie zezwolić pracownikowi na urlop bezpłatny aż do momentu jego zakończenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat