reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Urlopy > Macierzyński > Dłuższy urlop macierzyński od czerwca 2013 roku

Dłuższy urlop macierzyński od czerwca 2013 roku

17 czerwca 2013 roku wydłużony został urlop macierzyński. Wydłużenie to ma miejsce poprzez możliwość skorzystania z półrocznego urlopu rodzicielskiego bezpośrednio po urlopie macierzyńskim. Jakie są szczegóły wprowadzonych zmian w urlopie macierzyńskim w 2013 roku?

Korzystanie z dłuższego urlopu macierzyńskiego

Od 17 czerwca 2013 roku urlop macierzyński wynosi pół roku (20 tygodni podstawowych i 6 tygodni dodatkowych) oraz będzie go można wydłużyć o kolejne pół roku ( 26 tygodni) – urlop rodzicielski.

Drugie pół roku urlopu macierzyńskiego będzie można wykorzystać na kilka sposobów. Istnieje możliwość wykorzystania drugiego półrocza urlopu macierzyńskiego w trzech częściach, z przerwą na powrót do pracy zawodowej. Będzie to możliwe, jednak tylko do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia. Zgodnie ustawą dodatkowe pół roku urlopu będzie udzielane jednorazowo albo nie więcej niż w trzech częściach, z których każda nie może być krótsza niż 8 tygodni, przypadających bezpośrednio jedna po drugiej.

Polecamy: Dlaczego warto wykorzystać urlop macierzyński?

Założenia zmian stwarzają możliwość wymieniania się między rodzicami przysługującym urlopem macierzyńskim. Obecnie jest to możliwe po 14 tygodniach urlopu macierzyńskiego, kiedy to matka może zrezygnować z urlopu na rzecz ojca. Od 17 czerwca 2013 roku wymienianie się urlopem między rodzicami jest łatwiejsze i możliwe kilkukrotnie.

Wysokość zasiłku macierzyńskiego

Zgodnie z nową regulacją miesięczny zasiłek macierzyński za okres ustalony przepisami Kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego, okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego oraz okres urlopu ojcowskiego wynosi 100% podstawy wymiaru zasiłku.

W przypadku, gdy po półrocznym urlopie macierzyńskim rodzic zdecyduje się przedłużyć go na kolejne pół roku to wysokość otrzymywanego zasiłku będzie wynosiła 60 procent podstawy wymiaru zasiłku.

Zobacz: Kiedy urlop macierzyński może wykorzystać inna osoba niż matka dziecka

Miesięczny zasiłek macierzyński w przypadku ubezpieczonej, która we wniosku złożonym przed przewidywaną datą porodu, wystąpi o udzielenie jej, bezpośrednio po zasiłku macierzyńskim za okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, dodatkowego zasiłku macierzyńskiego za okres odpowiadający dodatkowemu urlopowi macierzyńskiemu w pełnym wymiarze, a także o zasiłek macierzyński za okres odpowiadający urlopowi rodzicielskiemu w pełnym wymiarze będzie wynosił 80% podstawy wymiaru za cały okres odpowiadający okresowi tych urlopów.

Jeżeli rodzic, który zdecyduje się na roczny urlop macierzyński i będzie otrzymywał zasiłek macierzyński w wysokości 80 procent podstawy wymiaru zasiłku, zdecyduje się wcześniej powrócić do pracy i zrezygnować z reszty urlopu i zasiłku macierzyńskiego po pół roku będzie mógł ubiegać o jednorazowe wyrównanie otrzymanego zasiłku.

Zobacz serwis: Urlop macierzyński

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Kijaczko

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama