Zwolnienie lekarskie w formie elektronicznej
REKLAMA
REKLAMA
Od 1 stycznia 2016 lekarze mają możliwość wystawiania zwolnień lekarskich w formie elektronicznej, na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Pracodawcy, którzy również zarejestrują się na tej platformie, będą mieć automatyczny dostęp do zwolnień lekarskich wystawianych ich pracownikom. W takiej sytuacji pracownicy nie będą musieli doręczać pracodawcy zwolnienia lekarskiego.
REKLAMA
Więcej o zwolnieniach lekarskich przeczytasz: E-zwolnienia lekarskie od stycznia 2016 r.
Elektroniczne zwolnienia lekarskie 2016 - obowiązki pracodawców
Jeśli pracodawca nie posiada konta na PUE ZUS, jego pracownik powinien otrzymać od lekarza wystawiającego zwolnienie wydruk z PUE ZUS zawierający to zwolnienie. Nowe przepisy przewidują również sytuację, w której lekarz z przyczyn technicznych, np. brak dostępu do Internetu nie może wystawić elektronicznie zwolnienia lekarskiego. Wtedy wystawia je w formie papierowej, korzystając ze specjalnego formularza dostępnego w systemie PUE ZUS. Pracownik jest zobowiązany dostarczyć taki wydruk lub papierowe zaświadczenie pracodawcy. Nie jest już jednak związany 7-dniowym terminem pod sankcją obniżenia o 25% zasiłku przysługującego za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego.
Polecamy produkt: Jak należy płacić składki od umów zlecenia w 2016 r. (PDF)
Do 31 grudnia 2017 roku lekarze mogą wystawiać tradycyjne zwolnienie lekarskie w papierowej formie. W takiej sytuacji lekarz powinien poinformować pracownika, że pracownik jest zobowiązany w terminie siedmiu dni od wystawienia zwolnienia doręczyć pracodawcy to zwolnienie. Sankcją za niedopełnienie przez pracownika tego obowiązku pozostaje nadal obniżenie zasiłku o 25% przysługującego za okres od ósmego dnia orzeczonej niezdolności do pracy do dnia dostarczenia zaświadczenia lekarskiego.
Płatnicy rozliczający składki za więcej niż pięciu osób są zobowiązani do założenia profilu informacyjnego płatnika składek na PUE ZUS. Jeżeli prowadzili działalność przed wejściem w życie nowelizacji, byli do tego zobowiązani do 31 grudnia 2015 roku.
Z powyższych względów pracodawcy muszą zachować dodatkową staranność, podejmując decyzję o rozwiązaniu umowy o pracę z powodu nieusprawiedliwionej nieobecności w pracy, gdy wiąże się ona z niedoręczeniem przez pracownika zwolnienia lekarskiego w terminie.
Autor: Kinga Jezierska
Porozmawiaj o tym na naszym Forum!
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat