Korzystne zasady wznawiania wypłaty emerytur mundurowych
REKLAMA
Wypłata od miesiąca wstrzymania wypłaty
Osoby te otrzymają świadczenia za okres od miesiąca, w którym wstrzymano wypłatę, ale nie więcej niż za 3 lata od miesiąca złożenia wniosku o jej wznowienie. Dotychczas emerytowani funkcjonariusze i żołnierze nie otrzymywali świadczeń za okres sprzed miesiąca złożenia wniosku. Teraz sytuacja prawna emerytów mundurowych i osób otrzymujących emerytury z systemu powszechnego zostaje zrównana. Warunkiem wznowienia wypłat i przekazania zaległych świadczeń jest brak powodu, dla którego emerytura nie była wypłacana, czyli np. uzupełnienie numeru konta bankowego przez byłego żołnierza lub funkcjonariusza.
REKLAMA
Zmiany wynikają z wchodzącej właśnie w życie nowelizacji ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy zawodowych oraz ich rodzin oraz ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin.
Nowe przepisy mają także zastosowanie do wniosków o wznowienie wypłat już złożonych, ale jeszcze nie rozpatrzonych przez organ emerytalny.
Polecamy: Niższe wynagrodzenie chorobowe sędziów, prokuratorów i mundurowych
Wyrok TK
Nowelizacja wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 19 lutego 2013 r. stwierdzający niekonstytucyjność przepisu dotyczącego zasad wypłaty wstrzymanych świadczeń emerytowanym funkcjonariuszom służb mundurowych. Zakwestionowany przez TK przepis dotyczył przypadków, gdy zawieszenie wypłaty wynikało z braku możliwości doręczenia emerytury z przyczyn niezależnych od organu emerytalnego.
Sejm VII kadencji uchwalił nowelizację 4 kwietnia 2014 r., a prezydent podpisał ją 20 maja 2014 r.
Ustawa wchodzi w życie 12 czerwca 2014 r.
Odwiedź: Forum
Źródło: sejm.gov.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat